0

Zakup klimatyzacji – na co zwrócić uwagę?

Przegląd ofert przed zakupem klimatyzacji
Przegląd ofert – przed zakupem klimatyzacji
fot. mat. prasowy

Zdecydowałeś się na kupno klimatyzatora, jednak nie wiesz, jak wybrać właściwy model?

Prawidłowy dobór tego rodzaju urządzeń wymaga przeanalizowania większej ilości czynników, niż może się wydawać. Dzięki temu zyskasz jednak gwarancję, że spełni on twoje oszczekiwania zarówno pod względem komfortowej temperatury, jak i wygody obsługi oraz energooszczędności.

Zakup klimatyzacji – split, multisplit, czy model przenośny?

Pierwszą decyzją, przed którą staniemy, będzie wybór klimatyzatora pod kątem montażu. Klimatyzatory ścienne split będą wymagały od nas umiejscowienia co najmniej dwóch jednostek – wewnętrznej, montowanej w pomieszczeniu oraz zewnętrznej, zakładanej na zewnątrz. Jest to podstawowe rozwiązanie, sprawdzające się, gdy zależy nam na chłodzeniu mniejszego metrażu bądź pojedynczego pomieszczenia, np. salonu. Klimatyzatory multisplit to z kolei systemy ścienne, składające się z więcej niż jednej jednostki wewnętrznej, montowane w biurowcach, domach, czy na większych metrażach.

Klimatyzatory przenośne są opcją wykorzystywaną tam, gdzie nie mamy możliwości zastosowania montażu ściennego, np. gdy wynajmujemy mieszkanie bądź znajduje się ono w budynku zabytkowym, którego zarządca nie zgodził się na zamontowanie jednostki zewnętrznej. Należy pamiętać, że będą one cechowały się na ogół mniejszą efektywnością i wyższym poziomem hałasu. Będą także wymagały wyprowadzenia rury, odprowadzającej gorące powietrze i skropliny, np. poprzez systemy specjalnych uszczelek okiennych lub wykonanie otworu w ścianie.

Dobór klimatyzatora do powierzchni pomieszczenia

Kluczową kwestię w zapewnieniu wydajnego chłodzenia przestrzeni przez klimatyzator jest dobór mocy jednostki do pomieszczenia. Za słaby model nie zagwarantuje nam optymalnych warunków termicznych, z kolei zbyt mocny będzie pobierał dużo energii, co nie zawsze będzie stanowiło uzasadniony wydatek.

Przyjmuje się, że na każde 10 m2 pomieszczenia powinien przypadać 1 kW mocy klimatyzatora. Można także skorzystać z następującego wzoru:

Moc klimatyzatora = powierzchnia [m2] x wysokość [m] x 40

Pamiętaj, że najlepszym wyjściem, gwarantującym prawidłowy dobór urządzenia, będzie skorzystanie z usług fachowej firmy, zajmującej się montażem klimatyzacji.

Chcesz skorzystać z usługi montażu klimatyzacji w Warszawie?

Sprawdź ofertę – https://aero7.pl/montaz-klimatyzacji-warszawa

Zakup klimatyzacji – parametry, które musisz znać

Poza wspomnianą wyżej mocą klimatyzatora, przed zakupem powinieneś przeanalizować szereg innych parametrów technicznych. I tutaj ponownie z pomocą przychodzą nam wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, zajmujące się sprzedażą, montażem oraz serwisem urządzeń chłodzących. Na tym etapie pod uwagę bierze się między innymi:

  • wskaźniki sezonowej efektywności energetycznej w trybie chłodzenia (SEER) i w trybie ogrzewania (SCOP),
  • klasę energetyczną (od A+++ do A),
  • pobór mocy w trybie chłodzenia i grzania,
  • zakres temperatur pracy,
  • przepływ powietrza,
  • głośność pracy w konkretnych trybach,
  • maksymalną dopuszczalną długość instalacji (przewodów między jednostkami),
  • rodzaj zastosowanego czynnika chłodniczego,
  • czas trwania okresu gwarancyjnego.

Funkcje klimatyzatorów, na które warto zwrócić uwagę

Sama zdolność do chłodzenia to nie wszystko. Nowoczesne klimatyzatory wyposażane są w szereg funkcji dodatkowych, zależnych od konkretnego modelu, takich jak tryby oczyszczania powietrza, jonizacji, osuszania, czy dogrzewania pomieszczeń. Niektórzy producenci implementują do swoich urządzeń funkcję autoczyszczenia, która samoczynnie czyści i osusza parownik, blokując rozwój drobnoustrojów i powstawanie nieprzyjemnych zapachów.

Kupując klimatyzator, zwróć uwagę na obecność trybu automatycznego, ilości trybów manualnych, a także trybu nocnego i eco, które odwdzięczą ci się minimalnym poziomem generowanego hałasu, bądź maksymalną oszczędnością energii. Jeśli zależy ci na dużej wygodzie użytkowania, postaw na klimatyzator, wyposażony w funkcję sterowania za pomocą aplikacji mobilnej oraz łączność Wi-Fi, która pozwoli ci z łatwością dołączyć klimatyzator do twojego systemu smart home.

Artykuł sponsorowany

4 stycznia 2023 09:49
[fbcomments]