Targówek w pierwszym półroczu

Urząd Dzielnicy Targówek
Urząd Dzielnicy Targówek
fot. UD Targówek

Pierwsze półrocze 2015 roku już za nami, czas więc na kilka słów podsumowania…

Te kilka miesięcy upłynęło na Targówku pod znakiem imprez plenerowych, pokazów kina letniego, pchlich targów i klimatycznych potańcówek. Staraliśmy się również zaspokoić apetyt miłośników muzyki klasycznej i bywalców teatru oraz wywołać uśmiech na wielu dziecięcych buziach. Wielką uwagę poświęciliśmy również organizacji obchodów rocznic tak ważnych dla nas – Polaków.

6 stycznia 2015 r. ulicami Bródna przeszedł w barwnym korowodzie Orszak Trzech Króli. Orszak wyruszył spod Domu Kultury Świt do Parku Bródnowskiego, gdzie odbyły się największy koncert kolęd z udziałem mieszkańców i władz Dzielnicy.

Orszak III Króli
Orszak III Króli – na Bródnie
fot. UD Targówek

W lutym Sala konferencyjna Urzędu zamieniła się w Walentynkową salę balową, gdzie przy dobrej muzyce i w wyśmienitych humorach nasi mieszkańcy przetańczyli cały wieczór.

Z kolei marzec rozpoczęliśmy koncertem „Polskie drogi do wolności” poświęconym pamięci Żołnierzy Wyklętych, w wykonaniu orkiestry kameralnej pod dyrekcją Bolesława Szulii. Towarzyszący orkiestrze soliści: Katarzyna Krzyżanowska i Remigiusz Łukomski, wykonali wiele znanych utworów m.in. „Arię Skołuby” z op. Straszny Dwór oraz pieśń „Najpiękniejsza dla Polaka”.

Koncert Orkiestry Kameralnej - pod dyrekcją Bolesława Szulii, poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Koncert Orkiestry Kameralnej – pod dyrekcją Bolesława Szulii, poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych.
fot. UD Targówek

Międzynarodowy Dzień Kobiet mieszkanki naszej Dzielnicy świętowały z nami w sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Targówek, gdzie wystawiona została sztuka teatralna pt.: ”Wszystko o kobietach”. Trzy aktorki, 15 ról i prawie 100 minut nieustannej obecności na scenie. Zabawna i poruszająca opowieść o różnych obliczach kobiecości dała wiele radości i wzruszeń.

Marzec zakończył pełen emocji Koncert Orkiestry Wojskowej. Uroczysty koncert w wykonaniu solistów: Joanny Horodko, Piotra Rafałko, Dominika Sierzputowskiego z towarzyszeniem Orkiestry Wojskowej w Warszawie, który poprowadził dyrygent mjr Artur Czereszewski zapisał się w pamięci mieszkańców na długo.

Koncertem zespołu Mazowsze dzielnica uczciła 10 rocznicę śmierci Jana Pawła II. Koncert rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem Bogurodzicy. Na scenie pojawiło się blisko 60 członków zespołu wraz z orkiestrą.

Mazowsze na Targówku - koncert w 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II
Mazowsze na Targówku – koncert w 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II
fot. UD Targówek

Hasło „Twoja krew ratuje życie!” już po raz siódmy zawitało na Targówku. Urząd Dzielnicy, Kongres Polskich Klubów Motocyklowych, Polski Czerwony Krzyż, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wspólnie zorganizowali w Parku Bródnowskim Finał ogólnopolskiej zbiórki krwi pn.: „Motoserce – krew darem życia”. Na warszawiaków czekała moc atrakcji: pokaz stuntu i trialu motocyklowego, pokaz ratownictwa medycznego, parada motocyklowa, pokaz sztuk walki.
Gwiazdą wieczoru był zespół RED LIPS!

Motoserce - finał ogólnopolskiej zbiórki krwi
Motoserce – finał ogólnopolskiej zbiórki krwi
fot. UD Targówek

Kwiecień zakończyły obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Mieszkańcy oraz uczniowie z naszych szkół, tłumnie zgromadzili się przed Urzędem Dzielnicy Targówek i wspólnie stworzyli wielką, biało-czewoną flagę. Krótki koncert dała również Praska Orkiestra Dęta.

