Odbyła się VII edycja Międzynarodowego Turnieju w Gimnastyce Artystycznej Warszawska Jesień.
W dniach 30.11-01.12.2019 na hali widowiskowo-sportowej „POLNA” OSiR Dzielnicy Śródmieście w Warszawie przy ul. Polnej 7a mieszkańcy Warszawy mieli niebywałą okazję do obejrzenia i kibicowania na żywo młodym zawodniczkom. To już siódma edycja prestiżowego Międzynarodowego Turnieju w Gimnastyce Artystycznej Warszawska Jesień organizowanego przez Gimnastyczny Warszawski Klub Sportowy Ajsedora we współpracy z władzami m.st. Warszawy.
W samym sercu Warszawy była okazja, aby oglądać wymagającą niezwykłego poświęcenia, a zarazem jedną z najpiękniejszych z dyscyplin sportowych jaką jest gimnastyka artystyczna. W ciągu 2 dni trwania zawodów odbyła się rywalizacja blisko 320 zawodniczek w różnych grupach wiekowych – od 5 do 17 lat, w 48 kategoriach. W rywalizacji o medale wzięło udział 37 klubów. Obok zawodniczek z Polski, konkurowały reprezentantki klubów gimnastycznych z krajów będących w światowej czołówce, m.in.: Białorusi, Rosji, Litwy, Ukrainy, Belgii i Finlandii i Izraela.
W sobotę 30.11.2019 w godzinie 14:30 podczas uroczystego otwarcia zawodów oglądaliśmy specjalnie przygotowany występ baletu w wykonaniu tancerki-koryfejki Polskiego Baletu Narodowego Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Pani Margarity Simonovej, odtwórczyni głównej roli Julii Olszańskiej w filmie Walerija Todorowskiego „Bolszoj”.
W niedzielę 01.12.2019 o g.18 na hali sportowej „Polna” rozegrane zostały Mistrzostwa Mazowsza Młodzieżowca (Seniorek – klasa mistrzowska) w gimnastyce artystycznej zorganizowane wspólnie z Unią Związków Sportowych Warszawy i Mazowsza oraz Warszawsko-Mazowieckim Związkiem Sportów Gimnastycznych.
Wyniki wieloboju
- miejsce: Adrianna Zamirska (UKS Irina)
- miejsce Szczygieł Anna (UKS Irina)
- miejsce: Jamin Pauline (GWKS Ajsedora)
- miejsce: Janiszek Aleksandra (IKS AWF Warszawa).
Swoją obecnością Warszawską Jesień 2019 oraz Mistrzostwa Mazowsza Młodzieżowca zaszczycili m.in.:
- Luc Jacobs, Ambasador Królestwa Belgii,
- Anastasiia Shubina, Attaché ds. Kultury Federacji Rosyjskiej,
- Magdalena Wojciechowska, zastępca burmistrza Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy,
- Agata Socha z Wydziału Sportu i Spraw Społecznych dla Dzielnicy Śródmieście,
- Michał Lenartowicz, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia AWF,
- Jerzy Rutkowski, Wiceprezes Warszawsko Mazowieckiego Związku Sportów Gimnastycznych,
- Irina Lortkipanidze, Członek Zarządu Sekcji Gimnastyki Artystycznej Polskiego Związku Gimnastycznego,
- Sławomir Kordaszewski, Prezes UKS Irina,
- Tamara Stratius, Mistrzyni Europy w biegu na 200 m przez płotki,
- dyrektorzy i kierownictwo placówek edukacyjnych oraz ośrodków sportowych.
Dzięki szerokiej promocji Turnieju, trybuny wypełniły się ogromną ilością zaangażowanych widzów. Jednocześnie w trakcie trwania imprezy. Transmisję online obejrzało ponad 10.000 widzów zgromadzonych przed internetem, którzy śledzili zawody.
Występy gimnastyczek odbywały się na polu o boku 13 metrów. Zawodniczki mogły sprawdzić swoje umiejętności fizyczne, motywację i zaangażowanie do rywalizacji sportowej w 90-sekundowych układach gimnastycznych tanecznych i z przyborami pod okiem utytułowanej sędzi głównej zawodów Liudmiły Valasiuk oraz licznie przybyłych licencjonowanych międzynarodowych sędzin. Oceniały one trudności układu, poprawności wykonania poszczególnych elementów, technice ciała i technice wykorzystania przyboru, a także wartości artystycznej.
- Nikola Samojeden lat 6
- Nikola Samojeden lat 6
Każdy występ i pokaz był różnorodny. Młode gimnastyczki musiały wykazać się lekkością i łatwością tańca, gracją, koordynacją ruchową i rytmiczną, elastycznością, skocznością jednocześnie prezentując niezwykłą siłę, wytrzymałość i równowagę. Zawodniczki wykonywały układy taneczno-akrobatyczne bez przyborów lub w wyższych kategoriach wiekowych z przyborami takimi jak: piłka, wstążka, obręcz, skakanka, para maczug.
Gimnastyka artystyczna jest dziedziną sportu, która w dużej mierze bazuje na tańcu klasycznym lub charakterystycznym. Jest dyscypliną dość wszechstronną, gdyż każdy układ obok wymaganych elementów czysto tanecznych zawiera niezwykle trudne elementy gimnastyczne i akrobatyczne.
Wyćwiczona gibkość oraz idealnie rozciągnięcie przy jednoczesnym wykorzystaniu różnorodności ruchu całego ciała za pomocą tańca sprawia, że gimnastyka artystyczna to spora ekspresja emocji. Połączenie w jednym układzie elementów tańca, spektakularnych figur i efektownych akrobacji sprawił, że każdy występ był niezwykle widowiskowy. Nieprzeciętności talentów gimnastycznych dodał bardzo młody wiek uczestników tego międzynarodowego turnieju.
Najmłodsze startujące zawodniczki miały zaledwie 6 lat.
W czasie całych zawodów dało się słyszeć żywiołowy doping kibiców na trybunach.
Dzięki wsparciu władz m.st. Warszawy i dużym zaangażowaniu rodziców udało się przeprowadzić zawody na najwyższym poziomie. Turniej był niepowtarzalną okazją do zaprezentowania swoich umiejętności i porównania ich z innymi gimnastyczkami w tym samym wieku z całego świata. Dla wielu zaczynających swoją przygodę z gimnastyką dziewczynek był to pierwszy publiczny występ przy udziale zawodniczek z całego świata, każdy udział w zawodach jest zdobywaniem dodatkowych doświadczeń. Dla wielu dziewczynek była to niepowtarzalna okazja również do nawiązania wielu międzynarodowych znajomości.