Jak wyglądać będzie nowy „Zodiak”?

ZODIAK - wizualizacja nowego miejsca
ZODIAK – wizualizacja nowego miejsca
fot. UM

Budynek „Zodiak”, w którym mieścić się będzie Centrum Informacji Gospodarczej, otrzymał pozwolenie na budowę.

Oddanie do użytku – 2018 rok. 

Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz:

Centrum Informacji Gospodarczej w budynku „Zodiak” będzie wyjątkowym miejscem. Jego położenie w samym centrum stolicy tylko podkreśla powierzoną mu rolę i wydarzeń, które mają się w nim odbywać. Zaś otoczenie CIG-u zyska nową jakość i stworzy miejsce eleganckie i ponadczasowe”.

Centrum Informacji Gospodarczej (CIG) powstanie w zrewitalizowanym budynku, w którym kiedyś mieścił się kompleks gastronomiczny „Zodiak” a następnie wynajmowany był na różne cele firmom komercyjnym. Ostatnio, w obiekcie przy Pasażu Wiecha, mieścił się Warszawski Pawilon Architektury „Zodiak”.

Nowy „Zodiak” będzie dwupoziomowym budynkiem o lekkiej, przeszklonej konstrukcji. Przebudowa obejmie również plac o powierzchni 900 m², położony między ul. Widok 26, ul. Chmielną 33 i 35 oraz ul. Marszałkowską 104 A.

ZODIAK - wizualizacja nowego miejsca

Odnowa samego budynku, jak i przylegającego do niego placu, to efekt współpracy urzędu miasta st. Warszawy ze Stowarzyszeniem Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (SARP). W odnowionym budynku znajdą się miejsca ekspozycyjne dla obydwu instytucji. Na piętrze urzędnicy urządzą multimedialną przestrzeń ekspozycyjną przeznaczoną do prezentacji gospodarki metropolii warszawskiej. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych będzie można tam prezentować delegacjom z kraju i zagranicy gospodarczy potencjał Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (WOF), czyli Warszawy i 39 otaczających ją gmin. Centrum będzie swoistą platformą networkingową między gminami, przedsiębiorcami i inwestorami z tego obszaru.

Na parterze SARP ma prezentować architektoniczne propozycje dla Warszawy, m.in. z makietą Śródmieścia, która pokaże panoramę stolicy z powstającymi drapaczami chmur. Na dolnym poziomie znajdzie się też kawiarnia.

Miejsce to ma być wizytówką dynamicznie rozwijającego się obszaru metropolitarnego stolicy z mocnym zapleczem infrastrukturalnym i usługowym. Warszawski Obszar Funkcjonalny to bowiem obszar „odporny na kryzys”, o wzrastającej popularności w Europie, zmieniający się w region wysokiej jakości życia.

ZODIAK - wizualizacja nowego miejsca

Centrum powstaje w ramach projektu „Promocja gospodarcza Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego”, którego celem jest zwiększenie międzynarodowych powiązań WOF poprzez bezpośrednie wsparcie przedsiębiorców z terenu 40 gmin w rozpoczęciu lub rozwijaniu działalności eksportowej.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Liderem projektu jest urząd m.st. Warszawa, partnerami następujące gminy: Błonie, Brwinów, Czosnów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Jaktorów, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Leszno, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Nowy Dwór Mazowiecki, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Podkowa Leśna, Pruszków, Radzymin, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka i Żyrardów.

Autorem przebudowy budynku jest warszawska pracownia Kalata Architekci, a placu przed budynkiem „Zodiak” krakowska firma Gowin & Siuta. Prace rewitalizacyjne budynku i placu finansuje urząd m.st. Warszawa.

Urząd m.st. Warszawy

19 stycznia 2016 09:29