Oficjalne uroczystości Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja uświetnił koncert fortepianowy w wykonaniu Joanny Maklakiewicz. Artystka zagrała m.in. utwory Fryderyka Chopina, Edwarda Wolfa, Ignacego Jana Paderewskiego. Największą niespodziankę dla słuchaczy stanowiło wykonanie utworów fortepianowych, których autorem był generał Tadeusz Kościuszko.

Jak co roku szereg atrakcji i wydarzeń artystycznych Urząd zapewnił mieszkańcom podczas Nocy Muzeów w Parku Rzeźby. Odwiedzający mogli wziąć udział w zwiedzaniu Parku Rzeźby z przewodnikiem, koncercie i muzykowaniu, pokazie filmów przy Domku Herbacianym oraz nocnej imprezie biegowej. Na najmłodszych i nie tylko, czekała kula zorbingowa. Podczas wydarzenia każdy z uczestników mógł poczęstować się kawą, herbatą i ciastkiem oraz wziąć udział we wspólnym rysowaniu wielkiego obrazu. Do Parku z Muzeum Sztuki Nowoczesnej można było dojechać specjalnym autobusem.

Noc Muzeów - lampiony w Parku Rzeźby
Noc Muzeów – lampiony w Parku Rzeźby
fot. UD Targóek

Przy dźwiękach starych piosenek i zapomnianej już praskiej gwary sobotnie popołudnie w Parku Wiecha spędzili mieszkańcy, którzy tego dnia odwiedzili piknik „Wiech w Wiechu”. Oprócz zabaw przygotowanych dla dzieci, konkursów tanecznych dla dorosłych i pchlego targu, można było zobaczyć wiele ciekawostek np. kataryniarza z bajecznie kolorową papugą. Aktorzy Teatru Rampa przebrani w kostiumy z epoki: kraciaste marynarki, szarmancko przekrzywione czapki i sztuczkowe spodnie – przybliżyli teksty spisane przez Stefana Wiecheckiego. Oprawę muzyczną zapewniły zespoły Criminal Tango oraz Kapela z Targówka.

Potańcówka w Parku Wiecha - piknik „Wiech w Wiechu”
Potańcówka w Parku Wiecha – piknik „Wiech w Wiechu”
fot. UD Targówek

Maj to również miesiąc kiedy sceną w Parku Bródnowskim władają dzieci i młodzież, a wszystko to w ramach Festiwalu Dzieci i Młodzieży „Artystyczny Targówek”. W tym roku pokazy taneczne, wokalne i aktorskie zaprezentowało około pół tysiąca najmłodszych mieszkańców Targówka. Były również  zabawy i warsztaty plastyczne, manualne, edukacyjne, gry i zabawy zręcznościowe przygotowane i prowadzone przez animatorów i nauczycieli z placówek edukacyjnych i kulturalnych naszej dzielnicy.

W Dzień Matki Urząd Dzielnicy Targówek zaprosił wszystkie Mamy na przedstawienie teatralne pt. „Przychodzi mężczyzna do kobiety”. Na scenie pojawili się aktorzy: Anna Wojton i Tomasz Dedek, którzy znakomicie przedstawili sztukę Siemiona Złotnikowa w przekładzie Andrzeja Wanata.

Kolorowy pochód rycerzy i dwórek pod przewodnictwem samego króla Zygmunta otworzył XX Warszawski Turniej Rycerski. Dla widzów przygotowano historyczne inscenizacje i bitwy rycerskie, pokazy konne, pokazy tańców dworskich, jarmark i warsztaty rzemiosła artystycznego, animacje i zabawy dla dzieci.

XX Warszawski Turniej Rycerski - historyczne inscenizacje, bitwy rycerskie i pokazy .
XX Warszawski Turniej Rycerski – historyczne inscenizacje, bitwy rycerskie i pokazy .
fot. UD Targówek

W Parku Bródnowskim odbył się również niezwykły Festiwal Muzyki etnicznej „Korzenie Europy”, kapele etniczne pojawiały się jedna po drugiej i energetyczną muzyką rozruszały zgromadzoną publiczność. Wystąpili m.in.: Kayah wraz z Transoriental Orchestra, Tomasz Ostrowski and Jahiar Azim Irani – Orient Brothers, Muzyczni Czarodzieje, Criminal Tango, Pchełki, Czeremszyna, Żywiołak i Kapela ze Wsi Warszawa. Podczas Festiwalu odbyło się również mnóstwo warsztatów, inscenizacji historycznych oraz spotkań z twórcami ludowymi.

