0

Bielańska uczelnia

Ukończony kompleks Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego na Bielanach - strona zachodnia, po lewej stronie pływalnia wieża (wysoka na 36 m była najwyższym budynkiem przedwojennych Bielan). Fot. Henryk Poddębski. Archiwum AWF. Sygn. CIWF F-1-40
Ukończony kompleks Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego na Bielanach – strona zachodnia, po lewej stronie pływalnia wieża (wysoka na 36 m była najwyższym budynkiem przedwojennych Bielan). Fot. Sygn. CIWF F-1-40
fot. Henryk Poddębski. Archiwum AWF.

O słynnej bielańskiej uczelni, czyli o Akademii Wychowania Fizycznego, opowiada dr Kamil Potrzuski z Towarzystwa Miłośników Historii.

Felieton pod wspólną nazwą: Stolica historii. Przedstawiają członkowie Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie, które są już od ponad półtora roku emitowane w każdą sobotę, w nieco skróconej wersji, w Radiu Kolor.

Podcast Radia Kolor jest pod tekstem.

Z cyklu:

Stolica historii. Przedstawiają członkowie
Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie.
Logo Towarzystwa Miłośników Historii

Odcinek LXII:

Bielańska uczelnia

Opowiada Dr Kamil Potrzuski

Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie obchodzi w 2024 roku roku jubileusz 95-lecia.

Ta szkoła wyższa jest nie tylko najstarszą uczelnią wychowania fizycznego w Polsce, ale i zabytkowym gmachem położonym w pięknej, zielonej okolicy w bezpośrednim sąsiedztwie cennego przyrodniczo (a dawniej służącego piknikom i zabawom) Lasu Bielańskiego. Uczelnia stanowi pomnik historii i tradycji wychowania fizycznego i sportu w Polsce.

Ukończony kompleks Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego na Bielanach w obiektywie Henryka Poddębskiego, 1930, AAWF, sygn. CIWF F-1-40
Ukończony kompleks Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego – na Bielanach – strona zachodnia, po lewej stronie pływalnia wieża (wysoka na 36 m była najwyższym budynkiem przedwojennych Bielan)
fot. Henryk Poddębski

15 lutego 1927 roku, na posiedzeniu Rady Naukowej Wychowania Fizycznego, któremu przewodniczył osobiście Józef Piłsudski, zapadła decyzja o powołaniu do życia Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego. Powstał komitet budowy, na czele którego stanął Felicjan Sławoj – Składkowski, późniejszy wieloletni premier Rzeczpospolitej. Piłsudski osobiście dopilnował, aby Sejm przeznaczył 5 milionów złotych z nadzwyczajnej nadwyżki budżetowej na budowę gmachu.

Prof. dr inż. Edgar Aleksander Norwerth. Fot. NN. Źr. archimemory.pl
Prof. dr inż. Edgar Aleksander Norwerth. – Fot. NN. Źr. archimemory.pl
fot. źr. archimemory.pl

Zadanie zaprojektowania kompleksu powierzono profesorowi Politechniki Warszawskiej Edgarowi Norwerthowi.

Prace budowlane ruszyły wiosną 1928 roku, a kierował nimi Maksymilian Dudryk. W grudniu tego samego roku odbyła się uroczystość wmurowania tablicy pamiątkowej związanej z powołaniem uczelni „aby niezłomny był duch i tężyzna fizyczna Narodu”. Co ciekawe, podobno pierwotnie planowano ją na 11 listopada, ale kamieniarz nie zdążył wywiązać się ze zlecenia na czas i wykonać tablicy.

Przygotowanie terenu pod budowę CIWF, tory i wózki kolejki wąskotorowej, 1928 rok, Archiwum AWF, sygn. CIWF F-1-1.
Przygotowanie terenu pod budowę CIWF – tory i wózki kolejki wąskotorowej, 1928 rok, Archiwum AWF, sygn. CIWF F-1-1.
fot. źr. Archiwum AWF

Prace przy realizacji gmachu szybko postępowały naprzód, w prasie pisano o „iście amerykańskim tempie budowy”, Na jej terenie uwijało się nawet 1300 robotników, a na potrzeby transportu materiałów budowlanych ułożono specjalną kolej wąskotorową o łącznej długości sześciu kilometrów.

Przygotowanie terenu pod budowę CIWF, widoczne tory kolejki, Archiwum AWF, sygn. CIWF F-1-2
Przygotowanie terenu pod budowę CIWF – widoczne tory kolejki, Archiwum AWF, sygn. CIWF F-1-2
fot. źr. Archiwum AWF

29 listopada 1929, w dniu, który do dziś na AWF celebrowany jest jako Święto Uczelni, odbyła się pierwsza uroczysta inauguracja roku akademickiego. Przez kilka lat pracowała tu również, aż do tragicznej i nieco zagadkowej śmierci, bliska przyjaciółka Marszałka Piłsudskiego- Eugenia Lewicka.

