Kubański rzut na taśmę

Pasion De Buena Vista w akcji
Pasion De Buena Vista – w akcji
fot. Roman Soroczyński

Artyści z Kuby wystąpili tuż przed ogłoszeniem stanu epidemicznego w Polsce. Roman Soroczyński opisuje jeden z koncertów.

Na przełomie lutego i marca 2020 roku na niektórych scenach naszego kraju pojawili się kubańscy artyści z grupy Pasion de Buena Vista. Śmiało można powiedzieć, że ich występy były przysłowiowym rzutem na taśmę tuż przed wprowadzeniem w Polsce stanu epidemicznego. Nie mam informacji na temat dalszych europejskich występów grupy, które zostały zaplanowane aż do pierwszych dni kwietnia. Na pewno polscy widzowie mieli szczęście, że zdążyli!

Gitara latynoska i jej wirtuoz
Gitara latynoska – i jej wirtuoz
fot. Roman Soroczyński

Moje powyższe stwierdzenie nie jest przesadą. Bowiem każdy, kto 9 marca 2020 roku był na występie artystów z Kuby w warszawskim Teatrze Roma, wychodził we wspaniałym nastroju.

Buena Vista Band na scenie
Buena Vista Band – na scenie
fot. Roman Soroczyński

Właściwie Pasion de Buena Vista – to nazwa programu, który znakomicie wyraża kubańską mentalność, wspaniale łączącą muzykę i taniec. Muzycy wchodzący w skład zespołu Buena Vista Band pochodzą z różnych stron Kuby. Świetnie grają na wielu instrumentach – zarówno tych tradycyjnych, jak i nowocześniejszych. Wśród tradycyjnych instrumentów perkusyjnych i clavesów, pojawiała się również latynoska gitara tres, która – obok innych gitar – jest bardzo ważnym elementem kultury w Ameryce Łacińskiej.

Taniec formacji El Grupo de Bailar
Taniec – formacji El Grupo de Bailar
fot. Roman Soroczyński
17 marca 2020 16:34

Komentarze