Kazimierz Dolny po raz drugi tego lata stanie się areną muzyczną. Szczegóły przedstawia Roman Soroczyński.
Wielu ludzi mawia, że stolicą polskiej piosenki jest Opole. A ja coraz częściej przychylam się ku tezie, że w ostatnich latach – przynajmniej w okresie letnim – prym wiedzie Kazimierz Dolny.
Ledwie bowiem zakończył się, zapowiadany na naszej stronie, Kazimiernikejszyn, a już w sierpniu 2024 roku – na scenie Kamieniołomów – odbędzie się druga edycja letniego festiwalu Muzyczny Kazimierz. Przed kazimierską publicznością zaprezentują się najpopularniejsi artyści polskiej sceny: BAJM, KULT, Daria Zawiałow, T.LOVE, NOSOWSKA, IRA, Myslovitz, Lady Pank, Dżem i wielu, wielu innych. Fani muzyki już teraz mogą planować pobyt w urokliwym Kazimierzu Dolnym i przygotowywać się na niezapomniane wrażenia muzyczne. Organizatorzy przygotowują również dodatkowe atrakcje dla odwiedzających, które umilą czas spędzony w Kamieniołomach. Wśród nich między innymi strefa food trucków.
Osoby, które były w Kazimierzu Dolnym, wiedzą, że miasteczko położone nad Wisłą jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Polsce, słynącą z uroku i naturalnego piękna. W jego okolicach można zobaczyć wiele zabytków i atrakcji turystycznych. Miasto oferuje wiele możliwości aktywnego wypoczynku, jak kajakarstwo, wycieczki rowerowe, aktywne spacery po okolicach, czy rejsy po Wiśle. Na wszystkich odwiedzających czeka szeroki wybór różnych opcji zakwaterowania: od hoteli, przez apartamenty, do pokojów w prywatnych pensjonatach. Bogata oferta gastronomiczna i piękne krajobrazy to dodatkowe atuty Kazimierza Dolnego, słynącego z zamiłowania do kultury i sztuki.
LINE-UP
tegorocznego festiwalu Muzyczny Kazimierz:
- PIĄTEK, 2 sierpnia:
BAJM, Video, BAiKA - SOBOTA, 3 sierpnia:
KULT, Darmozjady, ZIEMBUL - CZWARTEK, 8 sierpnia:
Daria Zawiałow, Jacko Brango, VHS - PIĄTEK, 9 sierpnia:
LOVE, Kasia Kowalska, BRUDNO - SOBOTA, 10 sierpnia:
NOSOWSKA, KASIA LINS, KĘPIŃSKI >|< KOWALONEK - PIĄTEK, 16 sierpnia:
IRA, Happysad, Katarzyna Pietras - SOBOTA, 17 sierpnia:
Myslovitz, Kobranocka, Żurkowski - PIĄTEK, 23 sierpnia:
Lady Pank, Dziwna Wiosna, The Freuders - SOBOTA, 24 sierpnia:
Dżem, Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, Old Breakout.
Zdecydowana większość wyżej wymienionych artystów jest znana w Polsce i poza granicami naszego kraju. Nie chcę pisać o – jak mawia klasyk – „oczywistych oczywistościach”, zatem skupię się więc na tych, którzy (przynajmniej z mojego punktu widzenia) są mniej znani.
Duet BAiKA powstał w roku 2015 na bazie doświadczeń gitarzysty i producenta Piotra Banacha oraz świeżości i żywiołowości wokalistki Katarzyny „Kafi” Figaj. W 2016 roku ukazała się płyta zawierająca materiał zarejestrowany na żywo podczas audycji „O północy” w Radio Koszalin, plus 3 dodatkowe utwory demo, stąd tytuł RK+. W lutym 2018 roku duet zaprezentował swój debiutancki studyjny album Byty zależne, który został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez słuchaczy, jak i recenzentów. Piosenki duetu zaczęły pojawiać się na radiowych listach przebojów, zdobywając czołowe miejsca m.in. w rockowej rozgłośni Antyradio. Z równym powodzeniem występowali w małych, kameralnych klubach, jak i na dużych, festiwalowych scenach – m.in. Pol’and’Rock i Jarocin Festiwal.
