0

Stodoła otwiera bramy

Stodoła podczas koncertu
Stodoła – podczas koncertu
fot. Materiał Organizatora

Na początku roku warto zobaczyć, co będzie się działo na scenach muzycznych. Roman Soroczyński prezentuje plany STODOŁY.

Jak zawsze na początku roku, warto rozejrzeć się, co będzie się działo na scenach muzycznych. Zobaczmy zatem, jakie są plany Klubu Politechniki Warszawskiej STODOŁA na pierwsze półrocze 2023 roku. Ich realizację rozpoczął finezyjny “Bal u Rafała” (13, 14 i 15 stycznia). Oczywiście, bohaterem tych wieczorów był Ralph Kaminski – wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny oraz reżyser teledysków.

Butterflies okładka płyty
Butterflies – okładka płyty
fot. Roman Soroczyński

Za niespełna tydzień, 20 stycznia, sceną Stodoły zawładnie smooth jazz na światowym poziomie! Do warszawskiego Klubu powróci Basia Trzetrzelewska, jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich wokalistek na świecie. Wielka diwa jazzu zaprezentuje warszawskiej publiczności swoje najważniejsze utwory, w tym materiał z najnowszego albumu studyjnego Butterflies. Już zapowiadaliśmy Jej koncert (zob. [LINK]), a teraz mamy informację, że ten koncert został wyprzedany. Ale jest jeszcze szansa: miłośnicy jazzu i Basi wciąż mają okazję wybrać się na dwa inne koncerty wokalistki – 21 stycznia w łódzkim Klubie Wytwórnia oraz dzień później w Starym Maneżu w Gdańsku.

2 lutego na scenie Open Stage w Stodole wystąpi duet ANIELI, czyli Joanna Prykowska (niezwykły głos Firebirds) i Paweł Krawczyk (polski multiinstrumentalista i kompozytor, a także gitarzysta zespołu HEY). Wydarzenie będzie promować materiał z debiutanckiej płyty zespołu, zatytułowanej BLASK. Album promował utwór Jaśniejąca, nagrany z gościnnym udziałem Katarzyny Nosowskiej.

Trudno wyobrazić sobie repertuar Stodoły bez koncertów KULTU. W 2023 roku okazji do muzycznych spotkań z liderem zespołu będzie jednak więcej! Warszawski klub zaprasza na “Weekend z Kazikiem”, czyli dwa wyjątkowe koncerty, odbywające się dzień po dniu. 10 lutego wokalista Kultu wystąpi w stolicy wraz z poznańskim Kwartetem ProForma, a dzień później z solowym projektem KAZIK. Koncertowy harmonogram uzupełniły już także cztery daty corocznych koncertów Kult Akustik – w 2023 roku odbędą się 31 marca, a także 1, 14 oraz 15 kwietnia.

Kazik i Kwartet PROFORMA fragment plakatu
Kazik i Kwartet PROFORMA – fragment plakatu
fot. Materiał Organizatora

2 marca w Klubie Stodoła po raz pierwszy wystąpi WaluśKraksaKryzys. Pod tym ekscentrycznym pseudonimem skrywa się młody wokalista z podkrakowskiej Skały. Jeden z najciekawszych wykonawców polskiej sceny alternatywnej, który szturmem podbił polski rynek muzyczny w 2019 roku, zaprezentuje materiał z płyt MiłyMłodyCzłowiek oraz ATAK.

Długo kazali na siebie czekać, ale skoro nowy album już się ukazał – to czas, żeby ten nowy materiał wybrzmiał w Warszawie. 12 marca Klub Stodoła przejmie uwielbiana w całym kraju ekipa z Podhala – Zakopower. Koncert odbędzie się w ramach trasy WIDZIALNE | NIEWIDZIALNE tour. Nie zabraknie nowych utworów, a także największych hitów formacji Sebastiana Karpiela-Bułecki.

Kuba Karaś odpowiada w tym tandemie za produkcję, Piotr Rogucki zajmuje się tekstami, a obaj dopieszczają muzykę. Po ogłoszeniu zawieszenia działalności zespołów Coma i The Dumplings artyści postanowili połączyć siły pod szyldem KARAŚ/ROGUCKI. 16 marca projekt powróci na deski Stodoły, by promować materiał z najnowszej płyty Czułe Kontyngenty. Album zapowiadały single Bezpieczny Lot z gościnnym udziałem Julii Wieniawy, energetyczny Zapasowy Tlen, melancholijny Film czy podnoszący na duchu Jutro Spróbujemy Jeszcze Raz.

Cztery dni później, 20 marca, fani COMY będą mieć kolejną gratkę. Tego dnia zagra bowiem KASHELL – zespół stworzony przez AbradAba oraz muzyków zespołu COMA: Dominika (Witosa) Witczaka, Marcina (Kobeza) Kobzę, Rafała (Matusza) Matuszaka i Adama (Von Marszala) Marszałkowskiego. Każdy, kto widział ich na żywo, dobrze wie jaką energię potrafią  wygenerować. Wspólny projekt z AbradAbem to z jednej strony krok w stronę nowych pomysłów i rozwiązań, a z drugiej kontynuacja wszystkiego co było najlepsze w muzyce Comy. KASHELL zaprezentuje warszawskiej publiczności materiał z debiutanckiej płyty.

Po kolejnych czterech dniach, 24 marca, wystąpi Kamil Bednarek, który zawsze gwarantuje solidną dawkę energii i pozytywnych wibracji. Już w  październiku ubiegłego roku podzielił się on z fanami teledyskiem do utworu Ambasadorzy Rozrywki, który stanowi zapowiedź klubowej trasy koncertowej, zaplanowanej na pierwszą połowę 2023 roku. Oprócz występu w Stodole jeden z najbardziej popularnych twórców polskiej sceny muzyki reggae zaplanował także koncerty we Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku oraz w Krakowie.

