0

Słynna para nad jeziorem

Jezioro Łabędzie scena zbiorowa
Jezioro Łabędzie – scena zbiorowa
fot. Materiał prasowy

Jesienią 2019 roku zapowiadaliśmy tegoroczne tournée słynnego baletu z Rosji. Szczegóły przedstawia Roman Soroczyński.

Jesienią 2019 roku zapowiadaliśmy tegoroczne tournée najsłynniejszego baletu rosyjskiego. Pora na szczegóły. Legendarny i najsłynniejszy rosyjski BALLET SMIRNOVA, poza granicami Rosji bardziej znany jako MOSCOW CITY BALLET, już na przełomie lutego i marca 2020 roku po raz kolejny zaprezentuje swoje wielkie możliwości i umiejętności. Tym razem będą to dwa klasyczne przedstawienia: Romeo i Julia oraz Jezioro Łabędzie.

Romeo i Julia plakat
Romeo i Julia – plakat
fot. Materiał prasowy

Romeo i Julia – to ponadczasowa opowieść o miłości młodych, pięknych kochanków, należących do dwóch zwaśnionych rodów: Capuleti i Montague. Zakochani zrobią wszystko, aby być ze sobą, nie zważając na przeciwności losu i rodzinne waśnie. „Jak cudowna jest miłość skoro cień miłości tyle bogactwa niesie i tyle radości” – wzdychają zakochani Romeo i Julia w dramacie, który znany jest w każdym zakątku na ziemi. Przypomnijmy, że dramat wyszedł spod pióra Williama Szekspira, we wczesnym stadium jego twórczości. Dzieło zostało wydane w 1597 roku. W ciągu stuleci spotkało się ono z różnymi interpretacjami – ze zmianą zakończenia i fantazją orkiestrową Piotra Czajkowskiego włącznie. W połowie lat trzydziestych XX wieku Siergiej Prokofiew skomponował balet, którego prapremiera odbyła się 30 grudnia 1938 roku w Brnie (Czechy), w teatrze Na Hradbách (obecnie: Mahenovo divadlo). Prokofiew był również – obok Leonida Ławrowskiego – współautorem libretta. Reżyserem i choreografem spektaklu był Ivo Vána-Psota. Premiera polska została zaprezentowana 22 maja 1954 roku w Operze Państwowej w Warszawie, a autorem choreografii był Jerzy Gogół.

Jezioro Łabędzie plakat
Jezioro Łabędzie – plakat

Jezioro Łabędzie jest przedstawieniem uwielbianym przez polską publiczność. Sukces tego spektaklu – opowieści mówiącej o walce dobra ze złem, o potędze miłości i uczuciu przekraczającym granice życia i śmierci – opiera się na wspaniałej choreografii i muzyce. Prostota wątku dramatycznego i wzruszająca interpretacja miłości Odetty i Zygfryda jako symbolu potęgi uczucia, są ilustrowane niezwykle emocjonalnymi układami tanecznymi. Obrazują one przeżycia duchowe bohaterów. Czarujące walce, dumne rytmy poloneza, ognisty taniec hiszpański i pełen temperamentu czardasz hipnotyzują i wprowadzają w niezwykły nastrój. Kolejnym niewątpliwym walorem jest  muzyka, skomponowana w 1876 roku przez Piotra Czajkowskiego (do libretta Władimira Biegiczewa i Wasilija Gelcera). Urzeka pięknem i subtelnością melodyki. Nie dzieli się na fragmenty, typowe w większości baletów muzyczne divertissement, lecz składa się na wspaniale utaneczniony poemat symfoniczny. Dzięki temu jest niezwykle „czytelny” dla każdego tancerza, a także – co najważniejsze – dla widza-słuchacza. Od pierwszego do ostatniego taktu wiąże temat w jednolitą treść. Dziewczęta zaklęte w Łabędzie, Zły Duch i uczucia przekraczające granicę życia i śmierci niezmiennie wzruszają widzów na całym świecie. Co ciekawe, prapremiera Jeziora łabędziego w choreografii Wentzela Reisingera, która miała miejsce  w Teatrze Bolszoj w Moskwie 4 marca 1877, uznana została jako nieudana i balet nie zyskał zainteresowania innych teatrów. Dopiero 15 stycznia 1895 roku w Petersburgu zaprezentowano widowisko z librettem przerobionym przez Modesta Czajkowskiego (brata kompozytora) i pod redakcją muzyczną Riccarda Drigo. Autorami choreografii byli Marius Petipa (I i III akt) oraz Lew Iwanow (II i IV akt). Właśnie ta interpretacja stała się wzorcem dla osób zajmujących się później przearanżowaniem utworu. Czasem przerabiano libretto, zmieniano redakcję muzyczną partytury, dodawano nowe postacie, a także modyfikowano choreografię. Co ciekawe, podczas przeróbek zwykle szanowano jednak II akt, który do dzisiaj uchodzi za jedno z arcydzieł choreograficznych wszystkich czasów. Polska premiera, w choreografii Raffaele Grassiego korzystającego z wersji petersburskiej, odbyła się 30 grudnia 1900 roku w warszawskim Teatrze Wielkim.

