0

Jabłkowszczacy

Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy z zewnątrz
Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy – z zewnątrz
fot. źr. DTBJ.PL

O wymuszonej likwidacji w 1950 roku słynnego w Europie Domu Braci Jabłkowskich opowiada Krzysztof Szujecki z Towarzystwa Miłośników Historii

96. felieton pod wspólną nazwą: Stolica historii. Przedstawiają członkowie Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie, które są już od trzech lat emitowane w każdą sobotę, w nieco skróconej wersji, w Radiu Kolor.

Podcast Radia Kolor jest pod tekstem.

Z cyklu:

Stolica historii.
Przedstawiają członkowie
Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie.
Logo Towarzystwa Miłośników Historii

Odcinek XCVI:

Jabłkowszczacy

Opowiada Krzysztof Szujecki

Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy to dla pokoleń warszawiaków symbol największej galerii handlowej w przedwojennej Polsce. Do dziś nazwa ta budzi jednoznaczne i niemal zawsze pozytywne skojarzenia

W latach 30., kiedy na czele firmy stał Feliks Jabłkowski, rodzinny biznes przeżywał lata swojej największej świetności. W firmie realizowano najlepsze, przekazywane z pokolenia na pokolenie, tradycje rzetelnego i etycznego kupiectwa.

Feliks Jabłkowski - ostatni dyrektor Domu Towarowego Braci Jabłkowskich. Fot. DTBJ
Feliks Jabłkowski – ostatni dyrektor Domu Towarowego Braci Jabłkowskich.
fot. DTBJ

Dom był otwarty na nowatorskie rozwiązania – i to zarówno w obszarze handlu, jak i reklamy. Pracownicy firmy wysyłani byli na pokazy mody do stolicy tego świata – Paryża, aby tam podpatrywać najnowsze kolekcje i rozwiązania w tej dziedzinie. Praca w Domu Towarowym była całkiem atrakcyjną wizją kariery zawodowej. Ale też nie dla każdego. Nie przyjmowano do niej osób przypadkowych – przeważnie szukano uzdolnionych uczniów i absolwentów szkół handlowych.

Oczekiwano od nich komunikatywnej znajomości co najmniej dwóch języków obcych. A w razie potrzeby pracodawcy zapewniali doszkalające kursy językowe, wszak do międzywojennej Warszawy ściągało coraz więcej zagranicznych turystów, którzy chętnie robili zakupy w nowoczesnym, największym w środkowej Europie, domu przy ul. Brackiej 25.

Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy przy ul. Brackiej 25 - dekoracje świąteczne w kształcie gwiazd z lampkami na fasadzie sklepu w grudniu 1969r. Fot. Grażyna Rutkowska źr. NAC
Dom Towarowy Braca Jabłkowscy przy ul. Brackiej 25 – dekoracje świąteczne w kształcie gwiazd z lampkami na fasadzie sklepu w grudniu 1969r.
fot. Grażyna Rutkowska źr. NAC

Firma jakoś przetrwała tragiczne lata niemieckiej okupacji. Komunizmu – niestety już nie, choć Jabłkowscy robili wszystko, aby z tzw. „drugiej bitwy o handel” wyjść zwycięsko. Na nic jednak się to zdało. Pewnego majowego, pochmurnego dnia 1950 roku, pod Dom Towarowy podjechały czarne citroeny. Po chwili w gabinecie szefa zadzwonił telefon, a w słuchawce zabrzmiał głos portiera:

Na parterze czeka grupa urzędników.
Chcą, aby zszedł do nich dyrektor firmy i cały zarząd.

Jako pierwszy zszedł 88-letni Józef Jabłkowski, któremu zakomunikowano, że jego firma utraciła zezwolenie na prowadzenie sprzedaży detalicznej i że ma bezzwłocznie opuścić budynek. Sędziwy nestor rodu tak też uczynił, zaś pozostali członkowie zarządu zostali aresztowani. Feliks składał zeznania w więzieniu na Rakowieckiej. Przesłuchiwała go owiana złą sławą Luna Brystygierowa z Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, oświadczając:

Zdecydowaliśmy się wyeliminować posiadaczy jako klasę, a jedynym ratunkiem dla was jest likwidacja firmy.

