Fryzjerzy na Chłodnej

Fryzjerzy na Chłodnej - nowy szyld w tradycyjnym miejscu
Fryzjerzy na Chłodnej – nowy szyld w tradycyjnym miejscu
fot. MPawlik

Od dziś, w miejscu obecnego tam od kilkudziesięciu lat salonu fryzjerskiego, będą podejmować „Fryzjerzy na Chłodnej” czyli Ada i Mariusz.

Ulica w nazwie ma budzić skojarzenia z historycznym klimatem dzielnicy. Stanowi też mrugnięcie okiem do nazwy znanego klubu „Chłodna 25”, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie.

Chłodna 25 - pięciopiętrowy przedwojenny budynek, obok pałacyk kasztelana mścisławskiego Józefa Markowskiego z 1784 roku
Chłodna 25 – pięciopiętrowy przedwojenny budynek, obok pałacyk kasztelana mścisławskiego Józefa Markowskiego z 1784 roku

Ada Dąbkowska, fryzjerka i współwłaścicielka salonu:

Otwieramy salon w miejscu emanującym pozytywną energią. Widzimy tu na każdym kroku, jak współczesność styka się historią. Chcemy w naszym salonie dać wyraz temu, jak bardzo fryzjerstwo jest dla nas pasją i powołaniem, ale też podkreślać jego właściwy wymiar: rzemiosła w najlepszym wydaniu.

Fryzjerzy na Chłodnej - logo

Mamy nadzieję, że salon „Fryzjerzy na Chłodnej” zagości na dłużej na mapie stolicy. Szczególnie że Fryzjerzy znaleźli dla siebie miejsce tam gdzie wszyscy wiedzą, że się chodzi upiększać „koafiurę” czyli jak mawiają warszawiacy: „kolafiurę”.

Salon zaprasza codziennie od 10:00 do 21:00, oraz w soboty od 10:00 do 15:00
Kontakt telefoniczny:

  • 222411117
  • 503193696
  • 606435146
Fryzjerzy na Chłodnej - ślad poprzedniego szyldu
Fryzjerzy na Chłodnej – ślad poprzedniego szyldu
fot. MPawlik

Idąc tam by „wygwintować kolafiurę” warto wiedzieć trochę o tym miejscu.

Ten pięciopiętrowy, modernistyczny budynek został wybudowany w latach 1937–1938 według projektu Edwarda Hersteina.

W czasie II wojny światowej naprzeciwko tego budynku znajdowała się drewniana kładka dla pieszych łącząca „małe” i „duże” getto. W kamienicy mieścił się posterunek żandarmerii niemieckiej, tzw. Nordwache (niem. „strażnica północna”). Tu także znajdowała się komenda obwodowa policji granatowej.

Tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego Niemcy dobudowali do gmachu od strony ulicy Żelaznej bunkier z gniazdem karabinów maszynowych, a od strony ulicy Chłodnej zainstalowali na balkonach stanowiska strzeleckie. Wokół ustawili zasieki z drutu kolczastego.

3 sierpnia 1944 roku szturm na Nordwachę rozpoczęli żołnierze batalionu „Chrobry I” dowodzeni przez kpt. Gustawa Billewicza „Sosnę”.

O walkach można przeczytać we wspomnieniu o Stanisławie Chełstowskim ps. Stach, które przekazał nam Jego syn Walter: LINK

Dziś

to miejsce znane jest z wieloletniej obecności tam Klubu Chłodna 25 i mamy nadzieję, że także będzie znane z działalności Fryzjerów na Chłodnej.

23 sierpnia 2014 17:06