17 lipca 2024 roku rozpoczyna się bezspinkowy festiwal. Szczegóły programu przedstawia Roman Soroczyński.
Kazimiernikejszyn – to unikatowy festiwal muzyczny, będący mieszanką energetycznych koncertów, jasnej strony mocy, kontaktu z naturą, autorskich przygód, warsztatów rozwojowych i jedynej w swoim rodzaju bezspinkowej atmosfery, która udziela się jeszcze na parę tygodni po wydarzeniu. Jego naturalnym otoczeniem jest urokliwy Kazimierz Dolny, jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce, będące oazą dla artystów, skrzyżowaniem natury, pięknej architektury i tradycyjnej gościnności. Przede wszystkim jednak Kazimiernikejszyn słynie ze swojej wyjątkowej publiczności, gotowej do zabawy i otwartej na autentyczną życzliwość. Festiwal jest równie barwny i angażujący jak jego widownia! Wydarzenie daje możliwość odpięcia się i wskoczenia w równoległą rzeczywistość koncertów, chillu na pół dzikiej plaży, przygód jak Samolosy, Czas na P, rowerowy rajd tunelem, Paprowędrówki, Przyklejando, Poduszkolot, Kanioning i wiele innych. Kazimiernikejszyn to także piękne widoki, słońce, czy spotkania z Przegośćmi.
W 2024 roku bezspinkowy festiwal Kazimiernikejszyn otwiera drugą dekadę swojej historii, powracając z XI edycją, która odbędzie się w dniach 17 – 21 lipca. W malowniczych Kamieniołomach, w Kazimierzu Dolnym, wystąpią znakomici polscy artyści. Pokrótce zaprezentuję harmonogram [by nie napisać „line-up” – przyp. RS] ich występów.
18 lipca wystąpią: Gogol Bordello, Kwiat Jabłoni, Projekt WOW, BARANOVSKI i Kazimierska Orkiestra Dziadowska.
Gogol Bordello to nowojorska formacja, która ugruntowała swoją wyjątkową pozycję na festiwalach i w miejscach koncertowych na całym świecie, nie wykazując żadnych oznak zwolnienia tempa; niektóre ich utwory (na przykład: Start Wearing Purple, Wunderlust King czy American Wedding) nie chcą wyjść z głowy.
Folk-popowa grupa Kwiat Jabłoni od 2018 r. z niesłabnącą siłą oczarowuje kolejnych słuchaczy. Od czasu ukazania się w 2019 r. płyty Niemożliwe (ze słynnym Dziś późno pójdę spać) zespół nie zwalnia: tworzy kolejne hity, wydaje płyty, koncertuje i udziela się społecznie. Liderami grupy są Kasia i Jacek Sienkiewicz.
W skład alternatywnego “boysbandu” Projekt WOW wchodzą: Wiktor Waligóra, Piotr Odoszewski i Kajetan Wolas, występujący symultanicznie względem ich solowych, stale rozwijających się karier. Wzięli na warsztat piosenki, które pamiętają z pierwszych lat swojego życia. Prezentowane przez nich utwory jeszcze nie zdążyły pokryć się kurzem, ale ich odświeżenie może być zaskakujące.
Od debiutu BARANOVSKIEGO minęło 6 lat. W tym czasie wokalista, muzyk, songwriter i producent wydał trzy albumy. Pierwszy, zatytułowany Zbiór, ukazał się w 2019 roku i uzyskał status Złotej Płyty. Drugi, BARANOVSKI 2, został uhonorowany Platyną. Z niego pochodzi między innymi utwór Lubię być z nią, który dotarł do pierwszego miejsca listy najczęściej granych piosenek w radiu w Polsce, zaś klipy do piosenki w wersjach albumowej i akustycznej zaliczyły do tej pory blisko 70 milionów wyświetleń na YouTube.
Kazimierska Orkiestra Dziadowska to Piewcy Wietrznogóskiego Rezerwatu Duchowego, którzy fruną w świat, by osnutej miejską mitręgą gawiedzi przekazać radosną, kazimierską nowinę, by nastroić lud na sen o Kazimiernikejszyn, by bujać, rozbawiać i zaKaziać iście dziadowskim repertuarem. Muzycy łączą w swoim graniu miłość do przyrody i równie gorące uczucie do Kazimierza Dolnego.
19 lipca zagrają i zaśpiewają: Łąki Łan, Sorry Boys, Bartek Królik, Artur Rojek i JAZZ-BAND MŁYNARSKI-MASECKI.
Początki zespołu Łąki Łan sięgają 1999 roku. Ich pierwszy ukazał się w 2005 roku i był zatytułowany… Łąki Łan. Przełomem w karierze grupy był występ na Przystanku Woodstock w 2010 roku. Z wielu ich utworów przebija zamiłowanie do natury.