Darmozjady to zespół założony przez znane postaci polskiej sceny alternatywnej. W jego skład wchodzą: Piotr Połać (wokal), Jarek Ważny (puzon), Tomasz Gutka (gitara), Piotr Rutkowski (gitara), Adam Królik (perkusja) i Wojciech Wawszczyk (bas). W 2020 r. zespół wydał swój debiutancki album pt. Czwarty rozbiór Polski. Muzyka zespołu odnosi się często do rodzimych zespołów z lat 80-tych oraz sceny brytyjskiej przełomu lat 60-tych i 70-tych. Całość uzupełniają zaangażowane teksty, które odwołują się do naszej codzienności. Bunt, kontestacja rzeczywistości – muzyką i tekstami Darmozjady starają zmusić słuchacza do myślenia. 23 lutego 2024 r. zespół zaprezentował się z kolejnym albumem pt. Kryzys?!. Płyta jest utrzymana w nieco zmienionym, acz mocno rockowym i wciąż punkowym klimacie.
ZIEMBUL powstał w 2016 roku w Rzeszowie jako jednoosobowy, solowy projekt Łukasza Ziemby, a z czasem przekształcił się w zespół. Prawdziwy rozkwit grupy nastąpił w 2021 roku, kiedy to ZIEMBUL zaczął regularnie koncertować w klubach i na festiwalach zdobywając coraz większą rzeszę fanów. 11 listopada 2022 roku ukazał się pierwszy album grupy zatytułowany Splin. Obecnie pracują nad drugą płytą. Bardzo często występuje jako support zespołu KULT. W skład zespołu wchodzą: Łukasz Ziemba – wokal, sampler, saksofon barytonowy, Patryk Moszkowicz – bas, bass station, Michał Puk – gitara i Michał Gałuszka – perkusja, sampler.
Jacko Brango to autorski projekt Szymona Paduszyńskiego – wrocławskiego muzyka. Mieszanka pasji do muzyki i emocji, które musiały wyjść poza ciało. Znakomite single Ugryzę oraz Rozumy sprawiły, że miesięcznik Teraz Rock uznał go za jedną z Nadziei Roku 2023 roku. Gdyby sam miał się podsumować trzema słowami byłyby to „gitary, piosenki, oldschool”.
Zespół VHS balansuje na pograniczu wielu gatunków, starając się umykać klasyfikacji i unikać szufladkowania ich muzyki. Niektórzy mówią, że można ich szukać w okolicy skrzyżowania electro popu i indie rocka. Często w swoich muzycznych podróżach zapuszczają się w lata 90-te a nawet 80-te i, choć sentyment do tych czasów jest raczej domeną pokolenia ich rodziców, to jednak oni sami bardzo dobrze się w tym klimacie odnajdują. Starają się znaleźć kompromis pomiędzy klasycznymi inspiracjami tamtych lat a tym co nowe i świeże. W skład zespołu wchodzą: Maciej Rembikowski – wokal, gitara, Jan Rembikowski – bas, instrumenty klawiszowe, Artur Bobak – trąbka, gitara i syntezator, Tymoteusz Słomiański – perkusja.
BRUDNO – to projekt gitarzysty Jacka „Perkoza” Perkowskiego i wokalistki Martyny Włodarczyk. Prezentują przebojowy rock z popowymi melodiami, pulsującymi liniami basu, surowymi w brzmieniu solówkami i czasami elementami elektronicznymi oraz wyrazistymi tekstami piosenek. Pierwsza płyta grupy, zatytułowana… Brudno, ukazała się jesienią 2023 roku i zawiera jedenaście utworów. Ciekawostką jest to, że ostatni utwór na płycie nagrany został do wiersza Juliana Tuwima.
Kasia Lins to wokalistka, pianistka, kompozytorka i autorka tekstów. Jej debiutancki album Take My Tears został nagrany w i ukazał się wyłącznie w Japonii, Chinach, Hongkongu, Singapurze, USA i Niemczech. Popularność przyniosła jej pierwsza wydana w Polsce w 2018 roku płyta pt. Wiersz ostatni. W 2020 roku ukazał się jej trzeci album pt. Moja Wina – zbiór opowiadań o piekle i raju, niemocy i pragnieniu, upadkach i uniesieniach, odurzająca warstwa instrumentalna, wsparta niepokojącymi wokalizami i chórami. W lipcu 2020 roku opublikowała w Internecie nowatorskie przedstawienie Czego dusza pragnie [live show]. Po trzyletniej przerwie wydawniczej, Kasia Lins powraca z singlem Po trupach do Ciebie. Wyraźnie da się też odczuć, że to nowy etap na jej muzycznej drodze: wychodzi z mroku i pokazuje kobiecość w wydaniu femme fatale.
