0

Komunikacja w Dzień Niepodległości

11 listopada w Warszawie - mapa najważniejszych wydarzeń. Fot. UM Warszawy
11 listopada w Warszawie – mapa najważniejszych wydarzeń.
fot. UM Warszawy

Koncerty, zgromadzenia, marsze oraz bieg – 11 listopada w Warszawie odbędzie się wiele wydarzeń.

W związku z zamknięciami ulic i zmianami w organizacji ruchu tego dnia najlepiej poruszać się po mieście korzystając z Warszawskiego Transportu Publicznego. Przed podróżą warto sprawdzić rozkłady jazdy autobusów i tramwajów.

W poniedziałek, 11 listopada, przez cały dzień nad bezpieczeństwem mieszkańców i uczestników wszystkich niepodległościowych wydarzeń w Warszawie czuwał będzie specjalny miejski sztab w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa przy ul. Młynarskiej. Porządku na ulicach pilnować będą policjanci wsparci przez Straż Miejską.

Plac Piłsudskiego

Przez cały dzień na placu Piłsudskiego będą odbywały się zgromadzenia. Policja może zdecydować o czasowym wstrzymaniu ruchu na okolicznych ulicach.

Po południu żołnierze Wojska Polskiego po raz kolejny zorganizują Capstrzyk Niepodległości. Przez całą niedzielę, 10 listopada, zostanie wyłączona z parkowania ulica Tokarzewskiego-Karaszewicza. Pozostawione samochody będą mogły zostać odholowane na koszt właściciela. Dodatkowo od godziny 16:00 do 20:00 zostanie zamknięty ruch na tej ulicy. Natomiast w godzinach 16:30 – 19:30 kierowcy nie przejadą przez plac Piłsudskiego, pomiędzy Królewską a Wierzbową.

Później, około godziny 20:00, zostało zaplanowane zgromadzenie publiczne. Jego uczestnicy przejdą z placu Zamkowego, Krakowskim Przedmieście, Tokarzewskiego-Karaszewicza na plac Piłsudskiego. Wydarzenie ma się zakończyć o godzinie 22:00.

Autobusy linii: 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 503 zmienią trasy.

Uroczysta Odprawa Wart

Główne uroczystości o charakterze państwowym odbędą się na placu Piłsudskiego. Wydarzenie przed Grobem Nieznanego Żołnierza poprzedzi próba generalna. Z tego powodu w piątek, 8 listopada, w godzinach 7:00 – 14:00 na ulicy Królewskiej, wzdłuż Ogrodu Saskiego, będzie obowiązywał zakaz parkowania.

W poniedziałek, 11 listopada, przez cały dzień będą wyłączone z parkowania:

  • plac Małachowskiego;
  • plac Teatralny;
  • plac Piłsudskiego;
  • Tokarzewskiego-Karaszewicza,
  • Królewska, od Krakowskiego Przedmieścia do Marszałkowskiej;
  • Ossolińskich;
  • Wierzbowa;
  • Moliera;
  • Focha;
  • Fredry.

Ponadto, w godzinach 10:00 – 14:00, będą zamknięte ulice:

  • plac Piłsudskiego;
  • Tokarzewskiego-Karaszewicza;
  • Królewska, od Krakowskiego Przedmieścia do Marszałkowskiej;
  • Wierzbowa;
  • Ossolińskich;
  • Moliera;
  • Focha;
  • Fredry.

Czasowo ruch zostanie wstrzymany także:

  • w godzinach 11:20 – 11:40 podczas przemarszu pododdziałów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy służb mundurowych na trasie z placu Teatralnego, ulicami Senatorską,
    Miodową,
    Krakowskie Przedmieście,
    Ossolińskich na plac Piłsudskiego,
  • w godzinach 13:10 – 13:30 podczas przemarszu pododdziałów z placu Piłsudskiego, ulicą Focha
    i Moliera
    na plac Teatralny.

Główne obchody Święta Niepodległości odbędą się 11 listopada w samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Ulice w sąsiedztwie placu Piłsudskiego będą wyłączone z ruchu w godzinach 10:00-14:00.

Nieopodal, na Krakowskim Przedmieściu będą czekały atrakcje Festiwalu Niepodległa. W godzinach 14:00-20:00 ulica będzie wyłączona z ruchu – od Nowego Światu do Trębackiej.

Wspólna Niepodległa

O godz. 18:00 m.st. Warszawa zaprasza na Cytadelę na koncert folkowy Wspólna Niepodległa. Wystąpią popularni polscy artyści, którzy wykonają ludowe utwory pochodzące z 16 województw.

Wstęp jest bezpłatny.

Od 15:00 do 21:00 będą kursowały autobusy linii „Wspólna Niepodległa” z przystanku Pl. Teatralny 02 do Cytadeli. Dowiozą one wszystkich chętnych na koncert i z powrotem. Do Cytadeli można dojechać także autobusami linii 185 albo przespacerować się z placu T.W. Wilsona (dojazd metrem linii M1; autobusami 114, 116, 122, 157, 181, 518; tramwajami 6 i 15).

Bieg Niepodległości

Punktualnie o godzinie 11:11 w poniedziałek wystartuje 34. Biegu Niepodległości.

