0

Letni festiwal jazzowy

WSJD 2024 plakat
WSJD 2024 – plakat
fot. materiał Organizatora

Tradycyjnie na początku lipca w Stodole będzie panował jazz. Program festiwalu tej muzyki prezentuje Roman Soroczyński.

Warsaw Summer Jazz Days – to jeden z najważniejszych festiwali w Polsce i w Europie. W 2024 roku wydarzenie odbędzie się w dniach 4 – 7 lipca, a gospodarzem będzie Klub Politechniki Warszawskiej STODOŁA.

Festiwal jest ekspozycją największych gwiazd współczesnego jazzu, prezentacja najnowszych trendów i gatunków. Jego istotą jest również kreowanie najwybitniejszych indywidualności. Artyści tacy jak John Zorn, Steve Coleman czy Marcus Miller, dzięki licznym występom na festiwalu i konsekwentnemu budowaniu ich wizerunku, stali się obecnie ważnymi artystami światowymi.

Głównym elementem festiwalu są koncerty gwiazd światowego jazzu, które są specjalnie dobierane w zależności od pozycji artystycznej oraz możliwości dostępu artystów w danym terminie. Jednak należy przyznać, że każdy wykonawca prezentuje ciekawy repertuar. Warto zatem każdemu poświęcić kilka słów.

I tak 4 lipca 2024 roku zagrają: Jutra, Tomek Wendt Daily Things, Immortal Onion & Michał Jan Ciesielski oraz Ńoko. Jutra jest trójmiejskim zespołem grającym abstrakcyjną muzykę instrumentalna, inspirowaną hip hopem, alternatywnym jazzem, soulem i soundtrackami do filmów szpiegowskich. W 2022 roku wydali debiutancką EP Subrealizm. Liderem zespołu Tomek Wendt Daily Things jest Tomasz Wendt – saksofonista, którego debiutancki album (wydany z zespołem Tomasz Wendt Trio & Atom String Quartet Behind the Strings) otrzymał nagrodę Fryderyk 2017 w kategorii Jazzowego Debiutu Fonograficznego. W 2019 roku na rynku pojawiła się kolejna, pozytywnie przyjęta, płyta Chapter B. Trio Immortal Onion również pochodzi z Trójmiasta. Po dwóch świetnie przyjętych albumach (debiutanckim Ocelot of Salvation z 2017 i XD [Experience Design] z 2020 roku) zaprezentuje płytę Screens, która została nagrana z inicjatywy trójmiejskiego kompozytora i saksofonisty Michała Jana Ciesielskiego. Prezentowane na niej utwory pokazują, że fuzja nowoczesnego jazzu z elektroniką może być wciąż świeża i porywająca. Z kolei zespół Ńoko łączy nowoczesną elektronikę z dark jazzem i psychodelicznym rockiem i przenosi słuchaczy w niepowtarzalny i tajemniczy świat mitologii słowiańskiej i cyberpunka. To połączenie brzmi jak zapowiedź nieobliczalnego, tajemniczego, kosmicznego. Wydany przez zespół album Aurora jest zapisem jednej z improwizowanych sesji i zawiera 8 energetycznych kompozycji, tworzących zwięzłą całość.

Immortal Onion & Michał Jan Ciesielski
Immortal Onion – & Michał Jan Ciesielski
fot. materiał Organizatora

5 lipca 2024 roku będzie dniem Johna Zorna. Wystąpią: Brian Marsella Trio oraz New Masada Quartet. Na czele pierwszego zespołu stoi Brian Marsella – pianista i kompozytor, który do tej pory wydał, jako lider i współlider, dziewiętnaście płyt. W ciągu ostatnich 7 lat Brian stał się centralną postacią w świecie Johna Zorna – właściciela wytwórni płytowej TZADIK, a zarazem (a może przede wszystkim) kompozytora, saksofonisty i multiinstrumentalisty. I właśnie Zorn jest liderem New Masada Quartet, do którego zaprosił, stosującego ciepły, ale skomplikowany styl, gitarzystę Juliana Lage’a, czarodziej basu Jorge Roedera oraz perkusistę Kenny Wollesena, który współpracuje z Zornem od ponad trzydziestu lat. Taki skład gwarantuje wybuchowy występ, osiągający zupełnie nowy poziom artystyczny i emocjonalny, wzbogacony śladami hebrajskiego dziedzictwa.

