Film wyróżniony w Konkursie Dokumentalnym 32. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
Sekcja:
Konkurs Filmów Dokumentalnych
Opis:
Ośmielone Arabską Wiosną, indyjskie społeczeństwo zaczyna domagać się zmian w skorumpowanym rządzie. Kiedy politycy odmawiają spełnienia żądań, czołowi aktywiści decydują się założyć partię. W listopadzie 2012 roku powstaje Aam Aadmi Party, Partia Zwyczajnego Człowieka, której programem jest walka z korupcją. Wśród jej założycieli jest Arvind Kejriwal, najpopularniejszy w Indiach aktywista. Od tego momentu kamera towarzyszy mu codziennie, aż do pierwszych wyborów. Przez dwa lata ekipa szuka odpowiedzi na pytanie, co stanie się z idealistą, kiedy zdecyduje się wejść w świat nieczystych politycznych gierek? Czy uda mu się pokonać największą partię w kraju, mocno związaną z nazwiskiem Gandhi? Czy z eleganckiego gabinetu będzie nadal widział slumsy Delhi?
Unikalne spojrzenie na jedną z najstarszych demokracji na świecie, której towarzyszy narracja rodem z politycznego thrillera.
Wrażenia
- Gosia: kulisy powstania partii,której celem jest walka z korupcją Czy można być idealistą w świecie polityki
- Andrzej: Cudze chwalicie swego nie znacie. Tak można skomentować wyróżnienie dla tego filmu. Brakuje wsparcia dla dokumentów poruszających bliskie nam tematy. Próżno szukać na festiwalach filmów i sytuacji w Polsce, na Ukrainie czy chociażby Białorusi. Ale wybory w Indiach … proszę bardzo … od razu wyróżnienie. Mimo że dokument ten także pod względem realizacyjnym niczym specjalnym się nie wyróżnia. Ot „gadające głowy”.
Cytat filmu:
„Rewolucjonista jest dobrym kochankiem, ale już w małżeństwie się nie sprawdza”
Ocena:
5/10