0

2 miliony biedaków

Bieda...
fot. Riya Kumari (pexels)

Ponad 2 mln osób w Polsce żyje w skrajnym ubóstwie.
Dysponują miesięcznie kwotami poniżej 600 zł.

Problem głodu i niedożywienia wciąż jest w Polsce bardzo realny – alarmują Banki Żywności. Ponad 2 mln osób dysponuje miesięcznie kwotą mniejszą niż 600 zł.

Znacznie większe jest grono osób w trudnej sytuacji, których budżet wykracza ponad egzystencjalne minimum, ale wciąż nie wystarcza na bieżące utrzymanie i pełnowartościowe posiłki. W ramach rozpoczętego właśnie programu pomocowego – finansowanego ze środków UE – do lipca Banki Żywności przekażą paczki żywnościowe i posiłki dla około 800 tys. osób będących w najtrudniejszej sytuacji.

Dorota Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności:

Dorota Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności
Dorota Jezierska – wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności
fot. Newseria

Co dziwne, w Polsce liczba osób, które żyją w skrajnym ubóstwie, rośnie. Bieda ma twarz osoby starszej.
Dzięki wsparciu żywnościowemu i innym programom bardzo często pomocą są objęci właśnie seniorzy, ale docieramy również do dzieci, młodzieży i całych rodzin, które potrzebują wsparcia, bo nie zawsze pieniędzy wystarcza im na rosnące koszty utrzymania.

Z danych GUS wynika, że liczba osób żyjących w głębokiej biedzie w 2018 roku zwiększyła się o 400 tys. Znacznie większe jest grono osób w trudnej sytuacji, które dysponują miesięcznie kwotą większą niż egzystencjalne minimum, ale wciąż bardzo niską i niewystarczającą na bieżące utrzymanie i pełnowartościowe posiłki. Stąd problem głodu i niedożywienia wciąż jest w Polsce bardzo realny – podkreślają przedstawiciele Banków Żywności.

18 stycznia 2020 11:56