New Masada Quartet pierwszy z lewej John Zorn
New Masada Quartet – pierwszy z lewej John Zorn
fot. materiał Organizatora

6 lipca 2024 roku zagrają: Irreversible Entanglements, Void Patrol oraz Isaiah Collier & The Chosen Few. Amerykański kolektyw free jazzowy Irreversible Entanglemen powstał w 2015 roku. Każdy z ich albumów (cztery studyjne i dwa nagrane na żywo) zyskiwał duże uznanie krytyków i środowiska muzycznego. Void Patrol – to projekt czterech doświadczonych muzyków, reprezentujących różne pokolenia. Najbardziej znany z tego grona jest zafascynowany minimalizmem saksofonista, Colin Stetson. Z kolei gitarzysta Elliott Sharp jest prawdziwą legendą nowojorskiego undergroundu, zaś perkusista Billy Martin grał w popularnym trio Medeski Martin & Wood. Klawiszowiec Payton MacDonald miał okazję grać u samego Steve’a Reicha. Podczas występów kwartet wykorzystuje doświadczenia wszystkich muzyków, prezentując intrygującą mieszankę post-minimalizmu, jazzu, noise’u, muzyki elektronicznej, ale też brzmień kojarzących się z dawnymi, pozaeuropejskimi kulturami. Pierwszy wspólny album Isaiah Collier & The Chosen Few Cosmic, zatytułowany Transitions, ukazał się w 2021 roku. Trzy lata później wydali oni płytę The Almighty. Kompozycje i teksty Colliera skupiają się na wykorzystaniu muzyki do przekazywania głębszych zasad, które są częścią codziennego życia.

Irreversible Entanglements gotowi do występu
Irreversible Entanglements – gotowi do występu
fot. materiał Organizatora

7 lipca zwieńczeniem festiwalu będzie występ trzech zespołów: The Big Tusk, Kuba Więcek Hoshii i Marcus Miller Band. The Big Tusk – to francusko-szwajcarski kwartet, który wyróżnia się unikalnym kierunkiem artystycznym, przełamującym konwencje i granice pomiędzy muzyką improwizowaną i elektroniczną. Od 2017 roku zespół łączy żywe electro z użyciem (elektro)akustycznych instrumentów: trąbki, syntezatorów, perkusji i gitary elektrycznej. Czerpie inspirację z różnorodnych wpływów, aby wykuć własną tożsamość. Kuba Więcek Hoshii jest najnowszym projektem uznanego saksofonisty i producenta Kuby Więcka, który wraca na scenę jazzową z nowymi pomysłami, zebranymi przez ostatnie lata podczas pracy z wieloma artystami sceny hip-hopowej oraz alternatywnej. Hoshii po japońsku oznacza pragnąć.

Muzyka grana przez zespół hoshii to są tak naprawdę bity stworzone przez Kubę, które następnie zostały zaaranżowane na kwartet jazzowy, a później wyprodukowane w sposób, który ma za zadanie redefiniować brzmienie współczesnego jazzu. Liderem Marcus Miller Band jest Marcus Miller – amerykański muzyk, kompozytor, aranżer i multiinstrumentalista, grający przede wszystkim na gitarze basowej. W fachowym środowisku jego styl gry uchodzi za melodyjny, zachwycający dodatkowo wirtuozyjną szybkością i precyzją. Trudno napisać coś o jego zespole, bowiem artysta występuje w rozmaitych projektach i towarzyszą mu różne składy. Osobiście miałem przyjemność wysłuchać go w Katowicach i gorąco zachęcam do uczestnictwa w warszawskim koncercie.

Marcus Miller i jego gitara
Marcus Miller – i jego gitara
fot. materiał Organizatora

Zresztą moja zachęta dotyczy całego Warsaw Summer Jazz Days organizowanego w 2024 roku. Bilety są dostępne w kasie Klubu Stodoła oraz w sprzedaży internetowej, za pośrednictwem strony ticketclub.pl.

3 czerwca 2024 19:59
[fbcomments]