0

Sztuka w służbie zwierząt

Zajęcia w pracowni
Zajęcia – w pracowni
fot. Materiał prasowy

Współczesna sztuka coraz częściej angażuje się w różne dziedziny życia. Jeden z przykładów opisuje Roman Soroczyński.

Lansowane przez modernistów hasło „Sztuka dla sztuki” zdaje się przechodzić do lamusa. Współczesna sztuka coraz częściej angażuje się społecznie, politycznie, kulturowo czy religijnie, a rozpoznawalni na rynku sztuki młodzi artyści zaczynają mieć świadomość wpływu, jaki mogą wywierać na swoich odbiorców. I nierzadko korzystają z tego przywileju w szczytnym celu. Wojciech Brewka – pomysłodawca malarskiego freestyle’u ZMALOWANI – nie ukrywa, że los zwierząt nie jest mu obojętny. Chętnie wspiera swoimi pracami rozmaite akcje charytatywne na rzecz zwierząt, przekazuje środki ze sprzedaży swoich obrazów organizacjom pro-zwierzęcym, a jego ostatnia wystawa „HOPE” była ważnym głosem w sprawie konieczności ratowania gatunków zagrożonych wyginięciem w Polsce.

Brewka należy do tej grupy artystów, którzy wierzą w to, że poprzez swoją sztukę mogą zmienić świat na lepsze. I od pewnego czasu nieustannie stara się go zmieniać. Tym razem jego wybór padł na pomoc zwierzętom bezdomnym.

W swojej Galerii officyna art & design artysta organizuje raz w miesiącu darmowe warsztaty artystyczne w formie freestyle’u. Założenie warsztatów jest proste – każdy, kto ma ochotę, może przyjść do galerii z farbami, płótnem i twórczymi chęciami, by przez cztery godziny podziałać artystycznie przy dźwiękach muzyki tworzonej na żywo przez muzyka, Marcina Steczkowskiego i jego gości. Tematyka prac, jak na freestyle przystało, jest dowolna, a merytoryczną pomoc uczestnikom zapewniają officynowi artyści.

Nauka malowania
Nauka – malowania
fot. Materiał prasowy

Organizację styczniowego spotkania Brewka powierzył Stowarzyszeniu PROPAGANDA SZTUKI, które zwerbowało do udziału we freestyle’u pięciu artystów: Basię Kozaczkiewicz, Luizę Poredę, Klaudię Chomę, Michała Mąkę oraz Wojciecha Brewkę. Będą oni tworzyć na żywo obrazy, które następnie zostaną wystawione na licytację.

Cały dochód ze sprzedaży prac zostanie przekazany na rzecz fundacji „Jagodzianki, czyli futrzasta sfora bezdomniaków w potrzebie” – dom tymczasowy, opiekujący się głównie zwierzętami starszymi i schorowanymi, zapewniający im spokojną starość w domowych warunkach. Dom prowadzony jest przez wolontariuszkę Fundacji Przyjaciele Czterech Łap, Jagodę Kosmalę. W czasie freestyle’u prowadzona będzie również dobrowolna zbiórka pieniężna na rzecz Jagodzianek.

Wojciech Brewka i jego prace
Wojciech Brewka – i jego prace
fot. Materiał prasowy

Pomysłodawca akcji, Wojciech Brewka, urodził się w 1980 r. w Kaliszu.
Ukończył prawo, ale jako pracę i styl życia wybrał malarstwo, w bardzo szerokim zakresie: malarstwo sztalugowe, wielkoformatowe i w przestrzeni publicznej. Jego prace prezentowane były na kilku wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych. W 2015 r. założył w Warszawie galerię sztuki officyna art & design, a dwa lata później Stowarzyszenie PROPAGANDA SZTUKI. Jest pomysłodawcą Dziedzińca Kulturalnego Jerozolimskie 107 oraz dyrektorem programowym Festiwalu Przenikania. Angażuje się w różnorodne akcje społeczne i charytatywne, także na rzecz zwierząt. W sierpniu 2019 roku, wraz ze Stowarzyszeniem PROPAGANDA SZTUKI, zorganizował w rodzinnym mieście artystyczny performans, którego celem było propagowanie wiedzy nt. konieczności ochrony orangutanów, ginących w wyniku wycinania przez człowieka lasów deszczowych.

Redakcja naszego portalu z zainteresowaniem przygląda się inicjatywom tego typu. Dlatego zachęcamy do udziału we Freestyle ZMALOWANI, które zostanie zorganizowane 30 stycznia 2020 roku, w godzinach 18:00-22:00, w Galerii officyna art & design, przy Al. Jerozolimskich 107 w Warszawie.

29 stycznia 2020 08:16