0

Ruchy wojsk na Mazowszu

Pancerniacy na drodze publicznej - kierunek poligon.
Pancerniacy na drodze publicznej – kierunek poligon.
fot. 1WBPanc

Dziś od rana żołnierze i sprzęt 21. Brygady Strzelców Podhalańskich 18. Dywizji Zmechanizowanej jadą na poligon.

Jak informuje oficer prasowy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, która także wchodzi w skład 18. Dywizji  Zmechanizowanej, ich dywizyjni koledzy przemieszczają się na poligon w Orzyszu.

Transporty drogowe organizowane są zgodnie z obowiązującymi przepisami i tak, aby w jak najmniejszym stopniu powodować utrudnienia dla kierowców.
Żołnierze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach.

Proszą również, aby nie wjeżdżać pomiędzy pojazdy kolumn wojskowych.

Od sierpnia 2019 roku m.in. 1. Warszawska Brygada Pancerna z Wesołej i 21. Brygada Strzelców Podhalańskich wchodzą  w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej. Jej formowanie jest jednym z kluczowych elementów procesu realnego wzmocnienia i rozbudowy potencjału obronnego Wojska Polskiego. Nowo formowany związek taktyczny będzie spełniać wszystkie standardy NATO i będzie gotowy do wykorzystania w ramach sojuszniczego wzmocnienia.  Wojsko Polskie systematycznie szkoli się aby utrzymać zdolności operacyjne i wysoki poziom gotowości bojowej.

Brygada Strzelców Podhalańskich przeprowadzi serię szkoleń́ i ćwiczeń w ramach pełnionego dyżuru Sił Odpowiedzi NATO. Przemieszczenia sprzętu i żołnierzy Brygady będzie można obserwować na polskich drogach.

Od godzin porannych, 27 września br., żołnierze i sprzęt 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa przemieszczą się na poligon w Orzyszu po drodze:

  • Rzeszów
    – Lublin
    – Kołbiel
    – Ostrów Mazowiecka
    – Łomża
  • Orzysz.

Transporty drogowe organizowane będą zgodnie z obowiązującymi przepisami i tak, aby w jak najmniejszym stopniu powodować utrudnienia dla kierowców.

Przez cały 2020 rok,  21. Brygada Strzelców Podhalańskich pełni dyżur w ramach sił odpowiedzi NATO jako Lądowa Brygada Sił Bardzo Wysokiej Gotowości.

Poczet Sztandarowy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich
Poczet Sztandarowy – 21. Brygady Strzelców Podhalańskich
fot. 21BSP

Jesienna seria szkoleń, w tym udział w cyklicznie organizowanych ćwiczeniach,  planowana była od wielu miesięcy i jest kolejnym etapem szkolenia po uzyskaniu potwierdzenia zdolności do działania w elitarnych siłach szybkiego reagowania.

Żołnierze z 21. Brygady będą się szkolić  na poligonie w Orzyszu, przed wyjazdem za granicę, gdyż na przełomie października i listopada na Litwie będą się odbywać się dwa osobne ćwiczenia: Brilliant Jump 20 i Iron Wolf 20. To pierwsze organizowane jest w cyklu dwuletnim przez natowskie Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych w Brunnsum (Holandia), a drugie jest ćwiczeniem narodowym z udziałem Sojuszników z NATO organizowanym przez litewską Brygadę Żelazny Wilk.

1 Warszawska Brygada Pancerna

27 września 2020 13:44