Męskie Granie po raz siódmy krąży, w czasie wakacji, po naszym pięknym kraju. Za nami koncerty w Poznaniu i w Katowicach. 6 sierpnia 2016 roku, muzycy trafią do Wrocławia, zaś tydzień później do Krakowa.
Każdy koncert to zaskakujące połączenie stylów, gatunków i osobowości muzycznych. Nie inaczej jest w tym roku. Na scenach można posłuchać znanych muzyków, którzy często reprezentują skrajnie różne gatunki i muzyczne style. Wspólne koncertowanie, eksperymentowanie i zabawa dźwiękiem w poszukiwaniu nowych brzmień sprawiają, że między artystami wytwarza się niesamowita energia. To z kolei skutkuje unikalnymi, żywiołowymi i pełnymi doskonałej muzyki koncertami, które zgromadzona publiczność ma szansę przeżyć tylko jeden jedyny raz – podczas koncertu Męskiego Grania.
Od trzech lat muzyczny ton trasie koncertowej nadaje Orkiestra. Męskie Granie Orkiestra powoływana jest tylko na to jedno wydarzenie w roku. W tym roku frontmenami są artyści o zupełnie odmiennej muzycznej wrażliwości: O.S.T.R, Dawid Podsiadło i ØRGANEK – szef muzyczny tegorocznej Orkiestry. Na scenie towarzyszyć im będzie ośmioosobowy zespół: Agim Dżeljilji (elektronika, syntezatory), Adam Staszewski (gitara basowa), Robert Markiewicz (perkusja/perkusja elektroniczna), Olek Świerkot (gitara elektryczna), Hubert Gasiul (perkusja), DJ Haem (gramofony), Steve Nash (instrumenty klawiszowe), Sławomir „Kosa” Kosiński (gitara elektryczna).
Tradycyjnie trasa jest promowana przez singiel. W tym roku jest to Wataha, której autorami i wykonawcami są ØRGANEK, Dawid Podsiadło i O.S.T.R. Premiera utworu miała miejsce 14 czerwca w niesamowitej scenerii Amfiteatru w Łazienkach Królewskich.
W sobotę, 20 sierpnia, artyści zawitają do Warszawy. Tego dnia Forty Bema otworzą swoje podwoje. Spośród wielu muzyków, którzy uczestniczyli w koncertach Męskiego Grania, w Warszawie pojawią się: Monika Brodka, zespół Acid Drinkers oraz Sokół i Marysia Starosta, wspierani przez grupę Rasmetalism. Do składu Męskie Granie Orkiestry dołączy znany raper Pezet. Oczywiście, wystąpią również wspomniani frontmeni cyklu: Dawid Podsiadło i ØRGANEK. Nie widzę na liście trzeciego z nich (O.S.T.R.), ale sądzę, że w którymś momencie wystąpi on na scenie. Osobiście będę czekał na Projekt Albo Inaczej. Jest to bardzo interesująca kompilacja, w której mają uczestniczyć legendy polskiej piosenki (Krystyna Prońko, Andrzej Dąbrowski i Felicjan Andrzejczak) z reprezentantami hip–hopu (Flexxip, Ten Typ Mes, Emil Blef i ELDO). Już kilka razy miałem okazję wysłuchać połączenia hip–hopu z jazzem i swingiem i przyznam, że efekty były znakomite.
Jeśli ktoś liczy, że w otwartym terenie Fortów Bema zajmie jedno miejsce i wysłucha wszystkiego, to chyba pora sprostować takie mniemanie. Otóż, stanie tam druga scena, na której wystąpią zespoły Fair Weather Friends i MILOOPA oraz Natalia Nykiel.
Jak sądzę, można liczyć również na niespodzianki!
W poprzednich latach bilety na Męskie Granie rozchodziły się, jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Podobnie jest i w tym roku: na stronie organizatora pojawiła się informacja, że bilety zostały wyprzedane. Jestem zatem pewny, że znowu wały wokół Fortów Bema będą oblegane.
Tydzień po warszawskim koncercie, 27 sierpnia, w Żywcu nastąpi finał jednego z najciekawszych wydarzeń muzycznych w Polsce. Dlaczego w Żywcu? Bowiem wyłącznym sponsorem trasy Męskiego Grania jest marka Żywiec.