0

Marszałek uruchomił gwarancje

Nekermann w niewypłacalności
Nekermann – w niewypłacalności
fot. Pexels

Marszałek województwa uruchomił gwarancje ubezpieczeniowe biura podróży Neckermann Polska.

25 września biuro podróży Neckermann Polska złożyło w urzędzie marszałkowskim oświadczenie o niewypłacalności. Marszałek natychmiast wydał dyspozycję uruchomienia gwarancji ubezpieczeniowych biura.
Dziś powróci do kraju około 500 klientów biura podróży Neckermann Polska.

W momencie złożenia przez biuro oświadczenia o niewypłacalności poza granicami kraju przebywało 3600 turystów. Dziś do Polski powróci grupa ok. 500 osób. Są to powroty planowe. Turyści wracają z Turcji i Grecji. Jutro do kraju przyleci kolejnych ok. 220 osób, tym razem z Tunezji i Egiptu. Będą to również loty planowe.

Dziś w urzędzie marszałkowskim odbyło się spotkanie władz województwa z ubezpieczycielem biura – firmą Allianz Partners. Miało na celu ustalenie szczegółów postępowania i uruchomienia gwarancji.

Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w urzędzie marszałkowskim:

Otrzymaliśmy już od Neckermann Polska wykaz destynacji, hoteli i turystów. Szacujemy, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza i wymaga natychmiastowej interwencji. Na szczęście docierają do nas nieliczne sygnały o kłopotach turystów.

W przypadku ogłoszenia niewypłacalności biura podróży zadania marszałka wynikają z nowej ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Marszałek ma uprawnienia do wydania dyspozycji wypłaty zaliczki z zabezpieczenia finansowego niewypłacalnego biura. W przypadku, gdy środki z zabezpieczenia okażą się niewystarczające, ma uprawnienia do wydania dyspozycji wypłaty zaliczki z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.

26 września 2019 07:50