Choć nie wszystkie założenia projektu Norwertha udało się zrealizować (nie powstał m.in. stadion olimpijski, pływalnia otwarta, fontanna czy tor wioślarski), kompleks uczelni i tak mógł imponować.

Szkic sytuacyjny budynków CIWF na Bielanach w planach Edgara Norwertha. 1929 Nie wszystkie zamierzenia udało się zrealizować. Archiwum AWF, sygn. CIWF F-1-44
Szkic sytuacyjny budynków CIWF na Bielanach w planach Edgara Norwertha z 1929 r. – Nie wszystkie zamierzenia udało się zrealizować. Fot. Archiwum AWF, sygn. CIWF F-1-44. Na planie Instytutu szkic sytuacyjny budowli i terenów C. I. W. F. — wyszczególnienie: miejsca zakreskowane oznaczajq roboty nieukończone. 1. Kompleks gmachów Instytutu z Internatem Męskim. 2. Internat Żeński. 2a. Amfiteatr do tańców plastycznych. 3. 4. 5. 6. Mieszkania instruktorów. profesorów i dyrekcji. 7. Stajnia i obora. 8. Boisko z bieżnię 400 m. 9. Boisko z bieżnię 500 m. 10. Plac do gier i zabaw. 11. Place do gier. 12. Boisko przy internacie żeńskim. 13. Korty tenisowe. 14. Wjazd i portjernia. 15. Szosa i kolej Warszawa—Łomianki. 16. Szosa do Bielan. —> Szosa do Warszawy.
fot. Źr. Archiwum AWF

Zbudowano go w efektownym stylu umiarkowanego, klasycyzującego modernizmu. W latach 30. był jedną z wizytówek Warszawy. Przyjeżdżały tu wycieczki i delegacje krajowe i zagraniczne, w tym z odległych Stanów Zjednoczonych, Chin, Japonii czy Afryki Południowej. Współpracę z uczelnią podejmowały renomowane ośrodki, na czele ze słynnym kalifornijskim Uniwersytetem Stanforda.

Robotnicy podczas budowy wieży w centralnej części gmachu głównego CIWF. 1928, Archiwum AWF, sygn. CIWF F-1-3
Robotnicy podczas budowy wieży – w centralnej części gmachu głównego CIWF. 1928, Archiwum AWF, sygn. CIWF F-1-3
fot. źr. Archiwum AWF

Pływalnia na Bielanach, uruchomiona w 1937 roku, jest najstarszą pełnowymiarową pływalnią krytą w Warszawie działającą do chwili obecnej. Wiosną 1939 w dość dramatycznych okolicznościach, jako następstwo trwającego kilka dni roku strajku studenckiego uczelnia uzyskała prawo do nadawania absolwentom tytuł magistra wychowania fizycznego. Ośrodek bielański był również miejscem wyczynowego treningu sportowego.

Robotnicy podczas budowy skrzydła południowego gmachu CIWF, 1928, Archiwum AWF, sygn. CIWF, F-1-22.
Robotnicy podczas budowy – skrzydła południowego gmachu CIWF, 1928, Archiwum AWF, sygn. CIWF, F-1-22.
fot. źr. Archiwum AWF

W latach 30. odbyły się tu się dwa obozy przedolimpijskie polskiej kadry narodowej. Podczas przygotowań do igrzysk w Berlinie ćwiczono nawet defiladę podczas ceremonii otwarcia, a ekipę Polek prowadziły lekkoatletki, późniejsze medalistki olimpijskie Jadwiga Wajsówna, Maria Kwaśniewska i Stanisława Walasiewicz.

Próbna defilada polskich sportowców przed Letnimi IO w Berlinie 1936 na terenie CIWF. Na pierwszym planie od lewej Jadwiga Wajsówna, Stanisława Walasiewicz, Maria Kwaśniewska. Źr. NAC, sygn. PIC_1-M-856-9
Próbna defilada polskich sportowców – przed Letnimi IO w Berlinie 1936 na terenie CIWF. Na pierwszym planie od lewej Jadwiga Wajsówna, Stanisława Walasiewicz, Maria Kwaśniewska.
fot. źr. NAC

Do grona wybitnych absolwentów AWF (nazwę tę uczelnia nosi od 1938 roku) należeli między innymi zamordowany przez hitlerowców w Palmirach mistrz olimpijski Janusz Kusociński, narciarz i olimpijczyk Bronisław Czech czy oszczepnik, fotograf powstania warszawskiego Eugeniusz Lokajski.

Podczas kampanii wrześniowej bielańskiego kompleksu bronił 60. Pułk Piechoty z Ostrowi Mazowieckiej. Z chwilą rozpoczęcia okupacji AWF została przejęta przez Niemców i przeznaczona na koszary lotnictwa wojskowego (Luftwaffe). W czasie powstania warszawskiego zabudowania na Bielanach pozostały w rękach niemieckich.

