Urząd wojewódzki odmówił strażakom ochotnikom obchodów 100-lecia na placu Piłsudskiego.
W stulecie odzyskania niepodległości Ochotnicze Straże Pożarne świętują swoje setne urodziny i 100. rocznicę odzyskania niepodległości.
Uroczystości połączone z wręczaniem odznaczeń i innych uhonorowań zaplanowali na 4 maja w stolicy swej Ojczyzny. Na placu Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Jak napisali na swym profilu społecznościowym:
Tradycyjnie, w dniu 4 maja na Placu Piłsudskiego odbywały się Centralne Obchody Dnia Strażaka z udziałem najwyższych władz państwowych.
Niestety, w roku Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości zabrakło miejsca na uroczystości dla Strażaków-Ochotników w centralnym punkcie stolicy…
W poniedziałek Jarosław Szajner, Dyrektor Generalny Urzędu Mazowieckiego, wydał strażakom odmowną decyzję w sprawie uroczystości.

W drugiej połowie października 2017 Minister Infrastruktury i Budownictwa Adamczyk Andrzej zmienił kompetencję zarządu placem przekazując je w ręce wojewody mazowieckiego. 31 października 2017 r. ówczesny Minister MSWiA, Mariusz Błaszczak, wyrwał plac z serca Warszawy i ustanowił go terenem zamkniętym. Podobno zadecydowało o tym względy bezpieczeństwa i obronności.
W uzasadnieniu tej decyzji czytamy, że
w sytuacji realnego zagrożenia wojewoda jako organ będzie mógł wykonywać swoje obowiązki. Powyższe zapewni szybkie działanie w sytuacjach zagrożenia.
Następnie dość szybko, ze względu na medialną wrzawę jaką wywołały te dwie, a szczególnie druga, decyzje mogliśmy w oświadczeniu MSWiA w sprawie placu Piłsudskiego można przeczytać:
Plac Piłsudskiego w Warszawie nadal będzie dostępny dla mieszkańców, gości i turystów. W tej kwestii nic się nie zmieni, teren ten nie zostanie ogrodzony.
Plac Piłsudskiego jest miejscem, w którym odbywają się święta państwowe i najważniejsze uroczystości. Teren ten stanowi własność Skarbu Państwa. Dlatego wszelkie decyzje związane ze sposobem jego wykorzystywania powinny pozostać w gestii administracji rządowej.
Zgodnie z uzasadnieniem decyzji, na podstawie przepisów ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie, wojewoda zapewnia współdziałanie wszystkich organów administracji rządowej i samorządowej działających w województwie i kieruje ich działalnością w zakresie zapobiegania zagrożeniu życia, zdrowia lub mienia oraz zagrożeniom środowiska, bezpieczeństwa państwa i utrzymania porządku publicznego oraz ochrony praw obywatelskich.
Przypomnienie
Ogólna liczba OSP to ponad 16 204 , a w nich jest 691 371 członków (Druhów i Druhen) posiadających pełne prawa wyborcze oraz 6 728 drużyn młodzieżowych, w których jest 82 367 członków.
(dane za rok 2016)
Sprawozdanie z działalności ZOSP RP w XIII kadencji w latach 2012‒2017: [LINK]
Za komentarz
Pozostawiamy to bez komentarza, bo każdy średnilekkopółciężko- inteligentny człowiek potrafi wyrobić sobie własną opinię. Ale chciało by się użyć cytatu z filmu CK Dezerterzy, kiedy to kapitan Wagner beształ oberleutnanta Franza von Nogay’a.