Piekło kobiet

Czarny Poniedziałek – protest kobiet
fot. Małgorzata Moryc

W poniedziałek w Warszawie kontynuowany był protest kobiet.

Islandia

Kiedy ONZ ogłosiło, że rok 1975 będzie Rokiem Kobiet, środowiska feministyczne z Islandii postanowiły to jakoś uczcić. W sprawę zaangażowały się wszystkie najważniejsze kobiece organizacje z kraju. Działaczki Czerwonych Pończoch zaproponowały, by zorganizować ogólnokrajowy protest.

24   października   1975 roku    odbyła   się    największa demonstracja w historii Islandii. Ponad 25 tys. kobiet, a to 90% Islandek, wyszło na ulice Reykjaviku jednodniowym strajkiem zwracając uwagę na sytuację kobiet i matek. To miało przypomnieć społeczeństwu, jak ważną rolę pełnią w nim kobiety i z jakimi problemami na co dzień się borykają. Niskie płace i nierówność płci to tylko część z nich. Rok później islandzki parlament uchwalił nowe prawo, które gwarantowało kobietom i mężczyznom równość.

Warszawa

W 41 rocznicę tych wydarzeń po raz kolejny w ostatnich dniach swoje prawa postanowiły podkreślić Polki. Pod hasłem „Nie schodzimy do podziemi” blokowały zejście do przejścia podziemnego przy rotundzie rozdając ulotki i informując o swoich prawach. Pod Pałacem Kultury i Nauki protest był kontynuowany. Na  Placu Defilad odbyło się czytanie felietonów Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Przyzwolenie na mowę nienawiści to przyzwolenie na nienawiść. Publiczne poniżanie kobiet kreuje świat, w którym kobiety mają się czego bać. Chcemy rzetelnego i skutecznego ścigania seksistowskich wypowiedzi na podstawie zapisów Kodeksu karnego” – czytamy w odezwie

Polskie kobiety zbierają podpisy pod petycją kobiet przedstawionej w niedzielę podczas protestu przed sejmem, a o szczegółach której pisaliśmy TUTAJ. Odezwa została przedstawiona partiom parlamentarnym i rządowi, a także przedstawicielom partii rządzącej na ul. Nowogrodzkiej i winnych biurach poselskich.

Jak to w przypadku tego typu protestów nie obyło się bez niezdrowych emocji. Przed wejściem do metra Centrum pojawili się  również działacze organizacji pro-life (w tym także również kobiety), i doszło do utarczek, które musiały zakończyć służby mundurowe.

Fotogaleria

25 października 2016 10:24