Festiwal Muzyki Etnicznej „Korzenie Europy” w Parku Bródnowskim
Festiwal Muzyki Etnicznej „Korzenie Europy” – w Parku Bródnowskim
fot. UD Targówek

Czerwcowy Pchli Targ zorganizowany na Zaciszu jak zwykle znalazł szerokie grono odbiorców. Można tu było coś sprzedać, coś kupić, coś wymienić. Dodatkowo wszyscy zainteresowani budżetem partycypacyjnym mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat projektów zgłoszonych do tegorocznej edycji.

Również w czerwcu nasi mieszkańcy odwiedzili tłumnie nasz Rodzinny Piknik Ekologiczny, podziwiali pokaz strojów wykonanych z surowców wtórnych, mogli wymienić elektrośmieci na sadzonki roślin, odwiedzić punkty informacyjno – edukacyjne. Na najmłodszych uczestników czekały zaś warsztaty ekologiczne, zamki dmuchane, gry i konkursy z nagrodami, pokaz udzielania pierwszej pomocy, spektakl muzyczny i wiele innych atrakcji. Na zakończenie pikniku wystąpiły zespoły BIG BIT The Beatles Show, które porwały do tańca niejednego mieszkańca naszej Dzielnicy.

Rodzinny Piknik Ekologiczny w dzielnicy Targówek
Rodzinny Piknik Ekologiczny – w dzielnicy Targówek
fot. UD Targówek

W ostatni weekend czerwca Parkiem Bródnowskim zawładnął niepodzielnie bohater tegorocznej edycji kina plenerowego na Targówku – Robert De Niro. ”Depresja Gangstera”, „Elita Zabójców”, „ Chłopcy z ferajny”, nagrodzony 5 Oskarami film „Łowca Jeleni” i wiele innych filmów można zobaczyć aż do końca sierpnia.

Akcentem lipca stała się kolejna odsłona Parku Rzeźby. Performans Honoraty Martin „Zadomowienie” podkreślił wyjątkowości Parku Bródnowskiego, miejsca w którym działania artystki przenikały się z codziennymi rytuałami mieszkańców Targówka odwiedzających park. Artystka zadomowiła się w Parku Bródnowskim na dwa tygodnie, a na zakończenie performansu podzieliła się z mieszkańcami swoimi emocjami, spostrzeżeniami i obserwacjami.

Jak co roku sierpień jest miesiącem poświęconym obchodom rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Oficjalne uroczystości na Targówku odbyły się przy Reducie Bródnowskiej. Następnie w Domu Kultury „Świt” mieszkańcy mogli obejrzeć film „Sierpniowe niebo – 63 dni chwały”. Wieczorem w sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Targówek odbył się koncert pieśni patriotycznych.

Rocznica Powstania Warszawskiego - oficjalne uroczystości przy Reducie Bródnowskiej.
Rocznica Powstania Warszawskiego – oficjalne uroczystości przy Reducie Bródnowskiej.
fot. UD Targówek

Uroczystości związane z obchodami rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczęła uroczysta  msza święta w kościele Matki Bożej Różańcowej. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych stolicy oraz kombatanci. Następnie pod pomnikiem Cudu nad Wisłą, złożono kwiaty. Obchody zakończył wieczorny koncert pieśni żołnierskich.

Przed nami równie pracowity czas, Rodzinny Piknik Ekologiczny i Dni Targówka we wrześniu, koncerty i potańcówki w październiku, Jarmark świąteczny w grudniu i wiele innych atrakcji, o których możecie dowiedzieć się tutaj oraz na oficjalnym FB Urzędu Dzielnicy Targówek.

Urząd Dzielnicy Targówek - siedziba urzędu.
Urząd Dzielnicy Targówek – siedziba urzędu.
fot. UD Targówek

Serdecznie zapraszamy

28 sierpnia 2015 17:44