Podwójny Muzyczny Kazimierz

Muzyczny Kazimierz fragment plakatu
Muzyczny Kazimierz – fragment plakatu
fot. Materiał Organizatora/ RS

W lutym pisaliśmy o Festiwalu Kazimiernikejszyn. Teraz Roman Soroczyński prezentuje nieco inną formę koncertów.

W lutym bieżącego roku prezentowaliśmy program dziesiątej edycji Festiwalu Kazimiernikejszyn. Przypomnijmy, że impreza, którą nazwano Wydarzeniem Bez Spinki, zostanie zorganizowana w dniach 12 – 15 lipca 2023 roku, oczywiście w Kazimierzu Dolnym (zob. https://www.warszawa.pl/muzyczny-kazimierz/).

Piękne miasto nad Wisłą jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Polsce. W jego okolicach można zobaczyć wiele zabytków i atrakcji turystycznych, takich jak średniowieczny zamek, renesansowe kamienice, galerie sztuki czy malowniczy wąwóz z ciekawą florą i fauną. Miasto oferuje również wiele możliwości aktywnego wypoczynku, jak kajakarstwo, wycieczki rowerowe, aktywne spacery po okolicach, czy rejsy po Wiśle. Na wszystkich odwiedzających czeka szeroki wybór różnych opcji zakwaterowania, od hoteli, przez apartamenty i pokoje w prywatnych pensjonatach. Bogata oferta gastronomiczna i piękne krajobrazy to dodatkowe atuty Kazimierza Dolnego, słynącego z zamiłowania do kultury i sztuki.

Każdy zauważy, że poprzednią zapowiedź zatytułowałem Muzyczny Kazimierz. Tymczasem okazuje się, że miasto – we współpracy z Klubem Politechniki Warszawskiej „STODOŁA”, a właściwie reprezentującą go firmą Stodoła Sp. z o.o. – przygotowuje CAŁE lato pełne muzycznych wrażeń, a cykl zaplanowanych na lipiec i sierpień koncertów, w których wezmą udział  najpopularniejsi artyści polskiej sceny, nazwano… Muzyczny Kazimierz.

W lipcu oraz w sierpniu 2023 roku, na scenie kazimierskich Kamieniołomów, odbędzie się seria weekendowych koncertów z cyklu, z udziałem najpopularniejszych artystów polskiej sceny. Fani muzyki już teraz mogą planować wakacje w urokliwym Kazimierzu Dolnym i przygotowywać się na niezapomniane wrażenia muzyczne. Organizatorzy przygotowują również dodatkowe atrakcje dla odwiedzających, które umilą czas spędzony w Kamieniołomach. Wśród nich między innymi strefy food trucków oraz relaksu. Muzyczny Kazimierz – to idealna okazja, by połączyć koncerty ulubionych artystów z wypoczynkiem w Kazimierzu Dolnym.

Nazwy kolejnych gwiazd, które zagrają koncerty w ramach wspomnianego cyklu, są ogłaszane sukcesywnie. Postaram się zaprezentować kalendarium w sposób chronologiczny.

28 lipca wystąpi KULT – legendarna formacja założona w Warszawie w 1982 roku  przez Kazika Staszewskiego – wokalistę (później także saksofonistę) oraz Piotra Wieteskę – basistę. Premierowy koncert grupy odbył się 7 lipca 1982 roku w klubie Remont w Warszawie. Od tamtego czasu KULT cieszy się nieustannie rosnącą popularnością, regularnie koncertując i wydając nowe płyty. Mimo upływu lat, zespół ciągle zdobywa rzesze nowych fanów. Znakiem rozpoznawczym grupy jest charakterystyczne brzmienie i prowokacyjne, buntownicze teksty. Najnowszy album studyjny KULTU, zatytułowany Ostatnia płyta,  ukazał się na rynku w maju 2021 roku.

