0

Jak skutecznie szukać pracy w Warszawie?

W biurze
W biurze
fot. mat. prasowy

Wiele osób w czasie poszukiwania pracy narzeka, że nie może znaleźć niczego, co będzie odpowiadało im pod względem warunków oferowanych przez pracodawcę.

Często można też usłyszeć, że mimo wysyłania wielu aplikacji, nikt im nie odpowiada.

Od czego to może zależeć?
Jak się okazuje, na efektywność procesu szukania pracy wpływ ma wiele czynników. Nie tylko same kwalifikacje osoby poszukującej pracy, ale także forma, w jakiej one zostaną przedstawione potencjalnemu pracodawcy. Jak zatem skutecznie szukać pracy, szczególnie w tak dużym mieście, jak Warszawa, gdzie konkurencja na rynku pracy jest bardzo duża.

Poszukiwanie pracy idealnej

– jak się do tego przygotować?

W poszukiwaniu idealnej pracy pomocna może okazać się znajomość rynku pracy w mieście, w którym szuka się zatrudnienia. Jak się okazuje, warto zaznajomić się z długofalowymi trendami na rynku pracy już w momencie podejmowania decyzji o wyborze studiów. Znajomość rynku pracy pozwoli także wybrać ścisłą specjalizację lub przebranżowienie się. Trzeba też postawić na efektywne działania – zoptymalizować czas, który poświęci się na szukanie pracy. Dlatego też warto skorzystać z portali specjalizujących się w ogłoszeniach o pracę, które umożliwiają jednocześnie wysłanie aplikacji z poziomu każdego ogłoszenia. Przykładem może być tutaj strona aplikuj.pl. Dodatkowym atutem jest możliwość dowolnego filtrowania ogłoszeń np. przez wpisanie miasta, gdzie szuka się pracy lub wybranego zawodu.

Jakie zawody są najczęściej poszukiwane w Warszawie?

Rynek pracy jest dość dynamiczny, jednak zawsze można zaobserwować w nim długofalowe trendy, co do popularności poszczególnych grup zawodów. W Warszawie w ostatnich latach najbardziej poszukiwani są osoby specjalizujące się w zawodach z branży budowlanej. Chodzi tutaj zarówno o osoby z wykształceniem inżynierskim, jak i robotników budowlanych np. murarzy, elektryków czy brukarzy i cieśli. Również kierowcy znajdą sporo ciekawych ogłoszeń o pracę. Szczególnie jeśli mają prawo jazdy kategorii C+E oraz uprawnienia do przewozu substancji niebezpiecznych. Prężnie rozwijający się system IT, a także branża automatyki sprawia, że cały czas jest zapotrzebowanie na informatyków, programistów, a także osób specjalizujących się w zakresie elektromechaniki. Cały czas pojawiają się nowe zawody, które związane są z rozwojem tych branż, a także powstawaniem nowych dziedzin i pól eksploatacji np. w marketingu.

Wysłanie zgłoszenia

Wysłanie zgłoszenia do rekrutacji to nie wszystko – przygotuj się na rozmowę kwalifikacyjną

Wysyłając odpowiedzi na ogłoszenia o pracę, należy liczyć się z tym, że zostanie się zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną. Trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Liczy się pierwsze dobre wrażenie, jakie wywrze się na osobach rekrutujących, czyli trzeba zadbać o swój strój i panować nad zachowaniem. Należy jednak pamiętać o tym, że chodzi tutaj przede wszystkim o przedstawienie swoich umiejętności i wiedzy. Dlatego warto zapoznać się bliżej z działalnością firmy, w jakiej stara się o pracę. Warto mieć na względzie to, że rekruterzy często zadają podchwytliwe, pozornie niezwiązane z tematem rekrutacji pytania. Jak się na to przygotować?
Kilka przydatnych wskazówek można znaleźć w artykule:

23 lipca 2019 14:47
[fbcomments]