Praga Południe dziękuje samorządowcom Rad Osiedli

fot. MPawlik

Ludzie mają ich za dziwaków a w wielu urzędach dzielnic za kłopotliwych i nadgorliwych generatorów dodatkowej pracy.

Tymczasem mało jest osób potrafiących docenić ich wysiłek by polepszyć życie w małym kawałku przestrzeni – osiedlu.

Z inicjatywy radnego Bogdana Jeziorskiego zrobił to Urząd Dzielnicy Praga Południe.

Czym jest rada osiedla?

Jest ona najniższym szczeblem samorządu terytorialnego, przewidzianym ustawą o samorządzie gminnym. Wypełnia funkcję opiniodawczej jednostki pomocniczej dla władz dzielnicy oraz służy mieszkańcom jako organ pośredniczący pomiędzy ogółem mieszkańców osiedla i władzami dzielnicy. Dostarcza mieszkańcom informacji, co, jak i gdzie można załatwić, informacji o planach i zamierzeniach dzielnicy, podejmuje interwencje w interesie mieszkańców oraz występuje w imieniu mieszkańców z inicjatywami, propozycjami rozwiązań, zmierzającymi do ulepszenia działalności organów dzielnicy oraz poprawy warunków życia mieszkańców. Poza tym powinna integrować mieszkańców jako członków wspólnoty osiedlowej.

Rady osiedli zwane „jednostkami niższego rzędu”, mogą być tworzone, dla obszarów zamieszkanych przez co najmniej 1000 osób – dla takich obszarów liczących do 3000 osób stosuje się nazwę „kolonia”, a dla liczących ponad 3000 osób nazwę „osiedle”.

Osiedla Pragi Południe

  • Gocław
  • Grochów Centrum
  • Grochów – Kinowa
  • Grochów Południe
  • Grochów Północny
  • Kamionek
  • Przyczółek Grochowski
  • Saska Kępa

Radni osiedli pracują całkowicie społecznie nie pobierając za to żadnego wynagrodzenia.

Wyróżnieni radni osiedli Pragi Południe - kuca Bogdan Jeziorski, wiceprzedniczący Rady Dzielnicy Praga Południe, inicjator podziękowania i uhonorowania samorządowców osiedlowych.
Wyróżnieni radni osiedli Pragi Południe – kuca Bogdan Jeziorski, wiceprzedniczący Rady Dzielnicy Praga Południe, inicjator podziękowania i uhonorowania samorządowców osiedlowych.
fot. MPawlik

Uroczystość

w Promie Kultury na Saskiej Kępie

6 lutego w Promie Kultury na Saskiej Kępie odbyło się spotkanie południowopraskich Rad Osiedli z władzami dzielnicy i przedstawicielami urzędu miasta. Radni osiedli, którzy pracują na rzecz mieszkańców Dzielnicy 4 i więcej kadencji, otrzymali w podziękowaniu medale 100-lecia przyłączenia Pragi do Warszawy.
Było przemówienie burmistrza i wręczanie medali.

O uhonorowanie trudnej i zupełnie społecznej pracy wieloletnich działaczy samorządów „niższego szczebla” od dłuższego czasu zabiegał wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Praga Południe pan Bogdan Jeziorski.

Trzeba przyznać, że to właśnie radni osiedli są najbliżej spraw sąsiedzkich, najlepiej znają potrzeby i bolączki mieszkańców. Burmistrz Pragi Południe, pan Tomasz Kucharski, wydawać się mogło, że trochę wręcz ubolewał nad głownie głosem doradczym rad osiedli wobec władz dzielnicy i miasta.

Tymczasem radni osiedli skutecznie wspierają swoich sąsiadów, mieszkańców Pragi Południe, w budowaniu ich codzienności.

Czym, się zajmują osiedlowi radni?

To sprawy naprawy chodników i ulic, czystości , ochrony drzew, opieki nad zwierzętami, bezpieczeństwa  w osiedlowych zaułkach. Radni stają się często współautorami różnych projektów, wspierają projekty partycypacyjne, inicjują sąsiedzkie spotkania i zabawy integrujące lokalnie mieszkańców.

Jak usłyszeliśmy w trakcie uroczystości, w radach osiedli zacierają się granice podziału na „rządzących” i „rządzonych”. To tu, na samym dole drabiny zarządzania, demokracja znajduje swój najpełniejszy wyraz.

Koncert

Premią dla wszystkich obecnych na poniedziałkowym spotkaniu w Promie był minikoncert Stanisława Soyki – mieszkańca Saskiej Kępy.

Utworem specjalnie zadedykowanym  uhonorowanym gościom spotkania był utwór Tolerancja, którego słowa dokładnie oddają to co robią osoby zaangażowane w działalność Rad Osiedli:

Życie nie tylko po to jest, by brać
Życie nie po to, by bezczynnie trwać
I aby żyć siebie samego trzeba dać !!

W ramach bisów i na zakończenie uroczystości koncertu Stanisław Soyka zaśpiewał jeszcze Tango Memento Vitae.

A później już koreczki, ciasta i napoje.

Od redakcji

Dziękujemy panu Stanisławowi Soyce za zgodę na publikację nagrań.

8 lutego 2017 08:39