Sorry Boys – to jeden z najciekawszych zespołów na polskiej scenie, który udanie łączy popowe kompozycje z alternatywnymi wpływami. Od początku działalności trzon grupy stanowią: Bela Komoszyńska oraz Tomasz Dąbrowski i Piotr Blak. Zespół wydał sześć płyt i zagrał kilka tras koncertowych, wystąpił również na najważniejszych polskich festiwalach muzycznych. Ostatnie kilkanaście miesięcy to bardzo twórczy i pracowity okres działalności zespołu. Jesienią 2022 r. ukazał się album Renesans, a w lipcu 2023 r. miała swoją premierę płyta Moje serce w Warszawie, upamiętniająca 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Bartek Królik jest wszechstronnie utalentowany muzycznie: wokalista, kompozytor, producent muzyczny, aranżer, basista i wiolonczelista. Trzykrotny laureat muzycznej nagrody Fryderyk, dwukrotny – wraz z zespołem Sistars – laureat MTV European Music Award w kategorii “Najlepszy Polski Wykonawca”. Koncertował na większości polskich festiwali muzycznych oraz na drugim co do wielkości festiwalu jazzowym na świecie – Montreux Jazz Festival w Szwajcarii.
Artur Rojek jest znany jako frontman Myslovitz – jednego z najbardziej popularnych zespołów w Polsce, z którym dowiódł, że można pogodzić ambitne granie inspirowane zachodnią alternatywą z masowo czytelną formułą popowego przeboju. Ale nie tylko: jest organizatorem Off Festivalu, zaś w 2014 roku ukazała się jego solowa płyta Składam się z ciągłych powtórzeń, która pokryła się dwukrotną platyną i otrzymała Fryderyka w kategorii album roku. Kolejne nagrania artysty to płyta live Koncert w NOSPR (2017) i album Kundel z 2020 roku.
Nie ukrywam, że JAZZ-BAND MŁYNARSKI-MASECKI należy do moich ulubionych zespołów. Nie tylko dlatego, że Marcin Masecki i Jan Emil Młynarski grają przedwojenny polski jazz. W repertuarze grupy znalazły się utwory swingowe, w większości nieznane. Nie zabraknie też kilku wyjątkowych tang, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie. Marcin z Jankiem niejako rekompensują stracone szanse całego pokolenia polskich artystów rozrywkowych, którzy w rozkwicie prosperity – z powodu II wojny światowej – musieli uciekać, walczyć, ginąć, emigrować, osierocając polską muzykę rozrywkową w niepowetowany sposób. Aranżacje Marcina i głos Janka nadają całości zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową, do tańca i wzruszeń.
20 lipca wystąpią: Vito Bambino, Gooral // Paprodziad, Bohemian Betyars, Kuba Badach oraz Bass Astral.
Vito Bambino jest wokalistą, autorem tekstów, kompozytorem, aktorem oraz liderem zespołu Bitamina. W 2020 r. pojawił się jego solowy album Poczekalnia. Znany jest także z przebojowych singli, jak Nudy czy Poszło. Każdemu wydaniu towarzyszą oryginalne teledyski, których pomysłodawcą i nierzadko twórcą jest sam Vito.
Projekt Gooral // Paprodziad tworzą GOORAL (Mateusz Górny) oraz Włodek Dembowski, zwany PAPRODZIADEM. GOORAL od 20 lat łączy z sukcesami muzykę klubową i elektroniczną z góralszczyzną. Muzyk zagrał na wielu dużych europejskich festiwalach, ma na swoim koncie 7 albumów studyjnych wydanych w Polsce i za granicą. PAPRODZIAD jest znany z występów w zespołach ŁĄKI ŁAN, DZIADY KAZIMIERSKIE, NOVEMBER PROJECT oraz w różnych, często zaskakujących kolaboracjach.
Zespół Bohemian Betyars z zapałem czerpie z bałkańskich i cygańskich tradycji muzycznych. Od 15 lat zespół grupa eksploruje nowe obszary muzyczne, a niedawno podzieliła się z fanami najnowszym utworem Quatre Grapes, nagranym z katalońską legendą rumby i ska, grupą La Pegatina. Ich muzyka to solidna dawka szaleństwa i hulanki, osadzona w muzycznym krajobrazie malowanym barwami Środkowej Europy i Bałkanów. Dodatkowo, wzbogacona dystansem do siebie oraz ogromną charyzmą. Sami muzycy określają swoją twórczość jako speed-folk-freak-punk.
Kuba Badach występował jako wokalista w zespołach Poluzjanci i The Globetrotters. Jest znany także jako artysta solowy. Wydał album z coverami Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny, zaś w 2017 roku wyszedł jego pierwszy autorski album, zatytułowany Oldschool, który – jak mówi artysta – „zrodził się na przekór trendom, dla wszystkich tych, którzy tęsknią za ambitnym popem”. Dwukrotny laureat nagrody fonograficznego Fryderyka. Za sprzedaż solowych albumów uzyskał dwie złote płyty.
Bass Astral – to pseudonim Jakuba Tracza, producenta muzyki elektronicznej. Muzyk rozpoczął karierę w 2015 roku, tworząc duet Bass Astral x Igo. Od jesieni 2021 roku skupił się na solowej twórczości. W marcu 2022 roku ukazał się jego debiutancki album Techno do miłości, nominowany do nagrody Fryderyk. Ciekawostką jest fakt, że podczas swoich koncertów artysta tańczy.
Nigdy nie byłem na Kazimiernikejszyn i nie wiem, jaka jest pojemność kazimierskich Kamieniołomów, ale na stronie organizatorów czytam, że karnety oraz bilety jednodniowe są jeszcze dostępne w sprzedaży. Warto więc spróbować nabyć je, drogą kupna.