Dom Mody
Bogusław Herse

Modele ubiorów damskich Domu Mody Bogusław Herse w Warszawie na sezon zimowy 1903-1904. Ze zbiorów biblioteki cyfrowej Muzeum Narodowego w Warszawie. Źr. CMNW 801
Modele ubiorów damskich Domu Mody Bogusław Herse w Warszawie – na sezon zimowy 1903-1904. Ze zbiorów biblioteki cyfrowej Muzeum Narodowego w Warszawie.
fot. Źr. CMNW

O słynnym warszawskim domu mody Bogusława Herse opowiada Krzysztof Szujecki z Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie.

101. felieton pod wspólną nazwą: Stolica historii. Przedstawiają członkowie Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie, które są już od trzech lat emitowane w każdą sobotę, w nieco skróconej wersji, w Radiu Kolor.

Podcast Radia Kolor jest pod tekstem.

Z cyklu:

Stolica historii.
Przedstawiają członkowie
Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie.
Logo Towarzystwa Miłośników Historii

Odcinek CI:

Dom Mody
Bogusław Herse

Opowiada Krzysztof Szujecki

Jak coś jest od Hersego, to ma swój styl i szyk – 

takie głosy można było usłyszeć w wielu miastach przedwojennej Polski.
Początkowo w sklepie można było kupić niezrównanej jakości damską konfekcję, suknie, futra, kapelusze i bieliznę, z czasem pojawiły się w nim także ekskluzywny dział męski i dziecięcy. Pracownie krawieckie realizowały natomiast indywidualne zamówienia często bardzo wymagającej klienteli. Specjalnością tej słynnej firmy było szycie damskich ubrań – sukni i okryć – na wzór paryskich domów mody.

Do legendy przeszły organizowane przez Hersego pokazy mody, będące zarazem ważnymi wydarzeniami kulturalnymi, na których gościły przedstawicielki polskiej elity: szlachcianki, hrabianki, a także żona prezydenta Mościckiego. Michalina Mościcka sama również zaopatrywała się stroje Hersego.

Bogusław Herse - zdjęcie portretowe. Fot. NN. źr. Wikipedia
Bogusław Herse – zdjęcie portretowe.
fot. NN. źr. Wikipedia

W dwudziestoleciu międzywojennym na czele rodzinnej firmy stał Bogusław Herse, który w młodości – o czym warto przypomnieć – był zapalonym taternikiem. W 1887 roku po świeżym opadzie śniegu wybrał się razem z Ferdynandem Hoesickiem oraz przewodnikami – Jędrzejem Walą młodszym i Klimkiem Bachledą na: Łomnicę, Lodowy Szczyt, Wysoką i Rysy. Podczas tej kilkudniowej wyprawy Herse był znakomitym kompanem – przygotowanym na czas i nastawionym bardzo ambitnie. Do najśmielszych taterniczych wyczynów ekonomisty należo także wejście dwa lata później na Gerlach i Mięguszowiecki Szczyt.  Zdaniem wytrawnych znawców polskiego taternictwa – Zofii i Witolda Paryskich, autorów monumentalnej Wielkiej encyklopedii tatrzańskiej, Herse należał nawet do najlepszych polskich taterników pomiędzy osiągnięciami Tytusa Chałubińskiego a erą Janusza Chmielowskiego.

W 1899 roku dotychczasowa siedziba Domu Mody, która była już zbyt mała, aby pomieścić cały asortyment, została przeniesiona do nowoczesnej kamienicy, w doskonałej lokalizacji – przy ulicy Marszałkowskiej 150, róg ówczesnej ulicy Erywańskiej. Wybudowano ją według projektu znakomitego architekta Józefa Husa właśnie z myślą o rozwoju firmy. Zgodnie z zamysłem na wszystkich robiła ogromne wrażenie i zapoczątkowała nowy rozdział w historii przedsiębiorstwa.

Kamienica, w której znajdował sie Dom Mody Bogusława Hersego. Ulica Marszałkowska róg Kredytowej w Warszawie. Fot. NN. Wikipedia
Kamienica, w której znajdował sie Dom Mody Bogusława Hersego – ulica Marszałkowska róg Kredytowej w Warszawie.
fot. NN. Wikipedia

Tymczasem pod koniec 1918 roku, w charakterze członka misji gospodarczej wezwanej przez Komitet Narodowy Polski, Bogusław wyjechał do Paryża, by uczestniczyć w pracach przygotowawczych przed konferencją pokojową. Ze względu na natłok obowiązków, podjął decyzję o rezygnacji ze stanowiska wiceprezesa Rady Miejskiej Warszawy, koncentrując się na organizowaniu handlu w skali ogólnokrajowej.

Na Dworcu Głównym w Warszawie 30 kwietnia 1935 roku. Bogusław Władysław Herse (po prawej) i Prezes Międzynarodowej Izby Przemysłowo-Handlowej Fentener Van Vlissingen (po lewej). Fot. NN, źr NAC
Na Dworcu Głównym w Warszawie 30 kwietnia 1935 roku. – Bogusław Władysław Herse (po prawej) i Prezes Międzynarodowej Izby Przemysłowo-Handlowej Fentener Van Vlissingen (po lewej).
fot. NN, źr NAC

Herse, zajmując kierownicze stanowiska w wielu organizacjach gospodarczych, kierował się podobnymi zasadami, jak podczas pracy w domu mody. Starał się przekazywać młodszym kolegom jak największą wiedzę i umiejętności, a następnie dawał im dużą swobodę, by mogli wykazać się własną inicjatywą i pomysłowością.