KULT Ostatnia płyta okładka
KULT Ostatnia płyta – okładka
fot. Roman Soroczyński

Następny wieczór, przypadający 29 lipca, będzie należał do Agnieszki Chylińskiej, która przez lata przyzwyczajała swoich słuchaczy i widzów do wielu zmian na swojej artystycznej drodze. Jej twórczość zawsze cechowały ukute przez nią samą słowa „NIGDY TAKA SAMA”. Tym razem postanowiła połączyć rockową siłę swojego nietuzinkowego głosu z pięknym rockowo-bluesowym brzmieniem. W październiku ubiegłego roku ukazała się jej nowa płyta, zatytułowana NEVER ENDING SORRY.

Agnieszka Chylińska plakat
Agnieszka Chylińska – plakat
fot. Materiał Organizatora

11 sierpnia, na plenerowej scenie Muzycznego Kazimierza w Kamieniołomach, wystąpi Nocny Kochanek – polski zespół heavymetalowy, który powstał w 2012 roku jako alter ego zespołu Night Mistress. Ich teksty opierają się na faktach (żartobliwie dodajmy: czasami autentycznych), a utwory charakteryzują się humorem, dystansem do świata, pastiszem i grami językowymi. Grupa jest znana z wyprzedanych koncertów, a ich płyty regularnie osiągają status złotych. W 2022 roku zespół wydał swój czwarty album studyjny, O Jeden Most Za Daleko, zawierający eklektyczną mieszankę muzyki rockowo-metalowej i teksty typowe dla zespołu, skupiające się na tematyce miłości. Byłem na dwóch koncertach i za każdym razem wychodziłem z nich rozbawiony.

O jeden most za daleko okładka płyty
O jeden most za daleko – okładka płyty
fot. Roman Soroczyński

Następnego dnia, 12 sierpnia, wystąpi jeden z najpopularniejszych polskich zespołów rockowych – LemON. Zespół od lat cieszy się ogromną popularnością wśród polskiej publiczności. Ich przeboje – takie jak Napraw, Będę z Tobą czy Scarlett – znają na pamięć zarówno starsze, jak i młodsze pokolenia słuchaczy. Lider formacji, Igor Herbut, oprócz swojej charyzmy i energii, cechuje się niezwykłą wrażliwością artystyczną. Podczas występów zarówno solowych, jak i z zespołem, potrafi przejść od brawurowych rockowych utworów do intymnych ballad przy pianinie.

LemON plakat
LemON – plakat
fot. Materiał Organizatora

Formacja Lady Pank była pierwszą ogłoszoną gwiazdą, ale wystąpi w Kazimierzu Dolnym w piątek, 18 sierpnia, prezentując swoje największe przeboje. Przypomnę, że legendarny polski zespół rockowy został założony w 1981 roku przez Jana Borysewicza – jednego z najbardziej cenionych polskich kompozytorów i gitarzystów. Wraz z wokalistą Januszem Panasewiczem stanowią trzon grupy, która już od 40 lat króluje na polskiej scenie muzycznej. Lady Pank jest pierwszym polskim zespołem, który posiada oficjalne radio internetowe „RMF Lady Pank” dostępne w serwisie internetowym RMFon.pl. Zespół jest również laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. kilku platynowych płyt czy bursztynowego słowika.

Lady Pank Akustycznie okładka płyty
Lady Pank Akustycznie – okładka płyty
fot. Roman Soroczyński

Dzień później, 19 sierpnia, wystąpi MROZU – jeden z najpopularniejszych polskich artystów, a także świeżo upieczony laureat aż pięciu statuetek Fryderyków 2023. Jego ostatni, szósty już album Złote bloki pokrył się złotem w trzy miesiące po swojej premierze, a po kolejnych czterech zdobył status platyny. To z tego albumu pochodzi hit ostatnich wakacji – Za daleko.

MROZU plakat
MROZU – plakat
fot. Materiał Organizatora

Jak znam życie, prawdopodobnie pojawią się zapowiedzi kolejnych gwiazd, którzy wystąpią w ramach cyklu Muzyczny Kazimierz. Jeśli tak będzie, to postaramy się informować o tym. Tymczasem pozostaje mi poinformować, że bilety można nabyć, drogą kupna, za pośrednictwem strony ticketclub.pl.

10 maja 2023 07:54
[fbcomments]