Feliks Jabłkowski, rozumiejąc doskonale powagę sytuacji, podpisał stosowne dokumenty. Następnego dnia Dom Towarowy Braci Jabłkowskich utracił także możliwość działalności hurtowej.

Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w PRLu, w sierpniu 1976 r. - widok ogólny szczytu budynku od strony ul. Rutkowskiego (Chmielnej) z namalowaną reklamą Domu Obuwia. Fot. Grażyna Rutkowska źr. NAC
Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w PRLu, w sierpniu 1976 r. – widok ogólny szczytu budynku od strony ul. Rutkowskiego (Chmielnej) z namalowaną reklamą Domu Obuwia.
fot. Grażyna Rutkowska źr. NAC

O przyjaznych stosunkach panujących w firmie Jabłkowskich najlepiej świadczy fakt, że nawet po latach od jej likwidacji byli pracownicy spotykali się w każdą pierwszą niedzielę po Wielkanocy, o godzinie dwunastej w południe, w Kościele Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu. Odprawiano mszę w intencji byłych pracowników i członków zarządu, w której brał udział Feliks Jabłkowski (ostatni przedwojenny dyrektor).

Potem część z „Jabłkowszczaków”, jak nazywali siebie pracownicy dawnego Domu Towarowego, zapewne pod czujnym okiem agentów bezpieki, udawała się na uroczysty obiad do Harendy.

Książka "Romans ekonomiczny" Feliksa Jabłkowskiego - okładka. Źr. One.Bid.pl
Książka "Romans ekonomiczny" Feliksa Jabłkowskiego – okładka.
fot. Źr. One.Bid.pl
Książka "Romans ekonomiczny" Feliksa Jabłkowskiego - pierwsze strony książki Romans Ekonomiczny. Źr. One.Bid.pl
Książka "Romans ekonomiczny" Feliksa Jabłkowskiego – pierwsze strony książki Romans Ekonomiczny.
fot. Źr. One.Bid.pl
Książka "Romans ekonomiczny" Feliksa Jabłkowskiego - fragment tekstu i zdjęcia. Źr. One.Bid.pl
Książka "Romans ekonomiczny" Feliksa Jabłkowskiego – fragment tekstu i zdjęcia.
fot. Źr. One.Bid.pl

Zobacz też:

Felieton Hanny Dzielńskiej o DTBJ: [LINK]

Krzysztof Szujecki

Krzysztof Szujecki - dziennikarz, autor, fot. z arch. autora
Krzysztof Szujecki – dziennikarz, autor
fot. z arch. autora

Urodzony w 1987 w Warszawie,– absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pasjonat historii i historii sportu.

Autor wielu książek o tej tematyce, zarówno dla dorosłych, jak i młodszych czytelników, m.in. „Życia sportowego w Drugiej Rzeczypospolitej” (Bellona 2012), „Życia sportowego w PRL” (Bellona 2014), „Zagadek sportowych” (Demart 2015) „Encyklopedii igrzysk olimpijskich” (SBM, 2016), „Historii sportu w Polsce, tom I” (Biały Kruk 2018), „Sportsmenek” (Muza 2020) „Milionerów przedwojennej Polski” (Księży Młyn 2021) i „Najpiękniejszych kobiet przedwojennej Polski” (Księży Młyn 2023).

W ramach swojej działalności publicystycznej i edukacyjnej wielokrotnie gościł w programach telewizyjnych i radiowych. Współpracował m.in. z Muzeum Literatury w Warszawie oraz Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie i Katowicach.

W Towarzystwie Miłośników Historii od 2024 roku.

Podcast Radia Kolor

3:08 min.

(kliknij logo)Radio Kolor - Logo

 

Zobacz też inne odcinki cyklu:

  • Lista odcinków: [LINK]
22 grudnia 2024 09:00
[fbcomments]