Katalog Domu Mody Bogusław Herse w Warszawie na sezon zimowy 1906 r. Zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie. Źr. CMNW
Katalog Domu Mody Bogusław Herse w Warszawie – na sezon zimowy 1906 r. Ze zbiorów biblioteki cyfrowej Muzeum Narodowego w Warszawie
fot. Rys. NN. Źr. CMNW

W Domu Mody dbano o właściwą promocję asortymentu.
Firma regularnie wydawała katalogi przedstawiające aktualną ofertę.
Tradycyjnymi miejscami reklamy były: tygodnik „Bluszcz” adresowany do kobiet z kręgów mieszczańskich, „Tygodnik Ilustrowany” i inne poczytne czasopisma. Dobrym miejscem promowania wyrobów odzieżowych stało się także zyskujące ogromną popularność kino. Należy wreszcie wspomnieć o znakomitej reklamie, jaką zrobiły firmie Władysława Kostakówna – pierwsza Miss Polonia, wybrana w 1929 roku, oraz Zofia Batycka – Miss Polonia 1930. Obie panie pozowały do zdjęć i występowały w efektownych sukniach od Hersego.

Modele ubiorów damskich Domu Mody Bogusław Herse w Warszawie na sezon zimowy 1903-1904. Ze zbiorów biblioteki cyfrowej Muzeum Narodowego w Warszawie Źr. CMNW
Modele ubiorów damskich Domu Mody Bogusław Herse w Warszawie – na sezon zimowy 1903-1904. Ze zbiorów biblioteki cyfrowej Muzeum Narodowego w Warszawie
fot. Źr. CMNW

U Hersego nakręcono wiele zdjęć do popularnego filmu (z początku lat 30.) pt. Jego ekscelencja subiekt. Główną rolę w obrazie Michała Waszyńskiego zagrał uwielbiany przez widzów, a zwłaszcza przez kobiety – Eugeniusz Bodo, który był jednocześnie ikoną przedwojennej mody męskiej. Aktorzy występujący w tej muzycznej komedii byli ubrani oczywiście w stroje z Domu Mody Bogusław Herse. Salon zyskał więc znakomitą reklamę, co w dobie intensywnie rosnącej konkurencji na rynku mody i krawiectwa było to niesłychanie ważne.

Klatka schodowa w gmachu Domu Mody Bogusław Herse przy ul. Marszałkowskiej 150. Ze zbiorów biblioteki cyfrowej Muzeum Narodowego w Warszawie .Fot. NN. Źr CMNW
Klatka schodowa w gmachu Domu Mody Bogusław Herse – przy ul. Marszałkowskiej 150. Ze zbiorów biblioteki cyfrowej Muzeum Narodowego w Warszawie
fot. NN. Źr CMNW

Historia Domu Mody Bogusław Herse dobiegła końca w 1936 roku, gdy nadeszła wiadomość o zamknięciu sklepu, będącego symbolem elegancji i luksusu dla kilku pokoleń warszawiaków.

Pracownicy Domu Mody Bogusław Herse w siedzibie firmy przy ul. Marszałkowskiej 150, lata 30. XX w., fot. NN, Źr. NAC
Pracownicy Domu Mody Bogusław Herse – w siedzibie firmy przy ul. Marszałkowskiej 150, lata 30. XX w.,
fot. NN, Źr. NAC

Krzysztof Szujecki

Krzysztof Szujecki - dziennikarz, autor, fot. z arch. autora
Krzysztof Szujecki – dziennikarz, autor
fot. z arch. autora

Urodzony w 1987 w Warszawie,– absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pasjonat historii i historii sportu.

Autor wielu książek o tej tematyce, zarówno dla dorosłych, jak i młodszych czytelników, m.in. „Życia sportowego w Drugiej Rzeczypospolitej” (Bellona 2012), „Życia sportowego w PRL” (Bellona 2014), „Zagadek sportowych” (Demart 2015) „Encyklopedii igrzysk olimpijskich” (SBM, 2016), „Historii sportu w Polsce, tom I” (Biały Kruk 2018), „Sportsmenek” (Muza 2020) „Milionerów przedwojennej Polski” (Księży Młyn 2021) i „Najpiękniejszych kobiet przedwojennej Polski” (Księży Młyn 2023).

W ramach swojej działalności publicystycznej i edukacyjnej wielokrotnie gościł w programach telewizyjnych i radiowych. Współpracował m.in. z Muzeum Literatury w Warszawie oraz Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie i Katowicach.

W Towarzystwie Miłośników Historii od 2024 roku.

Podcast Radia Kolor

3:48 min.

(kliknij logo)Radio Kolor - Logo

 

Zobacz też inne odcinki cyklu:

  • Lista odcinków: [LINK]
2 lutego 2025 09:00