0

Czym jest kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu?

Wirtualne finanse
Wirtualne finanse
fot. mat. prasowy

Osoba sposobiąca się do wzięcia kredytu hipotecznego może wybrać, czy będzie on miał oprocentowanie zmienne lub stałe.
Czym jednak jest ten drugi wariant?

Po odpowiedzi na te oraz inne pytania zapraszamy do zapoznania się z niniejszym artykułem.

Definicja

Jak sama nazwa wskazuje, kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem gwarantuje pożyczkobiorcy, że wysokość jego rat w żadnym razie nie ulegnie zmianie. Jest to szczególnie popularna metoda finansowania w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych oraz Holandii. W przypadku Polski zdecydowana większość kredytów hipotecznych jest udzielana przez banki z uwzględnionym zmiennym oprocentowaniem. Odbywa się to, sumując referencyjną wysokość oprocentowania pożyczek (WIBOR) z marżą danego banku.

W związku z tym instytucja bankowa zapewnia sobie zarobek, podczas gdy klient musi spłacać raty niezależnie od tego, czy zmieniały się stopy procentowe, czy też nie.

Obecnie składka WIBOR wynosi około 1,7%, a średnia marża – około 2%.
Z tego powodu standardowy kredyt hipoteczny wzięty w Polsce będzie miał oprocentowanie wynoszące 3,7%. Zakładając jednak, że WIBOR zacznie się zwiększać, to samo czeka oprocentowanie spłaty pożyczki. Zdaniem specjalistów finansowych, z powodu takiej sytuacji może dojść do konsekwencji podobnych do tych związanych z kredytami zaciąganymi we frankach szwajcarskich. Dlatego dziś optymalnie jest brać kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu.

O czym należy pamiętać?

Trzeba nadmienić, że opcja stałego oprocentowania może zostać wdrożona na okres wyłącznie 5 lat. Można co prawda ubiegać o przedłużenie oferty, niestety nie wszystkie banki zgadzają się na to rozwiązanie. Gdy minie pierwszy okres, to oprocentowanie pożyczki z miejsca zmieni się na to zmienne.

Podsumowanie

Podjęcie decyzji co do wyboru kredytu hipotecznego o stałym oprocentowaniu jest wyłącznie kwestią indywidualną. Na pewno jednak jest to wariant dla ludzi, którzy nie chcą martwić się nagłymi skokami stopy procentowej, a jedynie spokojnie spłacać całość.

Zaleca się, aby przed zaaplikowaniem o kredyt porównać wszystkie dostępne oferty za pomocą specjalnych kredytowych porównywarek online. Można też skorzystać z internetowych kalkulatorów, aby, chociażby obliczyć swoją zdolność kredytową. Im lepsza, tym pewniej otrzyma się potrzebne środki od banku.

expander.pl

Porównywarka kredytów

30 grudnia 2019 17:34