0

Dżem trafi do Stodoły

Dżem na 40-lecie
Dżem – na 40-lecie
fot. Materiał prasowy

Giganci polskiego blues-rocka wracają do Warszawy. Zespół Dżem dwukrotnie zagra w Stodole. Zaprasza Roman Soroczyński.

W ostatnim miesiącu 2019 roku zespół Dżem dwa razy – 6 oraz 7 grudnia – zagra w Klubie Stodoła. To już stało się dobrą tradycją, że w grudniu giganci polskiego blues-rocka wracają do Warszawy. Według zapewnień Organizatorów nie zabraknie największych przebojów zespołu, w tym m.in. legendarnego Wehikuł czasu, który w kwietniu 2018 w Krakowie wykonała sama Metallica!

Choć muzyczna Polska poznała Dżem na początku lat osiemdziesiątych, i właśnie na ogół wtedy biorą początek jego biografie, tak naprawdę korzenie grupy sięgają dużo, dużo dalej. Aż do roku 1973, kiedy to raczej niezobowiązująco grywali ze sobą bracia Beno (gitara basowa) i Adam (gitara) Otrębowie, Paweł Berger (piano) i Aleksander Wojtasiak (perkusja). W 1973 do zespołu W grudniu 1973 roku do zespołu dołączył wokalista Ryszard Riedel, a następnie w 1978 roku – gitarzysta Jerzy Styczyński.

W październiku 1985 roku ukazał się pierwszy studyjny album Dżemu: Cegła uchodzi dziś za jedną z najważniejszych płyt w historii polskiego rocka. Pochodzą z niej legendarne już kompozycje – Czerwony jak cegła oraz Whisky.

The Singles - okładka płyty
The Singles – okładka płyty
fot. Roman Soroczyński

Doświadczeni tragediami, jakimi była śmierć Ryśka Riedla, a potem Pawła Bergera, muzycy potrafili się podnieść i powrócić do grania, jeszcze lepsi i bardziej doświadczeni. Dekady obecności na scenie, ogromna rzesza fanów oraz utwory, bez których trudno wyobrazić sobie historię polskiej muzyki, uczyniły Dżem jednym z najważniejszych polskich zespołów blues-rockowych.

8 września 2019 12:10