0

Muzyczny Kazimierz

Kazimiernikejszyn 2023 logotyp
Kazimiernikejszyn 2023 – logotyp
fot. Materiał Organizatora

Czy można zorganizować festiwal muzyczny bez wielkiego zadęcia? Roman Soroczyński prezentuje program takiego wydarzenia.

Kazimierz Dolny leży – w zależności od wybranej drogi – około 160 kilometrów od Warszawy. Niemal przez cały rok, a zwłaszcza latem, jest on oblegany przez turystów. Jedni robią jednodniowy wypad, drudzy przyjeżdżają na kilka dnia, a jeszcze inni specjalnie wybierają się na… Kazimiernikejszyn.

Nigdy  nie uczestniczyłem w tej imprezie, a tu okazuje się, że w dniach 12 – 15 lipca 2023 roku zostanie zorganizowana już DZIESIĄTA edycja Festiwalu, który nazwano Wydarzeniem Bez Spinki. Ba: otrzymał on miano najbardziej bezspinkowego wydarzenia w tej części galaktyki. Przyznam, że podoba mi się takie wieloznaczne określenie. Organizator Festiwalu, Dobra Grupa, określa na stronie internetowej wydarzenia, że jest ono…

… połączeniem energetycznego wydarzenia muzycznego, kontaktu z naturą, miksu ciekawych osobowości i bezspinkowej atmosfery. Każda odsłona festiwalu zostawia po sobie jakiś prospołeczny akcent.

Na tejże stronie można znaleźć informację o karnetach, w których cenie zawarte są koncerty, natura, przygody, wykłady i inne ciekawostki. Mnie, jak zwykle, najbardziej interesuje warstwa muzyczna, w której spory udział ma jeden ze współorganizatorów – Klub Politechniki Warszawskiej STODOŁA. Artyści wystąpią na kilku scenach, między innymi na Rynku i w Kamieniołomach. Większości spośród nich nie trzeba przedstawiać, jednak napiszę kilka słów o nich.

13 lipca wystąpią Vito Bambino i Katarzyna Nosowska. Pierwszy z artystów, Vito Bambino, jest kompozytorem, producentem muzycznym, aktorem, wokalistą solowym oraz występującym z zespołem Bitamina. Sam artysta swoje muzyczne początki datuje na 2003 rok, a poważny rozgłos zyskał po wydaniu z Bitaminą popularnego utworu Dom. Razem z zespołem współpracował też z Dawidem Podsiadło, kiedy to nagrali duet w utworze Nikt na producencką płytę kolektywu Flirtini. Vito współtworzył z największymi gwiazdami polskiej muzyki, takimi jak: Daria Zawiałow, Kaśka Sochacka czy sanah. Jest jednym z założycieli zespołu Bitamina – projektu przyjaciół z młodości, którego niepowtarzalne rytmy i flow szybko przypadły do gustu polskiej publiczności. Zespół ma na koncie pięć albumów, które stosunkowo szybko zyskały uznanie fanów i krytyków. We wrześniu 2020 roku wydał solowy album Poczekalnia, razem z zapowiadającymi singlami: Bunkrów nie ma, Rampage (złota płyta) i Oddaj, do którego dograła się Natalia Szroeder. 2021 rok to wyżej wspomniana współpraca z sanah, ale też niezwykle popularny singiel Nudy, który szybko pokrył się platyną. W 2022 roku to koncerty na największych polskich festiwalach, ale też pojawienie się utworów Poszło, Maj i Chyba Wiem.

Jak można i należy przedstawić Katarzynę Nosowską? Jest to bardzo kłopotliwe, bo jest to Artystka wszechstronna! Jak to możliwe, że tak skromna, unikająca tłumów dziewczyna zdominowała naszą scenę? Odpowiedź jest prosta: talent i pracowitość. Gdy tylko zespół Hey ma wolne, Nosowska solo – choć zawsze ze znakomitymi partnerami, penetruje krainy, w które z macierzystym zespołem się nie zapuszcza. Ostatnio eksploruje też sfery spoza świata muzycznego. Od kilku lat bardzo aktywnie działa na Instagramie, gdzie w swój wyjątkowy sposób mówi o życiu, show-biznesie,  współczesnych snobizmach, fobiach i modach. Prosto, zwięźle, szczerze, szalenie błyskotliwie i dowcipnie. Cykl filmików A ja żem jej powiedziała… stał się inspiracją do książki o tym samym tytule, która stała się bestsellerem roku 2018. Druga książka, zatytułowana Powrót z Bambuko, została z kolei bestsellerem 2020 roku. Na polu muzycznym Nosowska również nie próżnuje: jesienią 2018 roku ukazał się jej kolejny solowy album BASTA, który szybko pokrył się złotem. Za stronę muzyczną i produkcję odpowiada Michał FOX Król, którego mocnymi beatami tętni ten krążek. Ten zbiór jedenastu, bardzo osobistych w warstwie tekstowej, utworów Artystka nazywa „najważniejszą płytą”. Już w maju 2023 roku pojawi się następca BASTY – nowy album Nosowskiej, ponownie współtworzony z Michałem FOXem Królem. Ale na tym kończą się podobieństwa: będzie to zupełnie inna płyta od jej poprzedniczki, pełna melodii, pięknych harmonii i melancholii.

