Bohater Woli – Józef Sowiński

Generał Sowiński na szańcach Woli. Awers fotografii obrazu Wojciecha Kossaka. Biblioteka Narodowa. Polona
Generał Sowiński na szańcach Woli. – Awers fotografii obrazu Wojciecha Kossaka. Biblioteka Narodowa.
fot. Polona

Profesor Wojciech Iwańczak opowiada o generale z Warszawy  wyjątkowo zapisanym na kartach historii.

86. felieton pod wspólną nazwą: Stolica historii. Przedstawiają członkowie Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie, które publikujemy już trzeci rok, oraz emitowane  w każdą sobotę, w nieco skróconej wersji, w Radiu Kolor.

Podcast Radia Kolor jest pod tekstem.

Z cyklu:

Stolica historii. Przedstawiają członkowie
Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie.
Logo Towarzystwa Miłośników Historii

Odcinek LXXXVI:

Bohater Woli – Józef Sowiński

Opowiada prof. Wojciech Iwańczak

Generał Józef Sowiński w mundurze artylerzysty. Portret namalował Józef Polkowski (1820–1895). Muzeum Lubelskie. Źr. Wikimedia. Fot. Maciej Szczepańczyk
Generał Józef Sowiński w mundurze artylerzysty. – Portret namalował Józef Polkowski (1820–1895). Muzeum Lubelskie. Źr. Wikimedia.
fot. Maciej Szczepańczyk

Któż nie słyszał o generale Józefie Sowińskim, obrońcy Woli w powstaniu listopadowym. Jego postać stała się od dawna mieszkańcem masowej wyobraźni, symbolem miłości ojczyzny i legendarnym bohaterem zdolnym do najwyższych ofiar. Mniej wiadomo o jego życiu, przyjrzyjmy się zatem jakie drogi zaprowadziły go na szańce Woli w roku 1831.

Bohaterowie Powstania 1830-1831. Pocztówka Wydawnictwa Salonu Malarzy Polskich w Krakowie. Źr. Biblioteka Narodowa. Polona
Bohaterowie Powstania 1830-1831. – Pocztówka Wydawnictwa Salonu Malarzy Polskich w Krakowie. Źr. Biblioteka Narodowa.
fot. Polona

Urodził się w roku 1777 w Warszawie, a jego ojciec urzędnik królewski i mecenas Cyprian Tomasz Sowiński, rok przed narodzeniem syna otrzymał szlachectwo z herbem Krakowczyk. Przyszły generał jako 14-latek rozpoczął naukę w sławnej Szkole Rycerskiej, gdzie zdobył sobie dobrą renomę. Po wybuchu insurekcji kościuszkowskiej wstąpił do Kawalerii Narodowej, brał udział w obronie Warszawy przy oblężeniu jej przez wojska rosyjskie i pruskie i dosłużył się stopnia podporucznika. Zdążył także służyć pod rozkazami Jana Henryka Dąbrowskiego przy wyprawie dla poparcia powstania w Wielkopolsce.

Po upadku insurekcji wrócił do rodzinnego majątku pod Sieradzem i tam spędził kilka lat. W roku 1799 za namową ojca wstąpił do artylerii konnej w armii pruskiej wysoko cenionej w Europie. W jej szeregach otrzymał najwyższe pruskie odznaczenie wojskowe Pour le Mérite (Za zasługi), a w bitwie pod Friedlandem koło Królewca został ranny w nogę.

Rosyjski szturm na Warszawę w 1831 r. Grafika autorstwa Friedricha Campe. Fot. Polona
Rosyjski szturm na Warszawę w 1831 r. – Grafika autorstwa Friedricha Campe.
fot. Polona

Armię pruską opuścił w roku 1811 i niemal natychmiast wstąpił do wojsk Księstwa Warszawskiego, gdzie został dowódcą szwadronu i kapitanem artylerii konnej. W kampanii napoleońskiej 1812 roku spisywał się dzielnie, ale w bitwie pod Borodino kula armatnia strzaskała mu prawą nogę aż do kolana, jednak – jak mówi legenda – nawet wtedy nie zaprzestał wydawania rozkazów. Bohaterska postawa przyniosła mu odznaczenia Legii Honorowej i Virtuti Militari. Trafił potem do szpitala w Moskwie i w Rosji pozostał do roku 1813, gdy powrócił do Warszawy.

