0

Muzyczny marzec

Miłość w czasach popkultury okładka płyty
Miłość w czasach popkultury – okładka płyty
fot. Roman Soroczyński

Trzeci miesiąc 2024 roku łączy się muzycznie z czwartym. Kilka szczegółów prezentuje Roman Soroczyński.

Muzyczny marzec 2024 roku rozpoczął się od pewnego jubileuszu. Otóż w piątek, 1 marca 2024 roku w Klubie Politechniki Warszawskiej Stodoła, wystąpił zespół Myslovitz, który świętuje 25 LAT MIŁOŚCI W CZASACH POPKULTURY. Tak właśnie nazywa się trasa upamiętniająca album, który wywindował grupę z Mysłowic na szczyty polskich list przebojów oraz na najlepsze sceny i festiwale Europy (zob. https://www.warszawa.pl/luty-w-stodole/). Szybko zabrakło biletów na ten koncert, ale jest szansa na następny: 16 kwietnia Myslovitz wystąpi w Teatrze Roma.

Równie szybko zostały wyprzedane bilety na dwa następne koncerty – dzisiejszy Był kiedyś Jarocin oraz niedzielny (3 marca) występ zespołu RAZ DWA TRZY.

Bardzo interesująco zapowiadają się następne weekendy w Stodole. W Dniu Kobiet wystąpi Kamil Bednarek – artysta, który przebojowo wdarł się na sceny muzyczne, na których jest obecny od 2008 roku. Początkowo występował z zespołem Star Guard Muffin. Debiutancki album, zatytułowany Szanuj, uzyskał status podwójnej platyny. W 2012 roku, po zmianach w składzie, narodził się zespół BEDNAREK, z którym Kamil nagrał albumy: Jestem…, Oddycham, Talizman oraz MTV Unplugged BEDNAREK. Rok 2019 przyniósł duże zmiany, które zapoczątkował projekt  #bednarekinaczej, uwieńczony wydaniem albumu zatytułowanego Inaczej. Jeden z jego najnowszych utworów nosi tytuł Czuć się kochanym. Artysta przyznał:

Każdy z nas jest odrębnym światem ze swoimi poglądami, wartościami, przekonaniami… Mimo to jest coś, co od zawsze te „światy” łączy … to pragnienie bycia docenionym, wyjątkowym… zwyczajnie i po prostu bycia kochanym.

Kamil Bednarek  w obiektywie
Kamil Bednarek – w obiektywie
fot. Materiał Organizatora

Słowo „kochanie” a właściwie powiedzenie Dzień Dobry, Moje Kochanie, jest tematem trasy koncertowej zespołu Sorry Boys, który wystąpi w Stodole dzień później, czyli 9 marca. Jest to jeden z najciekawszych zespołów na polskiej scenie, który udanie łączy popowe kompozycje z alternatywnymi wpływami. Od początku działalności trzon grupy stanowią: Bela Komoszyńska oraz Tomasz Dąbrowski i Piotr Blak. Zespół wydał sześć płyt i zagrał kilka tras koncertowych, wystąpił również na najważniejszych polskich festiwalach muzycznych. Program koncertu ma opierać się na utworach z dwóch ostatnich albumów: Renesans oraz Moje serce w Warszawie, ale Absolutnie, absolutnie nie zabraknie także największych przebojów Sorry Boys.

Szczególnie ciekawa jest historia albumu Moje serce w Warszawie, którego premiera miała miejsce 21 lipca 2023 roku – na kilka dni przed 79. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Jest to muzyczna podróż przez lato 1944 roku, historię miłości młodych warszawiaków, nadziei, która towarzyszyła powstańcom w początkowej fazie Powstania Warszawskiego, aż po śmierć, stratę i ucieczkę w marzenia. Spośród ośmiu utworów szczególnie wyjątkowy w swojej formie i wymowie jest Jan, którego treść stanowi list Jana Kluczewskiego ps. „Krawczyk”, żołnierza powstańczej kompanii „Koszta” i dziadka Piotra Blaka, członka zespołu Sorry Boys.

Sorry Boys w plenerze
Sorry Boys – w plenerze
fot. Materiał Organizatora

Na kolejną sobotę, 16 marca, zapowiadany jest – a jakże! – wyprzedany koncert Katarzyny Nosowskiej. Artystka, prezentowana jako NOSOWSKA, wystąpi w ramach trasy Widzimy się wieczorem, promującej jej najnowszy album, zatytułowany Degrengolada. Nie zabraknie również najważniejszych utworów z solowej kariery znakomitej piosenkarki.

