0

Lepiszcze asfaltowe z Politechniki Warszawskiej

Kiepska droga choć urocza i przez las
Kiepska droga – choć urocza i przez las
fot. S. Migaj (pexels)

Naukowcy pracują nad możliwością ponownego wykorzystania starych nawierzchni ulic i dróg.

Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej  w ramach projektu prowadzonego z firmą Lotos Asfalt opracowuje technologię lepiszcza asfaltowego.

Pozwoli ono na ponowne wykorzystanie materiałów pochodzących z remontów dróg.

Naukowcy z PW prowadzą badania, w ramach których mają być wyselekcjonowane specjalne dodatki do nowego typu lepiszcza asfaltowego.

Dzięki niemu będzie możliwe poprawienie parametrów lepiszcza z recyklingu i uzyskanie wymaganej jakości mieszanek mineralno-asfaltowych, wyprodukowanych ze zwiększoną ilością materiałów pozyskanych z remontowanych nawierzchni asfaltowych.

Dr hab. inż. Jan Król, prof. PW:

Podstawową zaletą nowego materiału ma być jego jakość i szerokie spektrum działania. Nawierzchnia drogowa z zastosowaniem nowego lepiszcza oraz materiału z recyklingu nie będzie się różniła od tej, która powstaje w całości z nowych materiałów.

Twórcy projektu zakładają, że do nowych warstw nawierzchni może być przeznaczone aż 30% materiału z rozbiórki i remontów dróg.

Skala wykorzystania takiego surowca w Stanach Zjednoczonych czy krajach Europy Zachodniej jest większa, jednak projekt naukowców z Politechniki Warszawskiej i specjalistów z LOTOS-u stanowi ważny krok w stronę realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Zastosowanie opracowywanego asfaltu pozostawi dużo mniejszy ślad węglowy niż nawierzchnie stworzone z nowych materiałów budowlanych.

Zakończenie projektu badawczo-rozwojowego Asfalty do recyklingu jest zaplanowane na 2023 rok.

5 października 2021 07:14
[fbcomments]