0

Jan Peszek w czterech rolach

Kto nas odwiedzi
fot. Och-Teatr

W Och-Teatrze przedstawienie w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego „Kto nas odwiedzi”.

Stary zamek. Zamieszkany przez seniorkę rodu – Milady. Przeciekający dach, rezygnująca służba, pustka i samotność. Pani Domu jednak zachowuje arystokratyczne maniery i zwyczaje. Do pomocy pozostał jej jedynie oddany kamerdyner Jan.

W noworoczny wieczór organizowany jest wystawny obiad. Mija osiem lat od śmierci męża Milady. Na przyjęcie corocznie zapraszani są goście: pastor, lekarz, notariusz. Żaden z nich tym razem nie może przybyć. Ale procedura musi zostać zachowana. Zastąpi ich lokaj.

Grający go gościnnie w Warszawie Jan Peszek dźwiga więc na barkach cztery role. Musi niczym improwizatorzy z Klubu Komediowego w jednej scenie błyskawicznie zmieniać postacie. I jeszcze uważać żeby nie potknąć się o wiadra zbierające ściekającą z dziurawego sufitu wodę. Milady grana przez Jadwigę Jankowską-Cieślak jest stanowcza: wszystko musi przebiegać tak jak w okresie świetności.

Jakby ktoś miał wątpliwości, to Jan Peszek udowodnił w tym przedstawieniu swoją wybitną klasę aktorską. To jego postać przykuwa tutaj uwagę widowni, może trochę kosztem w sumie dość ciekawej historii, odsłaniającej wiele tajemnic z przeszłości, również okoliczności śmierci małżonka Milady.

Na podkreślenie zasługuje również pomysłowa scenografia (Agnieszka Klepacka i Maciej Chorąży), na zlokalizowanej jak zazwyczaj na środku pomieszczenia Och-Teatru sceny.

  • Reżyseria: Cezary Tomaszewski
  • Scenografia i kostiumy:  Agnieszka Klepacka i Maciej Chorąży
  • Światło:  Antoni Grałek
  • Asystent scenografa i kostiumologa:  Małgorzata Domańska
  • Producent wykonawczy i asystent reżysera:  Jan Malawski

Obsada:

  • Jadwiga Jankowska-Cieślak
  • Jan Peszek
12 sierpnia 2016 12:52

Komentarze