Kępiński >|< Kowalonek to unikalny na polskim rynku elektroniczny duet tworzony przez kompozytora i producenta muzyki filmowej Mira Kępińskiego oraz kompozytora, autora tekstów, producenta i uznanego wokalistę Michała Kowalonka. Artyści połączyli swoje siły i wrażliwości powołując do życia projekt godzący ze sobą elementy muzyki klasycznej, elektronicznej, aż po indie i synth pop. Ich pierwszy wspólny album, zatytułowany Kintsugi, nawiązuje do japońskiej sztuki łączenia potłuczonych elementów złotem, ponownego dawania życia zepsutym przedmiotom.
Katarzyna Pietras tworzy energetyczny miks rocka i akustycznej rootsowej muzyki rodem z południa USA. Gra na gitarze Cigar box, która swoją wyjątkową barwą definiuje brzmienie zespołu. Razem z fantastycznymi instrumentalistkami, Martą Sobczak i Justyną Mikrut tworzą na scenie niepowtarzalne trio.
Żurkowski to grupa założona w 2016 roku przez Łukasza Żurkowskiego – wokalistę, gitarzystę, autora tekstów oraz kompozytora. Muzycznie oscyluje wokół alternatywnego rocka z silnym wsparciem brzmień elektronicznych. Debiutancki album pt. Włóczęga ukazał się w listopadzie 2019 roku, a na początku 2022 został wydany Kurz. Zespół zrealizował z sukcesem autorską trasę promocyjną, zaś w 2023 roku ukazała się jego kolejna płyta, Lipcowi.
DZIWNA WIOSNA jest nazywana Kosmonautami rock and rolla. Wydany w 2021 roku debiutancki album Dziwna Wiosna został nominowany do Fryderyka, a jesienią 2023 roku wrócili z nową, jeszcze bardziej dziwnowiosenną płytą DUCHY.DISCO. Okrzyknięte jednym z najlepszych zespołów koncertowych w Polsce warszawskie trio (którego trzon tworzą gitarzysta, wokalista i lider Dawid Karpiuk i basista Wojtek Traczyk) gra piosenki o miłości i końcu świata, o nadziei i samotności, o bliskości i o tym, że czasem chcesz podłożyć bombę pod wszystko. Grupa śpiewa o duchach i gra z duchami.
Warszawski kwartet The Freuders gra muzykę z pogranicza progrocka i psychodelii. Zadebiutowali w 2015 roku dwupłytowym albumem 7/7, a w 2020 roku wydali Warrior. Wreszcie w grudniu 2023 roku ukazał się Blurgot – pierwszy album w ojczystym języku. Minimalistyczny kolektyw muzyczny stawiający na solidność sekcji rytmicznej, zalany gitarowym sosem, doprawiony szczyptą charyzmatycznych wokali. Delikatny zapaszek cmentarza, albo emanacja czarnej dziury. Muzyczne połączenie Dennisa Rodmana i twórczości Salvadora Dali.
Ostatni z prezentowanych przeze mnie jest z pewnością znany szerokiej rzeszy widzów i słuchaczy. Bowiem OLD BREAKOUT – to reaktywacja legendy – muzyczna inicjatywa członków oryginalnego składu BREAKOUT – założonej przez Tadeusza Nalepę legendy polskiej sceny blues-rockowej z lat siedemdziesiątych. Co ważne, w jego składzie grają muzycy z dawnej ekipy: Tadeusz TRZCIŃSKI (harmonijka ustna) i Maciej Bogusław KUBICKI (gitara basowa). Ponadto w skład zespołu wchodzą: Marcin KOŁDRA – wokal, gitara, Sławek BURAKOWSKI – gitara oraz Łukasz BILIŃSKI – perkusja.

Bilety jednodniowe na poszczególne koncerty są dostępne na stronie ticketclub.pl.