0

Luty w Stodole

Kazik i Proforma plakat
Kazik i Proforma – plakat
fot. materiał Organizatora

Luty jest krótkim miesiącem, ale można w nim znaleźć ciekawe wydarzenia. Kilka koncertów proponuje Roman Soroczyński.

Kończy się pierwszy miesiąc 2024 roku, a piszący te słowa… znowu w lesie! Może by tak zatem kilka słów o lutowych koncertach?

Na jeden z nich – Kaśki Sochackiej, organizowany w ramach MADISON TOUR – już nie ma biletów, wobec tego pozostaje mi odnotowanie faktu, że w najbliższą sobotę, 2 lutego, artystka opanuje Klub Politechniki Warszawskiej Stodoła.

Kaśka Sochacka umyka
Kaśka Sochacka – umyka
fot. materiał Organizatora

Ale już tydzień później Stodoła zaprasza na Weekend z Kazikiem. Ikona polskiej sceny muzycznej, szykuje wyjątkową koncertową niespodziankę dla swoich fanów, dając dwa wyjątkowe koncerty. W piątek, 9 lutego, Kazik zaśpiewa z poznańskim Kwartetem ProForma. Dzień później, 10 lutego, zaprezentuje się solowo w ramach  projektu KAZIK. Wszyscy zapewne znają tego artystę, zatem tylko kilka zdań. Kazik Staszewski jest autorem tekstów i muzyki, aranżerem. To również współzałożyciel i członek zespołów: Kult, KNŻ, El Dupa, Buldog, Zuch Kazik, Yugoton i Kazik + Zdunek Ensemble.

Kazik okładka jednej z płyt
Kazik – okładka jednej z płyt
fot. Roman Soroczyński

Drugi weekend lutego zakończy się koncertem Renata Przemyk feat. Dagadana. Koncert nosi „podtytuł” VERA TO JA. Jest to autorski projekt etniczny składający ze szczęśliwej 13-tki utworów inspirowanych prawdziwą naturą kobiety, która czerpie siłę z ziemi, z wody i z Księżyca. Jej historia zaczyna się przy poczęciu, przez relacje ze światem, mężczyzną, kobietą, córką aż po świadome odejście. Życie zgodne z naturą jest jednocześnie głębokie i proste a trudne tematy zwyczajnie opowiadane odczarowują tabu. Gośćmi specjalnymi koncertu będą Daga Gregorowicz i Dana Vynnytska, czyli zespół Dagadana, który w swojej twórczości wykorzystuje elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki i world music.

Renata Przemyk Vera to ja
Renata Przemyk – Vera to ja
fot. materiał Organizatora

Kiedy przeglądałem lutowy program Stodoły, rzuciło mi się w oczy nazwisko Sokołowski. Zaraz, zaraz! Skąd je znam? No tak: toż to wokalista zespołu Nocny Kochanek, Krzysiek Sokołowski – posiadacz jednego z najlepszych heavymetalowych głosów w Polsce. Już kilka razy miałem sposobność z uznaniem pisać o koncertach jego zespołu, a tu, 24 lutego, trafia się możliwość wysłuchania koncertu solowego, podczas którego artysta będzie promować debiutancki album, zatytułowany Taki jak ja.

Sokołowski niczym Stańczyk
Sokołowski – niczym Stańczyk
fot. Materiał Organizatora

Zacząłem od wyprzedanego koncertu i takim też zakończę. Otóż 1 marca 2024 roku w Stodole, ramach trasy 25 LAT MIŁOŚCI W CZASACH POPKULTURY, wystąpi zespół Myslovitz. Wydana w 1999 roku płyta jest w dyskografii zespołu albumem szczególnym: wywindował grupę z Mysłowic na szczyty polskich list przebojów oraz na najlepsze sceny i festiwale Europy, na których przez kilka następnych lat występował u boku wielkich światowych sław. Miłość w czasach popkultury odmieniła na kolejną dekadę oblicze polskiej sceny pop-rockowej. Wiele cytatów z tej płyty zagościło na stałe w słownikach inteligenckiej młodzieży. Teksty, choć niełatwe i nieoczywiste, trafiły do kanonu i są dziś publikowane w podręcznikach i encyklopediach muzyki. W 2024 roku, czyli 25 lat od premiery, ukaże się wznowienie albumu z oryginalną okładką autorstwa Ryszarda Horowitza.

Miłość w czasach popkultury okładka pierwszej płyty
Miłość w czasach popkultury – okładka pierwszej płyty
fot. Roman Soroczyński

Wszystkich, którzy nie zdążyli kupić biletów na koncert w Stodole, mogę pocieszyć, że jest to początek, trwającej do połowy kwietnia, trasy koncertowej zespołu Myslovitz po całej Polsce, poza tym można poczekać… następne 25 lat na kolejny jubileusz.

30 stycznia 2024 18:44
[fbcomments]