0

Klimatyzacja w samochodzie – co zrobić, by nie była siedliskiem bakterii?

Włącznik klimatyzacji czyli z ang. Air Conditioning (A/C)
Włącznik klimatyzacji – czyli z ang. Air Conditioning (A/C)
fot. mat. prasowy

Zaniedbana klimatyzacja jest wprost idealnym miejscem do rozwoju chorobotwórczych wirusów i bakterii.

Okresowe czyszczenie i dezynfekcja urządzenia są niezbędne do zachowania jego wydajności oraz ochrony kierowców i pasażerów przed przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi. Warto więc bliżej poznać dobre praktyki dotyczące prawidłowej pielęgnacji klimatyzacji samochodowej oraz powierzyć jej serwis profesjonalnej firmie.

Regularny serwis

Brudna i zagrzybiona klimatyzacja w samochodzie szybko daje o sobie znać – w pojeździe zaczyna się unosić nieprzyjemny zapach, a kierowcy i pasażerowie mogą skarżyć się na obniżony nastrój, większą podatność na ból głowy, pogorszenie stanu skóry i suchość oczu. Do tego dochodzi spadek wydajności samego urządzenia i wzrost zużycia paliwa. Aby uniknąć przykrych następstw nieczyszczonej klimatyzacji na nasze zdrowie, warto nastawić się na regularne wizyty serwisowe. Wskazany jest przegląd klimatyzacji raz na 12 miesięcy oraz gdy kupiliśmy używany samochód. Należy przy tym pamiętać o równoczesnej wymianie filtra kabinowego.

Przygotowanie samochodu do sezonu

Wielu kierowców bagatelizuje konieczność zainteresowania się stanem klimatyzacji w samochodzie przed rozpoczęciem sezonu. Tymczasem to w okresie jesienno-zimowym jest ona narażona szczególne na uszkodzenie, co związane jest z pozostawaniem w stanie nieużywalności. Aby więc cieszyć się dobrym stanem tego urządzenia, warto przynajmniej raz na dwa tygodnie pozwolić mu popracować przez kilkanaście minut. To proste zalecenie wpłynie na żywotność kompresora, a wewnątrz układu zostanie rozprowadzony olej, który uszczelni wszelkie połączenia. Klimatyzacja w ten sposób zostanie uchroniona przed ubytkiem czynnika chłodniczego.

Zleć klimę fachowcom

Powierzenie czyszczenia i odgrzybiania klimatyzacji fachowcom

Istnieją różne metody czyszczenia klimatyzacji z zanieczyszczeń. Jedną z najbardziej popularnych jest ozonowanie, które warto powierzyć firmie specjalizujące się w tego rodzaju usługach (przemawia za tym wiele czynników, m.in. cena usługi i nieszkodliwość dla delikatnego wyposażenia wnętrza samochodu).

Patryk Nowicki, specjalista Profesjonalnego Ozonowania:

Nowoczesne generatory ozonu, które wykorzystujemy w naszej pracy, pozwalają na skuteczne zlikwidowanie chorobotwórczych drobnoustrojów oraz usunięcie nieprzyjemnych zapachów z wnętrza pojazdu. Ten trójatomowy gaz doskonale sprawdza się w odgrzybieniu kanałów wentylacyjno-klimatyzacyjnych. Wykorzystywane przez nas profesjonalne ozonatory są bezpieczne dla wnętrza pojazdu – nie powodują odbarwień i uszkodzeń wyposażenia. Za tą metodą przemawia to, że jest ekologiczna i nieszkodliwa dla ludzi. Przez kilka godzin po zabiegu można cieszyć się przyjemnym zapachem, przypominającym woń powietrza po burzy.

Na parowniku klimatyzatora zbiera się brud, który w połączeniu z wilgocią, tworzy idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. Aby je zlikwidować i uchronić pojazd przed ich namnażaniem, warto pamiętać o okresowym serwisie urządzenia oraz przygotowaniu klimatyzacji do sezonu. Rozważne podejście do tej kwestii chroni kierowców i pasażerów samochodu przed chorobotwórczymi drobnoustrojami i nieprzyjemnym zapachem, który może znacznie obniżyć komfort jazdy.

29 maja 2019 15:13