Zespołu Fisz Emade Tworzywo chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Przypomnę zatem tylko, że od 2001 roku bracia Bartosz „Fisz” i Piotr „Emade” Waglewscy wydali dziesięć płyt utrzymanych w stylistyce hiphopowej lub okołohiphopowo-eklektycznej. 25 marca grupa zagra materiał z kultowego już albumu Ballady i protesty, uznanego przez krytyków za jeden z najlepszych albumów 2021 roku. To sentymentalna opowieść o brzmieniach, które były inspiracją i wskazały drogę poszukiwań. I, jak zawsze u Fisza, wszystko to przekazane w mocnych tekstach, pełnych ironii, skupienia nad pędzącym nie wiadomo dokąd światem, wnikliwych spojrzeń w głąb gościa zagubionego w chaosie nieuniknionych zmian.

Z kolei 29 marca swoje największe przeboje zagra MYSLOVITZ. Jedna z najbardziej uznanych formacji polskiej sceny zaprezentuje także premierowy materiał z nadchodzącej płyty, którą promują single Miłość, 19 oraz Pakman. Nie zabraknie takich hitów, jak Długość dźwięku samotności, Dla ciebie, My, Chłopcy, Scenariusz dla moich sąsiadów, Peggy Brown czy Z twarzą Marilyn Monroe.

Hasło “The Best Of” będzie aktualne również 2 kwietnia, kiedy to swoimi największymi przebojami z warszawską publicznością podzieli się Kasia Kowalska – jedna z najbardziej znanych i cenionych postaci na polskiej scenie muzycznej. Podczas koncertu będzie można posłuchać (a chyba i pośpiewać) najważniejszych utworów artystki (między innymi: Prowadź mnie, antidotum, A to co mam, Spowiedź, Być tak blisko, Oto ja, Co  może przynieść nowy dzień, Coś optymistycznego, To co dobre) przeplatanych tymi najnowszymi, jak Aya czy Alannah.

Utwory Błażeja Króla trudno nazwać tylko piosenkami, ponieważ są przejawem jawnej artystycznej fuzji, łączącej w sobie muzyczną brawurę oraz poetycką wrażliwość. Jego siódmy album, zatytułowany W KAŻDYM (polskim) DOMU, ukaże się dokładnie w urodziny artysty, 9 lutego. Już 16 kwietnia artysta przedstawi publiczności materiał ze swej najnowszej płyty, a także wykona największe przeboje. Artysta pożegnał się z erą DZIĘKUJĘ i wraca w zupełnie nowej, nieznanej dotąd odsłonie.

20 kwietnia będzie dniem występu Patrycji Markowskiej, której barwa głosu, magnetyzująca osobowość i umiłowanie wolności od lat spotykają się z ogromną sympatią fanów i sprawiają, że kolejne utwory artystki królują na listach przebojów. Wokalistka wystąpi w Klubie Stodoła, w ramach trasy WILCZY PĘD acustic/electric TOUR. W wydarzeniu gościnnie udział wezmą Grzegorz Markowski oraz Dawid Karpiuk z formacji Dziwna Wiosna. Nie zabraknie nowych utworów z płyty Wilczy Pęd oraz największych hitów artystki.

Kolejnym zespołem, który fascynuje mnie od początku swego istnienia, czyli od 1990 roku, jest grupa Raz, Dwa, Trzy. Po wyprzedanym grudniowym jubileuszu w Warszawie jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich zespołów ogłosił, że 23 kwietnia zagra na deskach warszawskiego klubu wyjątkowy koncert Człowiek czasami serce otworzy. Szczególną atrakcją występu będzie fakt, że zostaną wówczas zaprezentowane piosenki autorstwa Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego.

W październiku ubiegłego roku Ania Dąbrowska podzieliła się z fanami teledyskiem do najnowszego singla Ktoś Inny, wydanego po ponad dwuletniej przerwie. Tym razem zaproponowała słuchaczom połączenie energetycznych, synthpopowych brzmień, zapadających w pamięć riffów i elektryzującego głosu. To właśnie ten utwór oraz największe przeboje artystki już 25 maja będzie można usłyszeć na żywo w Klubie Stodoła.

Jednak Stodoła – to nie tylko koncerty. To również występy artystów kabaretowych. Tegoroczny Dzień Kobiet przy ulicy Stefana Batorego 10 upłynie pod znakiem błyskotliwej satyry wokół spraw damsko-męskich. Wszystko za sprawą występu Andrzeja Poniedzielskiego, który już 8 marca przedstawi w Warszawie wyjątkowy program Bywa, że…, przepełniony inteligentną satyrą, łagodnym humorem oraz utworami o relacjach między kobietami i mężczyznami. Z kolei 25 kwietnia odbędzie się muzyczny stand-up Joanny Kołaczkowskiej, jednej z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych artystek polskiej sceny kabaretowej, znanej m.in. z kabaretu Hrabi oraz legendarnego kabaretu Potem. Podczas recitalu Hrabina Pączek warszawska publiczność będzie miała okazję usłyszeć nowe piosenki artystki, przeplatane pełnymi dowcipu anegdotami. Joannie na scenie towarzyszyć będzie Łukasz Pietsch, aktor i muzyk kabaretu Hrabi.

Joanna Kołaczkowska/Hrabina Pączek plakat
Joanna Kołaczkowska/Hrabina Pączek – plakat
fot. Materiał Organizatora

Bilety na wszystkie koncerty dostępne w sprzedaży internetowej, za pośrednictwem strony ticketclub.pl.

15 stycznia 2023 14:23
[fbcomments]