0

Sprawa o miliard

RSM Praga
RSM Praga – na Targówku
fot. MPawlik

Dziś 1. sprawa sądowa z pozwu RSM Praga przeciwko Urzędowi m.st. Warszawy o grunty warte ponad 1 mld. zł.

Jak nas poinformował Bernard Jankowski, redaktor naczelny Mieszkańca Targówka, dzisiaj tj 24 lutego 2020 r w Sądzie Okręgowym Praga na ul. Poligonowej 3, o godz. 14.15 w sali 1029 odbędzie się rozprawa sygn. akt IC 116/12 z powództwa spółdzielni RSM Praga, przeciwko miastu stołecznemu Warszawa, o przekazanie jej gruntów w wieczyste użytkowanie – 19 budynków na ulicach Askenazego i Zamiejska. Wartość gruntów i budynków obecnie przekracza 1 mld (jeden miliard ) złotych.

Poniżej przedstawia ciąg zdarzeń prawnych i zachęca do refleksji:

  • jeśli spółdzielnia RSM Praga wystąpiła przeciwko miastu o przekazanie tego mienia tzn. że nie jest i nie była jego właścicielem, ani dzierżawcą, ani nie posiadała żadnej umowy nazwanej czy tez nienazwanej.
  • Jeśli tak było, to czy na cudzym mieniu spółdzielnia RSM Praga mogła skutecznie ustanawiać jakiekolwiek spółdzielcze, czy też inne prawa?
  • Jeśli nawet teraz spółdzielnia RSM Praga dostałaby użytkowanie wieczyste, to po pierwsze: na wieczystym użytkowaniu żadnych spółdzielczych praw ustanawiać nie można zgodnie z prawem, a po drugie wieczystego użytkowania już nie ma od ponad roku :)

 

24 lutego 2020 11:07