Będąc inwalidą nie miał szans na kontynuację służby liniowej, więc działał aktywnie nadal, najpierw jako dyrektor Arsenału Budowlanego w Warszawie, gdzie naprawiano sprzęt wojskowy i składano części karabinów sprowadzane z Rosji. Potem został cenionym komendantem Szkoły Aplikacyjnej, która kształciła przyszłych inżynierów i artylerzystów. Co ciekawe, długo z nieufnością traktował spiski młodzieży, usiłował ją odciągnąć od polityki.

Reduta Ordona – obraz Jerzego Kossaka z 1931 r. Pocztówka Wydawnictwa Salonu Malarzy Polskich w Krakowie. Źr. Biblioteka Narodowa. Polona
Reduta Ordona – obraz Jerzego Kossaka z 1931 r. Pocztówka Wydawnictwa Salonu Malarzy Polskich w Krakowie. Źr. Biblioteka Narodowa.
fot. Polona

Po wybuchu powstania listopadowego nie wierzył w jego powodzenie i zachowywał rezerwę, dopiero w lutym 1831 roku zgłosił się do powstańczej służby liniowej. W czasie letniego szturmu wojsk rosyjskich przydzielono mu pod komendę najważniejszy odcinek w całym systemie fortyfikacyjnym stolicy – Wolę, a w sierpniu 1831 roku otrzymał awans na generała brygady.

La dernier jour de la Pologne! (Ostatni dzień Polski lub Śmierć generała Sowińskiego). Fotografia odbitki na papierze albuminowym. 12,7x16,7 cm. Biblioteka Narodowa. Źr. Polona
La dernier jour de la Pologne! (Ostatni dzień Polski lub Śmierć generała Sowińskiego). – Fotografia odbitki na papierze albuminowym. 12,7×16,7 cm. Biblioteka Narodowa.
fot. Polona

Dramat Józefa Sowińskiego znalazł swój finał w dniu 6 września, gdy przed świtem wojska rosyjskie ruszyły do szturmu na Warszawę. Wola została odcięta od reszty miasta i przewaga wroga była przygniatająca. Generał Sowiński poległ w okopach Woli, ale nie znamy w pełni okoliczności jego śmierci, prawdopodobnie zginął od ciosu bagnetu, według innej wersji dobił go szpadą rosyjski oficer.

Generał Sowiński na szańcach Woli. Awers fotografii obrazu Wojciecha Kossaka. Biblioteka Narodowa. Polona
Generał Sowiński na szańcach Woli. – Awers fotografii obrazu Wojciecha Kossaka. Biblioteka Narodowa.
fot. Polona
Generał Sowiński na szańcach Woli. Rewers fotografii obrazu Wojciecha Kossaka. Biblioteka Narodowa. Polona
Generał Sowiński na szańcach Woli. – Rewers fotografii obrazu Wojciecha Kossaka. Biblioteka Narodowa.
fot. Polona

Generał Sowiński do dzisiaj jest bohaterem literatury i sztuki, pisali o nim Słowacki i Konopnicka, malował go Wojciech Kossak. Jego imieniem nazwano ulice, parki, szkoły, znalazł swe miejsce w podręcznikach szkolnych. Swym życiem i męstwem zasłużył na to jak mało kto.

Domniemany grób generała Sowińskiego na cmentarzu prawosławnym na Woli. Źródło Biblioteka Narodowa. Polona
Domniemany grób generała Sowińskiego – na cmentarzu prawosławnym na Woli. Źródło Biblioteka Narodowa.
fot. Polona

Wojciech Iwańczak

Profesor Wojciech Iwańczak
Profesor Wojciech Iwańczak – mediewista
fot. arch. autora

Profesor zwyczajny, mediewista.

Zajmuje się Europą Środkową schyłku średniowiecza, dziejami Czech, historią geografii i kartografii.

Autor ponad 400 publikacji w kilkunastu krajach, członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności, Sekretarz Generalny Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, Członek Honorowy Polskiego Towarzystwa Historycznego, Członek Honorowy Czeskiego Towarzystwa Historycznego.

Od ponad 30 lat członek Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie.

W latach 1999 – 2005 Prezes TMH.

Podcast Radia Kolor

3:57 min.

(kliknij logo)Radio Kolor - Logo

Zobacz też inne odcinki cyklu:

  • Lista odcinków: [LINK]
13 października 2024 09:00