0

Cudowni mężczyźni z korbką

XXVII Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy
Cudowni mężczyźni z korbką – Adam Walny
fot. Małgorzata Moryc

Długie kolejki do przyczepy rozstawionej na Rynku Nowego Miasta.

Premierowe pokazy spektaklu Adama Walnego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy zauroczyły warszawską publiczność.

Fotoreportaż Małgorzaty Moryc

O spektaklu:

Spektakl nawiązuje do tytułu filmu Jiříego Menzla o początkach objazdowej kinematografii. Nawiązanie jest świadome ponieważ Adam Walny wykorzystuje w spektaklu autorską technikę kina manualnego, a prezentacja ma miejsce w przyczepie przerobionej na salkę teatralną. Natomiast zarówno treść spektaklu oparta na cyklu poezji Andrzeja Waligórskiego Błędny rycerz jak i specyfika techniki kina manualnego (teatr cieni) z filmem słynnego czeskiego reżysera nie mają już nic wspólnego.

Sam spektakl to kilka etiud połączonych wspólnym bohaterem: Zenkiem Dreptakiem, postaci obecnej w twórczości Waligórskiego w rozmaitych odsłonach (w wersji współczesnej autorowi, jak i w średniowiecznym kostiumie) i doskonale obnażającej wszechobecne w naszej rzeczywistości przywary i problemy.

Ideał błędnego rycerza spopularyzowany przez Miguela de Cervantesa w powieści Don Kichote zyskuje tu lokalny polski charakter i zostaje poddany satyrycznej obróbce – w błyskotliwy, złośliwy, ale niezwykle dowcipny sposób obrazuje wszystkie mankamenty polskiego charakteru.

Zenek Dreptak Waligórskiego i Walnego to sentymentalny cwaniak, marzyciel, który pojawia się w każdym czasie i miejscu i wbrew żelaznej logice praw historii i fizyki, wskazuje swoim działaniem inną logikę niż ta, która porusza młynami historii.

11 lipca 2019 23:15