0

Linia 800 do Palmir

Cmentarz w Palmirach - panorama. Fot. Przemysław Jahr (Wikimedia)
Cmentarz w Palmirach – panorama.
fot. Przemysław Jahr (Wikimedia)

Rusza linia sezonowa z Młocin do Muzeum w Palmirach jeżdżąca w tylko weekendy.

W sobotę, 6 kwietnia, na trasę ruszą autobusy sezonowej linii 800 z Warszawy do Kampinosu. Będą kursować w każdy weekend z węzła komunikacyjnego Młociny do cmentarza i muzeum w Palmirach.

Autobus linii 800 - na Młocinach. Fot. ZTM Warszawa
Autobus linii 800 – na Młocinach
fot. ZTM Warszawa

Trasa linii 800

  • METRO MŁOCINY
    – al. gen. M. Wittek
    – Pułkowa
    – Łomianki: Kolejowa
    – Kiełpin Stary: Kolejowa
    – Dziekanów Leśny: Kolejowa
    – Dziekanów Polski: szosa gdańska
    – Palmiry: szosa gdańska
    – palmirska droga
    – Kampinoski Park Narodowy: palmirska droga
  • PALMIRY-MUZEUM.

Autobusy będą kursują tam i z powrotem co około półtorej godziny.
Podróż zajmie 32 minuty według rozkładu jazdy.

Autobus linii 800 w Kampinosie. Fot. ZTM Warszawa
Autobus linii 800 – w Kampinosie.
fot. ZTM Warszawa

Palmiry

Jet to miejscowość (wieś) położona w północno-wschodniej części Puszczy Kampinoskiej, założona w XIX wieku pod nazwą Palmira, a od 1929 Palmiry.

W 1927 otwarto ruch na (obecnie nieistniejącej) linii kolejowej Warszawa – Młociny – Palmiry. Przed II wojną światową w pobliżu wsi znajdowały się magazyny amunicji, wykorzystywane w czasie kampanii wrześniowej, gdy zaopatrywano z nich oddziały polskie w czasie obrony Warszawy.

W czasie wojny w okresie od grudnia 1939 do lipca 1941 było tu miejsce masowych mordów ( w ramach Akcji AB) dokonywanych przez Niemców na ludności cywilnej. Głównie na byłych więźniach Pawiaka oraz więzień przy ul. Daniłowiczowskiej i Rakowieckiej. W czasie okupacji miejsce to było nazywane jednym z warszawskich pierścieni śmierci. Zwłoki ofiar ekshumowane zostały w 1946 (spośród blisko 2000 ofiar egzekucji rozpoznano ok. 400 osób).

W odległości 5 km od wsi znajduje się cmentarz w Palmirach oraz Muzeum-Miejsce Pamięci Palmiry (oddział Muzeum Warszawy).

Palmiry - widok cmentarza. Fot. Hubert Śmietanka (Wikimedia)
Palmiry – widok cmentarza.
fot. Hubert Śmietanka (Wikimedia)

Cmentarz w Palmirach

To miejsce pamięci narodowej z grobami przeszło 2 tysięcy Polaków, zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, w okresie od 1939 do 1943.

W zależności od źródeł podawana jest różna liczba pochowanych.
Tablica informacyjna na cmentarzu podaje 2115 ofiar, gmina Czosnów, na której terenie leży cmentarz podaje 2204 pochowanych, można też spotkać się z liczbą 2252 ofiar.

W roku 2009 Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił konkurs na budowę nowego muzeum. Budowa rozpoczęła się w kwietniu 2010 i została sfinansowana ze środków miejskich, unijnych i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Nowe muzeum przybrało postać surowego budynku z betonu i szkła wkomponowanego w las  kampinoski. Placówkę otwarto 31 marca 2011. W uroczystości wzięli udział: prezydent Bronisław Komorowski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Władysław Bartoszewski i jej sekretarz generalny Andrzej Kunert.
Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry jest oddziałem Muzeum Warszawy.

Przy wejściu na cmentarz umieszczono wyryte w kamieniu słowa, pierwotnie wyryte przez nieznanego więźnia na ścianie celi nr 6 w więzieniu w dawnej siedzibie Gestapo w alei J. Ch. Szucha 25:

Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować,
jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć.

Nad cmentarzem górują 3 krzyże posiadające zmienione proporcje – ich dłuższe ramiona mają symbolizować rozłożone ręce rozstrzeliwanego człowieka.

Wikipedia

5 kwietnia 2024 19:25
[fbcomments]