0

Czesław Niemen

Mural Czesława Niemena na Woli w Warszawie Fot. Marcin Banaszkiewicz
Mural Czesława Niemena – na Woli w Warszawie
fot. Marcin Banaszkiewicz

20 lat temu, 17 stycznia 2004 r., zmarł Czesław Juliusz Niemen-Wydrzycki w Centrum Onkologii w Warszawie.

Od wielu lat cierpiał na nowotwór układu chłonnego, który próbował zwalczyć przy pomocy medycyny naturalnej. Bezpośrednim powodem zgonu były powikłania związane z zapaleniem płuc, na które zapadł w szpitalu.
Ciało artysty, zgodnie z jego ostatnią wolą, zostało skremowane.

30 stycznia 2004, po ceremonii żałobnej w kościele św. Karola Boromeusza, urna z prochami została złożona w katakumbach na cmentarzu Powązkowskim (rząd 99-3).

Niemena żegnało ok. 3 000 osób.
W momencie rozpoczęcia pogrzebu, o godzinie 13.00, z inicjatywy Marka Niedźwieckiego, wiele stacji radiowych w Polsce wyemitowało „Dziwny jest ten świat”, oddając w ten sposób hołd zmarłemu artyście.

W Warszawie najbardziej znaną piosenką Niemena jest „Sen o Warszawie„.
Autorem słów był zmarły rok temu warszawiak Marek Gaszyński.
Pierwsze wykonanie odbyło się w 1965 roku na III Międzynarodowym Festiwalu Variete w Rennes. Po francusku.

Na warszawskich ścianach wizerunek Czesława Niemena pojawił się w 2019 roku na ul. Płytowej 14 na Białołęce. Autorem jest Bruno Althamer. Niemen na muralu zamiast źrenic ma złote płyty, co nawiązuje nie tylko do sukcesów artystycznych, ale też do nazwy ulicy, przy której znajdowała się niegdyś fabryka płyt betonowych.

W 2021 r. na ścianie budynku przy ul. Młynarskiej 33 na Woli powstał mural z gigantycznym portretem Niemena. Ma ponad 300 m2 powierzchni.
Pomysłodawcą i fundatorem muralu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Warszawy.

Mural Czesława Niemena na warszawskiej Woli . Fot Marcin Banaszkiewicz
Mural Czesława Niemena – na warszawskiej Woli
fot. Marcin Banaszkiewicz

W 2022 r. na murze toru Wyścigów Konnych na Służewcu – w nieformalnej galerii graffiti – pojawił się mural z Niemenem w tym samym kapeluszu i z hasłem „Kiedyś zatrzymam czas”. Graffiti znajduje się do dziś w części północnej muru.

Portret Niemena znajduje się też w Galerii Osobowości Kultury Warszawy XX w. przy Trasie Łazienkowskiej w sąsiedztwie Głównego Urzędu Statystycznego. Galeria to 29 wielkoformatowych portretów ludzi kultury, związanych z Warszawą w drugiej połowie poprzedniego stulecia, wykonanych przez Piotra Janowczyka

Imię Czesława Niemena nosi Szkoła Podstawowa nr 168 przy ul. Zwycięzców 44 na Saskiej Kępie. Wcześniej nosiła w XX wieku imię Stanisława Dygata. Przy szkole po reformie oświaty w 1999 r. utworzono Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 25. W 2009 r. społeczność szkolna postanowiła nadać szkole imię. Uczniowie zaproponowali Czesława Niemena. W 2018 r., po reformie oświaty likwidującej gimnazja, imię Niemena przeniesiono na Szkołę Podstawową nr 168.

Od listopada 2014 roku mamy Plac Czesława Niemena na Żoliborzu.
To tak zwany, od pewnego czasu,  Żoliborz Artystyczny – nowe osiedle w pobliżu ulicy Powązkowskiej. Niemen był pod koniec życia mieszkańcem Żoliborza. Plac otrzymał imię Czesława Niemena w listopadzie 2014.

17 stycznia 2024 16:00
[fbcomments]