0

W drodze do pracy – 10. edycja programu

W drodze do pracy - logo
W drodze do pracy – logo
fot. mat. prasowy

Inicjatywa kierowana jest do kobiet z województwa mazowieckiego pozostających co najmniej rok bez pracy.

Osoby, które zgłaszają się do programu, biorą udział w bezpłatnych, intensywnych, 3-miesięcznych warsztatach. Ich celem jest nie tylko zdobywanie nowych umiejętności, ale także nauka radzenia sobie z brakiem pewności siebie i poczuciem bezradności, których częstym źródłem jest długotrwały brak aktywności zawodowej.

Fundacja Miejsce Kobiet i Henkel Polska organizują dziesiątą już edycję programu W drodze do pracy. Do tej pory w projekcie wzięło udział 180 uczestniczek, z których blisko 70% podjęło na nowo pracę zawodową.
W bezpłatnych warsztatach kolejnej edycji weźmie udział 20 pań.
Rekrutacja do programu odbywa się za pośrednictwem strony miejscekobiet.pl i potrwa do 6 marca.

Według zestawienia Women in Work Index z 2019 r., badającego sytuację kobiet na rynku pracy oraz ich wpływ na gospodarkę, Polska zajmuje wysokie 8 miejsce wśród 33 państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Pozycja w czołówce świadczy o coraz większej dostępności i przyjazności rynku pracy dla kobiet. Ten sam raport wskazuje jednak na dość niską aktywność zawodową kobiet, która wynosi w Polsce jedynie 63% i plasuje nasz kraj na 28 miejscu.

Jedną z przyczyn pozostawania kobiet poza rynkiem pracy jest często przypisywana im rola społeczna związana z opieką nad innymi członkami rodziny – dziećmi lub seniorami. Zdaniem ekspertów kobiety, które pozostają bez pracy dłużej niż rok, muszą pokonać wiele barier, często natury psychologicznej, by wrócić do aktywności zawodowej.

Wspólna inicjatywa firmy Henkel Polska i Fundacji Miejsce Kobiet W drodze do pracy jest odpowiedzią na to wyzwanie. Celem programu, realizowanego od 2013 roku, jest wyrównywanie szans Polek na rynku pracy poprzez intensywny kurs przygotowujący je i motywujący do powrotu na rynek pracy.

Agnieszka Kramm z Fundacji Miejsce Kobiet

Już po raz 10. w programie „W drodze do pracy” będziemy dawać kobietom siłę
i motywację do powrotu do aktywności zawodowej. Historie uczestniczek dotychczasowych edycji pokazują, że często wystarczy jeden impuls, by zmieniły na lepsze nie tylko swoje życie zawodowe, ale także prywatne
.

 Inicjatywa W drodze do pracy kierowana jest do kobiet z województwa mazowieckiego pozostających co najmniej rok bez pracy. Osoby, które zgłaszają się do programu, biorą udział w intensywnych, 3-miesięcznych warsztatach. Ich celem jest nie tylko zdobywanie nowych umiejętności, ale także nauka radzenia sobie z brakiem pewności siebie i poczuciem bezradności, których częstym źródłem jest długotrwały brak aktywności zawodowej.

Dlatego tak istotnym elementem projektu W drodze do pracy jest współpraca z doświadczonymi psychologami i coachami, którzy pomagają przełamać wewnętrzne bariery i odbudować poczucie własnej wartości.

Dorota Strosznajder, pełnomocnik ds. społecznej odpowiedzialności biznesu, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska:

Z dumą inicjujemy już 10. edycję projektu społecznego „W drodze do pracy”, w którym wspieramy uczestniczki, aby potrafiły o siebie zawalczyć i powróciły do pracy zawodowej po dłuższej przerwie. Ten projekt jest zbieżny z naszymi działaniami wewnątrz organizacji – polityką wspierania różnorodności i karier kobiet. Wysoka skuteczność programu – blisko 70% uczestniczek wraca do pracy – jest najlepszą zachętą, aby kontynuować realizację tego programu.

Program

Program W drodze do pracy, jak co roku, jest niezwykle bogaty.
Jego najważniejszymi elementami są trening psychologiczny oraz kompletny kurs aktywizacji zawodowej Spadochron, który pozwala uczestniczkom odnaleźć w sobie pokłady wewnętrznej motywacji do działania i zmiany.

Ponadto w programie zostały przewidziane zajęcia praktyczne, które przygotują panie do efektywnego szukania pracy, ćwiczenia z autoprezentacji i emisji głosu, zajęcia z doradcą zawodowym, zajęcia z przedsiębiorczości czy też warsztaty budowania marki własnej na LinkedIn.

Zgodnie z tradycją uczestniczki wezmą również udział w spotkaniach networkingowych z pracowniczkami firmy Henkel, dzięki którym dowiedzą się, jak wygląda praca w dużej, międzynarodowej firmie.

Jak się zgłosić?

Udział w 3-miesięcznym programie aktywizacji zawodowej jest bezpłatny.

Organizatorzy zapraszają do aplikowania kobiety pełnoletnie, z wykształceniem średnim lub wyższym, zamieszkałe na terenie województwa mazowieckiego, posiadające status osoby bezrobotnej (zarejestrowane w urzędzie pracy), ale także osoby nieaktywne zawodowo (niezarejestrowane), pozostające co najmniej rok bez pracy. Panie zainteresowane udziałem w projekcie muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy, który można pobrać tu [LINK]. Rekrutacja potrwa do 6 marca.

Kobiety, które chciałyby uzyskać więcej informacji na temat obecnie realizowanej edycji, mogą skontaktować się bezpośrednio z organizatorem:

Fundacja Miejsce Kobiet

to organizacja non-profit, która działa na rzecz rozwoju osobistego i zawodowego kobiet oraz wyrównywania szans kobiet w społeczeństwie. Najwyższy poziom i profesjonalny przebieg kursów gwarantują zespół ekspertek – pracowniczek i współpracowniczek Fundacji, w skład którego wchodzą psycholożki, terapeutki, socjolożki i menedżerki, posiadające odpowiednie wykształcenie i doświadczenie w pracy z osobami bezrobotnymi.

 

4 lutego 2020 19:08