0

Porgy i Bess

Porgy i Bess – George Gershwin
fot. Multikino

Na ten tytuł wielu miłośników opery czekało od początku sezonu. Po raz pierwszy na żywo do kin i dopiero drugi raz na scenie The Metropolitan Opera – „Porgy i Bess” Gershwina: w wybranych kinach sieci Multikino już w sobotę, 1 lutego o godz. 18:55.

Lato powoli dobiega końca; w Południowej Karolinie leniwy rytm upalnego wieczoru przerywa zbrodnia. To jednak dopiero początek całej historii i uczucia, które połączy dwójkę tytułowych bohaterów. Losy mieszkańców osiedla Catfish Row w Charleston są pełne przemocy i dramatycznych zwrotów akcji. Piękna Bess, po aresztowaniu jej ukochanego Crowna, oddaje się pod opiekę zakochanego w niej biednego kaleki Porgy’ego. Okaże się, że ten w imię miłości zdolny jest zarówno do zbrodni, jak i do największych poświęceń.

Na scenie The Metropolitan Opera „murzyńska opera” Gershwina pojawia się dopiero drugi raz, w kinach nie prezentowano jej nigdy wcześniej. Transmisja 1 lutego to gratka nie tylko dla operomaniaków – nie usłyszymy wyłącznie muzyki klasycznej, wybrzmi zarówno jazz, jak i blues –„Porgy i Bess” imponuje muzycznym rozmachem.

To zresztą właśnie z tej opery pochodzi jeden z największych przebojów Gershwina (znanego też jako kompozytor „Błękitnej rapsodii” i muzyki filmowej) – kołysanka „Summertime”, interpretowana na tysiące sposobów przez największe gwiazdy sceny jazzowej, soulowej i pop. W Multikinie będzie można usłyszeć ją na żywo w wykonaniu najjaśniejszych operowych gwiazd.

Prosto z Met, 1 lutego o godz. 18:55 w sieci Multikino w Warszawie: Multikino Ursynów, Multikino Złote Tarasy, Multikino Targówek.

  • dyrygent: David Robertson
  • reżyseria: James Robinson
  • scenografia: Michael Yeargan
  • kostiumy: Catherine Zuber
  • światło: Donald Holder
  • projekcje wideo: Luke Halls
  • obsada: Angel Blue, Golda Schultz, Latonia Moore, Denyce Graves, Frederick Ballentine, Eric Owens, Alfred Walker, Donovan Singletary
29 stycznia 2020 11:29