0

Święto Kolejarza

Wnętrze nastawni stacji kolejowej
Wnętrze nastawni – stacji kolejowej
fot. Kapitel, Wikimedia

Prócz wszystkim znanych maszynistów i konduktorów na kolei pracują niewidzialni kolejarze. Niewidzialni dla pasażerów.

25 listopada to Święto Kolejarza.

Tego dnia ze szczególną atencją myślimy o ludziach, którzy dbają o to, byśmy codziennie mogli bezpiecznie dojechać do pracy, szkół, do naszych najbliższych i w celu załatwienia naszych codziennych obowiązków. Spora część z tych osób nie jest dla nas widoczna, ale bez nich pociągi nie mogłyby jeździć. To choćby dyspozytorzy, którzy czuwają nad prawidłowym kursowaniem pociągów i reagowaniem na wszelkiego rodzaju utrudnienia w ruchu.

Jak to jest na Mazowszu?

Trzy osoby na zmianie, siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, nadzoruje ruch średnio 800 pociągów Kolei Mazowieckich, każdego dnia wyjeżdżających na tory Mazowsza.

Ich zadanie to zapewnienie bezpieczeństwa ruchu kolejowego, a także redukowanie negatywnych skutków wszelkich zakłóceń wpływających na realizację założonego rozkładu jazdy we współpracy z zarządcą infrastruktury.

Dyspozytorzy.

Niewidzialni dla podróżnych, ale to oni właśnie dbają o bezpieczeństwo, nieustannie nadzorując ruch pociągów i skutecznie zarządzając sytuacjami kryzysowymi.

W przypadku zatrzymania pociągów na trasie dyspozytorzy organizują także zastępczą komunikację autobusową. Starają się zredukować opóźnienia, zgodnie z zasadami techniki ruchu kolejowego, gdy wystąpią ograniczenia w możliwości korzystania z linii kolejowych.

Każdy dyżur jest inny.

Nigdy nie wiadomo, co przyniesie dzień. Pomimo wielu procedur, które pomagają zarządzać utrudnieniami w ruchu pociągów, zdarzają się sytuacje nigdy dotąd niespotykane i nietypowe. Dlatego w tej służbie niezmiernie są ważne, oprócz dużej wiedzy ogólnokolejowej, takie umiejętności jak: pomysłowość, skuteczność i umiejętność pracy w zespole. Ponadto trzeba być bardzo odpornym na stres.

Ludzie

W Dyspozyturze Spółki zatrudnionych  jest szesnastu dyspozytorów: pięć pań i jedenastu panów. Niektórzy z nich pracują już ponad  20, 30 a nawet ponad 40 lat na kolei. Mimo że ta służba nie jest łatwa, większość z dyspozytorów nie wyobraża sobie siebie w innej pracy.

Jolanta Drewnik, dyspozytor Kolei Mazowieckich:

Może to zasługa adrenaliny i tej niesamowitej atmosfery. Każda służba jest inna i niepowtarzalna. Cieszę się, że współpracuję nie tylko z wybitnymi fachowcami, ale także świetnymi osobami, z którymi także po służbie jesteśmy kolejową rodziną.

Dodatkowo ich pracę wspierają Dyspozytorzy Sekcji, którzy dbają o zapewnienie odpowiedniej obsady drużyn pociągowych, nadzorują wykonywane przez nich obowiązki, reagują na wszelkie nietypowe sytuacje, a to wszystko po to, aby pasażer w codziennej podróży czuł się jak najbardziej komfortowo i bezpiecznie dotarł do celu.

Wszystkim Kolejarzom, także tym niewidzialnym,
z okazji ich Święta
składamy najserdeczniejsze życzenia.

razem z Kolejami Mazowieckimi

Nastawnia kolejowa skomputeryzowana
Nastawnia kolejowa – skomputeryzowana
fot. Kapitel, Wikimedia
25 listopada 2020 00:01
[fbcomments]