0

Myju, myju, pucu, glancu.

Sprzątanie ul. Krakowskie Przedmieście Fot. Zarząd Oczyszczania Miasta
Krakowskie Przedmieście – Sprzątanie ulicy
fot. ZOM

Wiosna wkracza na dobre, rozpoczynają się więc prace porządkowe w reprezentacyjnych miejscach Warszawy.

Wystartowało mycie Krakowskiego Przedmieścia.
Na mokro posprzątane zostaną chodniki po obu stronach ulicy, a jest tego razem około 26 tys. m²  powierzchni.

Szoruje się chodniki

Po zimowej przerwie firmy pracujące na zlecenie Zarządu Oczyszczania Miasta rozpoczęły mycie chodników wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia. Ekipy porządkowe uruchomiły mechaniczne mopy, czyli szorowarki, i pracują na odcinku od Placu Zamkowego do ul. Świętokrzyskiej, po obu stronach ulicy. Potrwa około 4 dni.

Ulica Krakowskie Przedmieście to jeden z najpopularniejszych traktów spacerowych w Warszawie. Ponieważ specjalne miejsca potrzebują specjalnego traktowania, także w zakresie sprzątania, dlatego ZOM wspomaga zarządców odpowiedzialnych za czystość tych terenów.

Miotła, szmata

Jak do sprzątania ulic używane są zamiatarki i zmywarki, tak na chodnikach działają szorowarki. To lekkie, zwrotne pojazdy o niewielkich rozmiarach, które przy pracy używają wody. Polepsza to efekty sprzątania, a także korzystnie wpływa na jakość powietrza.  Z chodników usuwane są plamy, kurz i inne zanieczyszczenia. Żeby nie zakłócać komfortu spacerujących, prace rozpoczynają się wczesnym rankiem kiedy ruch jest najmniejszy.

Zaufanie + kontrola

Czystość przy Trakcie Królewskim kontrolowana jest codziennie.
ZOM organizuje sprzątanie jezdni, opróżnianie koszy oraz zleca ich cotygodniowe mycie.

Po Krakowskim Przedmieściu szorowarki wjadą na chodniki przy ul. Świętokrzyskiej.
W planach jest również mycie w taki sposób przystanków tramwajowych przy Dworcu Centralnym. Porządki na mokro będą prowadzone przy sprzyjającej pogodzie do jesieni. ZOM planuje powtórzyć je ponad 20 razy.

Sprzątanie podziemne

Regularne sprzątanie traktów pieszych to także mycie przejść podziemnych.
ZOM zleca zamiatanie, a następnie mycie schodów, poręczy i zadaszenia, a także całą szerokość korytarza. Systematycznymi porządkami objętych jest 14 przejść, np. to przy stacji metra Marymont, przy Cytadeli, czy Placu na Rozdrożu.

Czysta Warszawa – wspólna sprawa

Nad czystością miasta pracują, oprócz Zarządu Oczyszczania Miasta, również innież urzędy. To urzędy dzielnic, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Praskich Terenów Publicznych, a także administratorzy i zarządcy nieruchomości.

 

21 kwietnia 2021 06:33

Komentarze