Uczestnicy będą biegli aleją Jana Pawła II, ulicą Chałubińskiego, aleją Niepodległości, a także ulicą Prostą. Organizacja wydarzenia wiąże się z zamknięciem tych ulic dla ruchu. Główne ograniczenia będą obowiązywały w godzinach 9:30-14:30.

Przygotowanie startu i mety będzie wymagało jednak dłuższego zamknięcia. Odcinek alei Jana Pawła II od ronda „Radosława” do ulicy Anielewicza, będzie nieprzejezdny w godzinach 3:00-19:00.

Marsz Niepodległości

Obędzie się w godzinach 14:00-20:00.
Marsz Niepodległości rozpocznie się na rondzie Dmowskiego, a następnie uczestnicy przejdą Alejami Jerozolimskimi, przez most Poniatowskiego i dalej ulicami: Wał Miedzeszyński, Wybrzeże Szczecińskie i Siwca na błonia stadionu PGE Narodowego.

W czasie zgromadzenia i marszu nie będzie przejazdu ulicą Marszałkowską – od placu Konstytucji do ulicy Świętokrzyskiej, a także Alejami Jerozolimskimi, mostem i aleją Poniatowskiego od ulicy Emilii Plater do ronda Waszyngtona oraz na ulicy Wybrzeże Szczecińskie między mostami Świętokrzyskim i Poniatowskiego.

Wyłączony zostanie ruch tramwajowy na ulicy Marszałkowskiej i w Alejach Jerozolimskich. Autobusy kursujące trasą marszu oraz przecinające ją zmienią trasy.

Na trasie Marszu Niepodległości znajduje się most Poniatowskiego, którego wiadukt przechodzi obecnie remont. Prace nadzoruje Zarząd Dróg Miejskich, policja została o nich poinformowana. Teren robót zostanie zabezpieczony, a organizatorzy otrzymali informacje o utrudnieniach związanych z remontem.

Zgromadzenia i przemarsze

W Narodowe Święto Niepodległości odbędą się także liczne zgromadzenia i przemarsze. Utrudnienia w ruchu drogowym mogą powodować:

  • w godzinach 8:00 – 14:00
    na placu Defilad
    i terenie wokół Pałacu Kultury, pomiędzy ulicą Emilii Plater a Marszałkowską oraz między Złotą a Alejami Jerozolimskimi;
  • w godzinach 10:00 – 14:00
    w Alejach Jerozolimskich
    od ronda Dmowskiego w kierunku ulicy Emilii Plater;
  • w godzinach 12:00 – 13:30
    na placu Weteranów 1863 r.,
    a następnie przemarsz aleją „Solidarności” i ulicami: Targową, 11 Listopada, Ratuszową, Namysłowską, Szymanowskiego, Dąbrowszczaków na plac Hallera;
  • w godzinach 13:00 – 14:00
    u zbiegu Marszałkowskiej i Nowogrodzkiej;
  • w godzinach 13:00 – 16:00
    przy Walcowniczej
    połączone z przemarszem tą ulicą do Bystrzyckiej;
  • w godzinach 14:00 – 17:00
    na placu Unii Lubelskiej, a następnie przemarsz ulicami:
    Marszałkowską przez plac Zbawiciela i plac Konstytucji i dalej ulicami Piękną, Alejami Ujazdowskimi na plac Trzech Krzyży;
  • w godzinach 19:30 – 20:30
    na placu Powstańców Warszawy
    (przed pomnikiem Powstańców Warszawy Batalionu AK „Kiliński;
  • w godzinach 20:00 – 23:59
    na błoniach Stadionu Narodowego.

Komunikacja miejska

11 listopada kierowcy powinni, w miarę możliwości, omijać rejon ścisłego centrum Warszawy. Oprócz planowanych zmian w organizacji ruchu, policjanci zabezpieczający poszczególne wydarzenia mogą zdecydować o zamknięciu dla ruchu także innych ulic.

Najlepiej skorzystać z obu linii metra oraz pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich, kursujących linią średnicową. Obowiązuje wzajemne honorowanie biletów wszystkich rodzajów WTP i KM.

W poniedziałek w godzinach 11:00-19:00 metro będzie kursowało częściej niż w standardowy dzień świąteczny – M1 co około 4 minuty, a M2 co około 5 minut. W razie potrzeby do ruchu będą skierowane dodatkowe składy.

Komunikacja naziemna niemal przez cały dzień będzie kursowała zmienionymi trasami. Autobusy i tramwaje, które jeżdżą ulicami pokrywającymi się z miejscami uroczystości, a także trasami zgromadzeń, przemarszów i 34. Biegu Niepodległości oraz ulicami poprzecznymi, będą kierowane na trasy objazdowe przebiegające najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnymi.

By ułatwić poruszanie się po stolicy w poniedziałek, 11 listopada, w godzinach 7:00-19:00, na stronie internetowej WTP i w mediach społecznościowych prowadzona będzie relacja na żywo ze zmian w ruchu drogowym i kursowaniu pojazdów komunikacji miejskiej. Na ulicach, w ważnych komunikacyjnie punktach, będą informatorzy i pracownicy nadzoru ruchu.

11 listopada w Warszawie - mapa najważniejszych wydarzeń. Fot. UM Warszawy
11 listopada w Warszawie – mapa najważniejszych wydarzeń.
fot. UM Warszawy
9 listopada 2024 14:58
[fbcomments]