NOSOWSKA sceniczna
NOSOWSKA – sceniczna
fot. Materiał Organizatora

W drugim dniu wiosny, 22 marca, Kuba Karaś i Piotr Rogucki zaprezentują warszawskiej publiczności materiał z albumu Atlas Iskier. Obydwaj artyści stworzyli projekt KARAŚ/ROGUCKI, który pojawił się na polskim rynku w 2019 roku po ogłoszeniu zawieszenia działalności zespołów The Dumplings i Coma. Kuba Karaś odpowiada za produkcję, a Piotr Rogucki zajmuje się tekstami, zaś muzyka jest ich wspólnym dziełem. Skład uzupełniają gitarzysta Kamil „Holden” Kryszak i perkusistka Wiktoria Jakubowska. Artyści przyglądają się miłości w różnych jej aspektach. Pierwszy ich album, Ostatni Bastion Romantyzmu, to erotyki motoryzacyjno-katastroficzne, opowiadające o uczuciach w epoce końca cywilizacji. Drugi krążek, Czułe Kontyngenty, jest muzyką przenoszącą do świata życzliwości, romantyzmu oraz nostalgii, dającą ulgę i tulącą tych, którzy tego potrzebują. Trzeci i ostatni album, Atlas Iskier, mówi o miłości jak o ucieczce przed samotnością, opowiada o tym uczuciu w kontekście desperacji i próby zapełnienia pustki.

Karaś i Rogucki z zespołem
Karaś i Rogucki – z zespołem
fot. Materiał Organizatora

Warto zwrócić uwagę, że przez cały marzec i sporą część kwietnia 2024 roku po Polsce krąży zespół KULT. Grupa powstała ponad 40 lat temu w Warszawie. Jej założycielami są wokalista (a później także saksofonista) Kazik Staszewski i basista Piotr Wieteska. Zadebiutowali na scenie 7 lipca 1982 roku w warszawskim klubie Remont. Od tamtego momentu grupa nie traci na popularności, nieustannie koncertując oraz wydając nowe albumy. Od lat stałym elementem koncertowego harmonogramu zespołu jest trasa Kult Akustik, odbywająca się w pierwszej połowie roku. Tegoroczna trasa obejmuje kilkanaście miast: Poznań (2 marca, Aula UAM), Szczecin (4 marca, Filharmonia Szczecińska), Łódź (5 marca, Teatr Muzyczny), Kraków (7 marca, Centrum Kongresowe ICE), Katowice (8 marca, Katowice Miasto Ogrodów), Bydgoszcz (10 marca, Filharmonia Pomorska), Częstochowę (11 marca, Filharmonia Częstochowska), Bielsko-Białą (15 marca, Cavatina Hall), Gdańsk (4 kwietnia – Filharmonia Bałtycka), Warszawę (5 i 6 kwietnia, Klub Stodoła), Wrocław (7 kwietnia, Narodowe Forum Muzyki), Lublin (11 kwietnia, Centrum Spotkania Kultur), Toruń (17 kwietnia, CKK Jordanki). Zakończy się ona w warszawskiej Stodole w dniach 19 i 20 kwietnia.

KULT Akustik 2024 plakat
KULT Akustik 2024 – plakat
fot. Materiał Organizatora

Bilety na wszystkie zaprezentowane wyżej koncerty są [albo były – przyp. RS] dostępne w sprzedaży w kasie Klubu Stodoła oraz za pośrednictwem strony TicketClub Polska.

Z poczucia kronikarskiego obowiązku przypominam, że 16 marca COS Torwar będzie gospodarzem zapowiadanego przez nas występu zespołu Bi-2 (zob. https://www.warszawa.pl/artysci-zagraniczni-w-2024-roku/). Grupa trafi do Warszawy w ramach światowej trasy koncertowej Hallelujah, zaś organizatorem (już wyprzedanego!) koncertu jest firma High Note Events, która działa pod marką MAKROCONCERT.

Zespół Bi-2 przed koncertem
Zespół Bi-2 – przed koncertem
fot. Materiał Organizatora

Wróćmy jeszcze na chwilę do Wrocławia: 13 marca Hala Stulecia  w tym pięknym mieście będzie gościć Davida Garretta. Niemiecko-amerykański artysta (właściwie: David Christian Bongartz) uzyskał rozgłos, grając na skrzypcach największe rockowe i popowe przeboje. Wprawia w zachwyt cały muzyczny świat, pokazując swój niesamowity talent. O tym, jak bardzo jest wszechstronnym wirtuozem, świadczy fakt, że ze swych występów na żywo potrafi zrobić show zarówno wtedy, gdy gra energetyczne Viva la Vida zespołu Coldplay czy Dangerous Davida Guetty, jak i wtedy, gdy prezentuje klasyczne melodie Bacha czy Mozarta. Za każdym razem potrafi porwać tłumy. Na koncert zaprasza agencja Prestige MJM, zaś bilety można kupować za pośrednictwem strony biletserwis.pl.

David Garret plakat
David Garret – plakat
fot. Materiał Organizatora

A teraz coś osobistego: zawsze marzę o pisaniu zapowiedzi koncertowych z większym wyprzedzeniem. Niestety, nie zawsze to wychodzi! Ale teraz obiecuję: o koncertach kwietniowych napiszę do połowy marca!

2 marca 2024 19:32
[fbcomments]