14 lipca pojawią się Karaś/Rogucki, Kaśka Sochacka oraz Diuboza Kolektiv. KARAŚ/ROGUCKI – to duet, który pojawił się na polskim rynku po ogłoszeniu zawieszenia działalności zespołów Coma i The Dumplings. Kuba Karaś odpowiada w tym tandemie za produkcję, Piotr Rogucki zajmuje się tekstami, a obaj dopieszczają muzykę. Z pozoru karkołomne połączenie dwóch odmiennych wrażliwości i metryk dało harmonijny efekt w postaci materiału, który z początkiem 2020 roku ujrzał światło dzienne w formie albumu Ostatni bastion romantyzmu. Artyści określają zawarte na nim utwory jako erotyki motoryzacyjno-katastroficzne. Nie są to zwykłe piosenki o miłości: opowiadają one o uczuciach w epoce końca cywilizacji, a całość przybrała formę mroczną i gęstą, zainspirowaną muzyką lat 80., zimną falą i new romantic. Drugi album wydany pod szyldem zespołu KARAŚ/ROGUCKI ukazał się w 2022 roku. Nosi on tytuł Czułe Kontyngenty. Artyści – przy współudziale Wiki Jakubowskiej oraz Kamila Kryszaka – stworzyli 12 kompozycji, które przenoszą do świata życzliwości, romantyzmu i nostalgii. Nazwali tę płytę kolejnym transportem piosenek o miłości.

Kaśka Sochacka śpiewa od dziecka. Pierwszym jej singlem była Wiśnia z 2019 roku. Piosenka o tym samym tytule miała swoją premierę w radiowej Trójce, gdzie przez kilka tygodni utrzymywała się na pierwszym miejscu LP3. Jej debiutancki albumu, Ciche dni, ukazał się w marcu 2021 roku, a zaledwie osiem miesięcy później ukazała się płyta Ministory. W tym samym roku Kaśka wygrała organizowany przez Gazetę Wyborczą plebiscyt Sanki dla najciekawszych nowych twarzy w polskiej muzyce. Zdobyła także tytuł O!Lśnienie 2022 w plebiscycie organizowanym przez Onet oraz Miasto Kraków. Otrzymała także nagrodę Fryderyk 2022 w kategoriach Fonograficzny Debiut Roku oraz Album Roku Indie Pop za płytę Ciche dni.

Diuboza Kolektiv powstał w 2003 roku w kraju zwanym Bośnią i Hercegowiną. Razem z lokalnymi, bałkańskimi smaczkami, można w zespole zauważyć muzyczne wpływy z całego świata: ska, punk, reggae, electrionic, hip-hop. Pierwszy, tytułowy album DUBIOZA KOLEKTIV pojawił się w 2004 roku i został przyjęty z ogromnym entuzjazmem, nie widzianym na bośniackiej scenie od czasów przedwojennych. Po EP-ce, zatytułowanej OPEN WIDE, wydali trzy kolejne albumy: DUBNAMITE, FIRMA ILLEGAL i 5 DO 12. Wydanie piątej płyty zorganizował basista Faith No More, Bill Gould. Tym samym WILD WILD EAST stał się przepustką do międzynarodowej publiczności. Do tej pory wydali dziewięć albumów. Występują na całym świecie, a w 2018 roku pojawili się na Pol’and’Rock Festiwal, gdzie wygrali również „Złotego Bączka” za najlepszy występ tamtej edycji.

15 lipca na scenie będzie królować jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym, FISZ EMADE TWORZYWO. Od 2001 roku Bartosz „Fisz” Waglewski i jego brat, Piotr „Emade” Waglewski, wydali dziesięć płyt utrzymanych w stylistyce około hiphopowej. Jako pierwsi na tak wysokim poziomie wprowadzili w polskim hiphopie miękkie brzmienia i miękkie teksty, nawiązując swego czasu do klimatów Native Tongues. Od tamtego momentu do dzisiaj bracia stale eksperymentują, starając się jednak, by wszystkie ich wynalazki łączył jeden składnik – wysoka jakość i zaangażowanie. Ich najnowszy album, Ballady i Protesty, jest mocnym powrotem do korzeni muzycznej podróży zespołu do lat 90., w których rozwijała się tak zwana muzyka miasta – hip hop czy elektronika. To sentymentalna opowieść o brzmieniach, które były inspiracją i wskazały drogę poszukiwań. Ale przede wszystkim to płyta sprzeciwu. Pełna niezgody na infantylną, agresywną, czarno-białą politykę, na omijanie w życiu publicznym tak ważnych tematów jak prawa człowieka czy zmiany klimatyczne. I, jak zawsze u Fisza, wszystko to przekazane w mocnych tekstach, pełnych ironii, skupienia nad pędzącym nie wiadomo dokąd światem, wnikliwych spojrzeń w głąb gościa zagubionego w chaosie nieuniknionych zmian. Co ciekawe, w nagraniu tej płyty brał udział między innymi Chór Akademii Morskiej w Szczecinie.

Wprawdzie do lipca daleko, ale widzę, że karnety (aż osiem rodzajów!) sprzedają się dosyć szybko.

21 lutego 2023 14:40
[fbcomments]