Żołnierze AK pokazali całemu światu jak wiele dla Polaków znaczy wolność – Prezydent Bronisław Komorowski
We wtorek 24 marca rozpoczęły się dwudniowe obchody 25-lecia Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Inauguracja odbyła się w Sali Wielkiej na Zamku Królewskim w Warszawie, a poprowadziła ją Małgorzata Karolina Piekarska.
Poczet sztandarowy wprowadził mjr Marian Zacharski.
Minister Waldemar Strzałkowski odczytał list od prezydenta Bronisława Komorowskiego. Odczytano również listy od premier Ewy Kopacz oraz przewodniczącej m.st. Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej.
Piękne i wzruszające przemówienie wygłosił ppłk Stanisław Oleksiak Prezes Honorowy Światowego Związku Żołnierzy AK.
Okolicznościowy wykład pt. „Tobie Ojczyzno Armia Krajowa” odczytał autor – prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki.
Głos zabrali między innymi: Bożena Żelazowska zastępca szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Maciej Jankowski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Łukasz Kamiński Prezes Instytutu Pamięci Narodowej i Sławomir Paszkowski komendant ośrodka doskonalenia kadr służby więziennej w Suchej a także Andrzej Siedlecki prezesem Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej.
Wręczono nagrodę im. Jerzego Ślaskiego, żołnierza AK, dziennikarza i publicysty, przyznawaną za wybitne osiągnięcia w działaniach mających na celu badanie, utrwalanie i rozpowszechnianie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej i II konspiracji niepodległościowej.
Jubileusz uczczono również wręczeniem nagród w Ogólnopolskim Konkursie Historia Armii Krajowej dla młodzieży.
Uroczystość uświetnił recital fortepianowy reprezentanta Polski na XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – Łukasza Krupińskiego.
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej założono na I Walnym Zjeździe w dn. 14-15 marca 1990 r. z połączenia Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz organizacji kombatanckich na obczyźnie.
Obecnie Związek jest największym w kraju stowarzyszeniem kombatanckim zrzeszającym byłych żołnierzy Armii Krajowej oraz członków organizacji niepodległościowych, które kontynuowały tę walkę po rozwiązaniu AK. Przyjmuje także jako członków nadzwyczajnych – osoby wyznające ideały AK i działające na rzecz ich utrwalenia w społeczeństwie polskim.
Głównym celem organizacji jest obrona godności imienia i pamięci żołnierzy AK. Na początku lat dziewięćdziesiątych XX w., po zorganizowaniu środowisk, kół i okręgów Związek liczył ponad 80 tys. członków, w roku 2008 – ok. 35 tys.
W chwili obecnej członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej jest ok. 10 tysięcy osób ze stażem żołnierskim w szeregach Armii Krajowej. Członkowie nadzwyczajni to około 5 tysięcy osób.
Struktury Związku tworzy 36 okręgów, w których pracuje 559 kół. Wśród okręgów jest pięć „bez ziemi”: Wileński, Poleski, Nowogródzki, Wołyński i Lwowski.