Romeo i Julia rycerze
Romeo i Julia – rycerze

MOSCOW CITY BALLET prezentuje obydwa spektakle w interpretacji choreograficznej Victora Smirnova-Golovanova – założyciela tego teatru baletowego. Powiedział on kiedyś: „To we mnie mieszkają wszyscy bohaterowie baletów; to ja jestem Klarą, Księciem, Królem Myszy… To wszystko żyje we mnie…”. Nic dziwnego: Rosjanie kochają balet. W dodatku występy MOSCOW CITY BALLET charakteryzują olśniewające kostiumy, imponująca choreografia, magia świateł i urzekająca scenografia. Zdaniem krytyków, czarowi tej grupy nie można się oprzeć, ani o niej zapomnieć: Tworzą tak wielką sztukę, że jest ona przeżyciem nawet dla tych, co tańca nie lubią. Wzruszeń i emocji wzbudzanych przez MOSCOW CITY BALLET nie da się opisać, dlatego w ostatnich latach przedstawienia w Polsce obejrzało ponad 300 tysięcy osób! Publiczność wychodzi ze spektakli zachwycając się magicznym klimatem przedstawień. Ogromne wrażenie wywołuje wyrazistość ruchów artystów w połączeniu z fantastyczną choreografią oraz talentem artystycznym tancerzy i profesjonalizmem, który został wypracowany przez lata ciężkich treningów.

Jezioro Łabędzie piękne stroje
Jezioro Łabędzie – piękne stroje

Spektakle rosyjskich tancerzy przeniosły widzów w świat jak z dziecięcych marzeń:
kolorowy, bajkowy, pełen magii i czarów, w którym wszystko zawsze dobrze się kończy.

Gazeta Wyborcza

Podczas najbliższego tournée w Warszawie zostanie zaprezentowany jedynie spektakl Romeo i Julia. Wiemy jednak, że P.T. Czytelnicy naszego portalu – w tym niżej podpisany – często przemieszczają się po naszym pięknym kraju. Dlatego, w ślad za Organizatorem trasy – firmą High Note Events, działającą pod marką MAKROCONCERT – podajemy pełen terminarz spektakli:

Romeo i Julia:

24.02.2020 r. – GDYNIA – Teatr Muzyczny
25.02.2020 r. – WARSZAWA – Hala Torwar
04.03.2020 r. – OLSZTYN – Hala Urania
09.03.2020 r. – KRAKÓW – ICE Kraków
10.03.2020 r. – LUBLIN – Centrum Spotkania Kultur
12.03.2020 r. – ZABRZE – Dom Muzyki i Tańca.

Romeo i Julia
Romeo – i Julia

Jezioro Łabędzie:

27.02.2020 r. – Dębica– Dom Kultury Mors
28.02.2020 r. – Krosno – Regionalne Centrum Kultury Pogranicza
29.02.2020 r. – Ostrowiec Świętokrzyski – Hala MOSiR
01.03.2020 r. –  Nysa – Hala NYSA
03.03.2020 r. – Białystok – Opera i Filharmonia Podlaska (2)
06.03.2020 r. – Zamość – OSiR
07.03.2020 r. – Tarnów – Hala Widowiskowo Sportowa
08.03.2020 r. – Rzeszów – Filharmonia Podkarpacka.

Jezioro Łabędzie scena zbiorowa
Jezioro Łabędzie – scena zbiorowa
fot. Materiał prasowy

Bilety są dostępne za pośrednictwem stron: makroconcert.pl, ebilet.pl, eventim.pl.

10 lutego 2020 14:16
[fbcomments]