Gmachy Akademii uniknęły jednak całkowitej destrukcji po klęsce powstania, dzięki czemu, po kapitalnym remoncie, od późnej jesieni 1946 roku Akademia Wychowania Fizycznego działa już nieprzerwanie aż do dziś. W okresie PRL AWF nosiła imię komunistycznego generała Karola Świerczewskiego.

W latach 60. kompleks ogromnie wzbogaciła hala gier oraz pawilony sportów walki  projektu znakomitego szermierza i architekta Wojciecha Zabłockiego, o charakterystycznych, rzadko stosowanych w polskim klimacie wklęsłych dachach przywodzących na myśl latające dywany.

,

Pawilon 42 AWF. Dziś szermierka na wózkach, siłownia, joga, relaksacja. Fot. AWF
Pawilon 42 AWF – przeznaczenie dzisiejsze to szermierka na wózkach, siłownia, joga, relaksacja.
fot. AWF
Prof. dr hab. Wojciech Zabłocki w 2012 roku. Fot. Ja Fryta from Strzegom. Źr. Wikimedia
Prof. dr hab. Wojciech Zabłocki – w 2012 roku.
fot. Ja Fryta from Strzegom. Źr. Wikimedia
Grób Aliny Janowskiej i Wojciecha Zabłockiego. Powązki, Aleja Zasłużonych. Fot. Mateusz Opasiński. Źr. Wikimedia
Grób Aliny Janowskiej i Wojciecha Zabłockiego – Powązki, Aleja Zasłużonych.
fot. Mateusz Opasiński. Źr. Wikimedia

Na lata 60. i 70. przypadał okres największej świetności klubu „Relax”, gdzie karierę rozpoczynała m.in. studentka uczelni Maryla Rodowicz. Wkrótce po wojnie rozpoczął działalność klub sportowy AZS – AWF Warszawa, którego najsłynniejszymi zawodnikami byli m.in. mistrzowie olimpijscy Waldemar Baszanowski, Jacek Wszoła, a z czasów mniej zamierzchłych Paweł Nastula, Otylia Jędrzejczak czy Tomasz Majewski.

Uczelnia rozwijała się również instytucjonalnie. Ukształtował się Wydział Rehabilitacji, powstawały nowe kierunki, a w latach 60. AWF uzyskał uprawnienia do nadawania stopni doktora, a kilka lat później doktora habilitowanego nauk o kulturze fizycznej. W 1970 roku powstała filia AWF w Białej Podlaskiej, a znaczne inwestycje podjęto również na jubileusz 50-lecia w 1979 roku, kiedy to powstał chociażby Dom Akademicki Rotacyjny, w którym w ostatnich czterech dekadach zamieszkiwały całe rzesze studentów pobierających nauki w bielańskim kompleksie.

Klub Qultura Relax na AWFie. Fot. Google.
Klub Qultura Relax – na AWFie.
fot. Google.

Po transformacji ustrojowej i gospodarczej władze uczelni starają się, aby była ona w stanie sprostać wymaganiom współczesności i utrzymywać wysoki poziom kształcenia specjalistów kultury fizycznej (nauczycieli wf, instruktorów, trenerów), badań nad szeroko pojmowanym wpływem ruchu na organizm człowieka, wspierania sportu wyczynowego i służby lokalnej społeczności Bielan. Służą temu kolejne modernizacje infrastruktury czy nowe inwestycje, jak choćby oddany do użytku w 2016 roku na terenie AWF trampolinowy plac zabaw dla najmłodszych Bielańczyków.

W najnowszych dziejach uczelnię wielokrotnie odwiedzali znamienici goście, na czele z Prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim, który uświetnił swoją obecnością uroczystą inaugurację roku akademickiego 1998, a także dr Jacques’iem Rogge, przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który odebrał tu w 2004 roku doktorat honoris causa. Najnowsza historia AWF dzieje się na naszych oczach i wypada życzyć całej społeczności akademickiej wszystkiego najlepszego z okazji jubileuszu.

AWF w Warszawie - widok z lotu ptaka. Fot. Zbigniew Dubiel. Źr. archiwum AWF
AWF w Warszawie – widok z lotu ptaka. Fot. Zbigniew Dubiel. Źr. archiwum AWF
fot. Zbigniew Dubiel

Dr Kamil Potrzuski

Dr Kamil Potrzuski z TMH. Źr. UW
Dr Kamil Potrzuski – z TMH
fot. UW

Absolwent historii UW.
Pracownik badawczo – dydaktyczny Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, historyk sportu warszawskiego i dziejów polskiego ruchu olimpijskiego.

Autor książki nagrodzonej w konkursie varsavianistycznym im. Hanny Szwankowskiej w 2023 roku, pt: „Infrastruktura sportowa międzywojennej Warszawy” (Wydawnictwa UW).

Członek TMH od 2023 roku.

Podcast Radia Kolor

3:55 min.

(kliknij logo)Radio Kolor - Logo

 

Zobacz też inne odcinki cyklu:

  • Lista odcinków: [LINK]
25 lutego 2024 09:00
[fbcomments]