MUTE

Teatr Studio
MUTE – Scena Tańca Studio
fot. Teatr Studio

Kolejna edycja Sceny Tańca Studio poświęcona będzie dźwiękowi. Kuratorkami: Katarzyna Bester i Karolina Wycisk.

Tekst kuratorski:

Dźwięk, choć pozornie niefizyczny, posiada swoją strukturę, materię, jest  elementem twórczo aktywnym i responsywnym w przestrzeni współczesnego tańca. W zderzeniu z ruchem i ciałem tworzy przeróżne konfiguracje, relacje i zależności. Można nawet powiedzieć , że nie ma bardziej naturalnego i ścisłego związku w sztuce niż ten pomiędzy muzyką a tańcem.

Czy ten tradycyjny pogląd znajduje swoje odniesienie także w tańcu współczesnym, który muzykę – choćby w myśl Johna Cage’a – zminimalizował do kontemplacji ciszy, zdekonstruował pod względem jakiejkolwiek harmonii czy narracyjności; który nierzadko komponuje swoje choreografie na kształt matematycznej partytury czy przekształca funkcje rytualnych bębnów na bit klubowych samplerów? W procesie odchodzenia od melodyjnego podkładu dla ruchu lub na odwrót – ruchu ilustrującego muzykę – współczesna choreografia upodmiotowiła dźwięk, nadając mu rangę partnera w artystycznym dialogu, wydzielając równoprawny obszar w przestrzeni doświadczenia. A co dzieje się, gdy to doświadczenie zostaje ograniczone wyłącznie do odgłosów produkowanych przez ciało, gdy wszystkie inne dźwięki zostają wyłączone? Czy ten stan wyciszenia nie jest paradoksalnie właściwym, prymarnym dla „wybrzmienia” ciała? Lipcowa edycja Sceny Tańca Studio będzie eksplorować relacje muzyki, dźwięku i ciszy w ich interakcji z działającym ciałem.

Pierwszego dnia Partyturę, rozpisaną na kolejne etapy akumulacji i redukcji gestów, ruchów i układów, przedstawi Agnieszka Kryst. Choć ewidentne jest skojarzenie z terminologią muzyczną, Kryst operuje przede wszystkim skupieniem i ciszą, wykorzystując je do swoistej gry z percepcją widza. W Królestwie, prezentowanym tego samego dnia, Magda Jędra wraz z Izą Szostak poszukują nowych możliwości w tym, co trwałe i tym, co rozpada się i zmienia w inne, muzyczne lub ruchowe jakości. Relacja między porządkiem i władzą łatwo przechodzi tu w stan bezkrólewia i chaosu, który produkuje alternatywne układy między elementami nowego świata.

Sebastian Zuber z kolei stworzy interaktywną przestrzeń, w której tancerka Elda Gallo będzie negocjować swoją obecność. W dźwiękowo-świetlnej przestrzeni ta relacja zmienia się od symbiotycznej do zdominowanej przez jeden z elementów. Ciało w ruchu jest tu w ciągłym procesie przemiany i ustanawiania swojej pozycji. Accalia, do tej pory nieprezentowana na polskiej scenie, prezentowana jest dwukrotnie podczaj tej edycji STS-u.

Drugiego dnia kolektywnym działaniem muzyczno-tanecznej grupy improwizatorek i improwizatorów będzie interwencja SQUARE DANCE na Placu Defilad. Ten choreograficzny pop-up uwidoczni architektonikę przestrzeni, wpisując tańczące ciała w chwilowe, zmienne relacje z otoczeniem. Dzień zakończy set didżejski kolektywu Bambuko w barze Studio.

Zapraszamy do wspólnego kreowania dźwiękowych przestrzeni w tańcu!

Program:

Niedziela 30 lipca:

  • 18:00, Foyer – Agnieszka Kryst, Partytura
  • 19:00, Malarnia – Magda Jędra, Królestwo
  • 20.00, Duża Scena – Sebastian Zuber, Accalia

Poniedziałek, 31 lipca

  • 19.00, Plac Defilad – Chmielewska / Kraczkowska / Pastuszak / Sitarz / Zerek / Duda / Topolski / Witkowski – Square dance. Music&dance improv gig
  • 20.00, Duża Scena – Sebastian Zuber, Accalia
  • 21:30, barStudio – Bambuko (Joanna Duda, Qba Janicki, Katarzyna Pastuszak)
29 lipca 2017 08:12