0

Mamucica na Woli

Mamut - wizualizacja muralu przy ul. Skierniewickiej
Mamut – wizualizacja muralu przy ul. Skierniewickiej
fot. UD Wola

Mural, który ozdobi ścianę budynku przy ul. Skierniewickiej 11,  przedstawi słonicę leśną obok stacji metra.

Mural upamiętniający znalezisko prehistorycznego słonia leśnego, którego szczątki odkryto w trakcie prac na stacji metra Płocka powstanie jeszcze w tym roku. Rozstrzygnięto konkurs na projekt muralu, a zwyciężczynią została Marta Żylska.

Rozstrzygnięcie konkursu zbiegło się również z wynikami badań, które rozwiały wątpliwości co do samego zwierzęcia. Potwierdziły one, że na Woli znaleziono samicę słonia leśnego, która żyła tu między 132 a 115 tysiącami lat temu.

Do niecodziennego znaleziska doszło pod koniec ubiegłego roku, kiedy ekipa pracująca na budowanej stacje metra Płocka trafiła na dobrze zachowane szczątki zwierzęcia.

Znaleziskiem zajęli się pracownicy Państwowego Muzeum Archeologicznego, a UD Wola wraz z ZGN zorganizował konkurs na mural, który upamiętni to wyjątkowe odkrycie i uatrakcyjni przestrzeń miejską w okolicach nowej stacji podziemnej kolejki.

Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Dzielnicy Wola:

Dostaliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń, a jury nagrodziło pracę Marty Żylskiej.
Autorka w nagrodę otrzyma 5000 zł, a dzieło powstanie jeszcze w tym roku.

Efektem konkursu Wolskie odkrycie – prehistoryczne życie jest mural, który ozdobi ścianę budynku przy ul. Skierniewickiej 11. Projekt przedstawia słonia leśnego obok stacji metra, a także inne elementy prehistorycznej fauny i flory. Dzieło pełne jest wyrazistych, przenikających się kolorów, a sam malunek znajdzie się na ścianie o wymiarach 15 m na 13 m.

10 września 2019 21:03