0

Bieg Niepodległości

Bieg Niepodległości. Fot. mat. prasowy
Bieg Niepodległości
fot. mat. prasowy

W sobotę o godzinie 11:11 około 15 000 biegaczek i biegaczy wystartuje w 33. Biegu Niepodległości.

Będą to największe zawody biegowe w Polsce po pandemii koronawirusa.

Start i meta
biegu będą tradycyjnie znajdować się w alei Jana Pawła II na wysokości ul. Stawki.

Trasa
al. Jana Pawła II, wiaduktami nad rondem Czterdziestolatka, ul. Chałubińskiego i al. Niepodległości na południe, zawrócą na wysokości ul. Rakowieckiej i po 10 km dotrą do mety.

Przed startem
zaplanowano wspólne odśpiewanie hymnu Polski.
Organizatorzy – miejska jednostka Aktywna Warszawa i Fundacja „Maraton Warszawski” – zachęcają, by na start założyć białą lub czerwoną koszulkę. Tradycyjnie biegacze w białych koszulkach ustawiają się po prawej stronie, zaś w czerwonych – po lewej. Dzięki temu przynajmniej na pierwszych kilometrach tworzą długą, biało-czerwoną wstęgę.

Wsparcie
Biegaczy będzie wspierał „marszałek Piłsudski” w limuzynie.
Na trasie do większego wysiłku będą mobilizować bębniarze i chórzyści.
Zwykle też na półmetku i na ostatnim kilometrze do kibicowania dołącza wielu mieszkańców Warszawy.

Dzieci
Oprócz zawodów głównych zostanie też rozegrana Mila Niepodległości dla dzieci od 10 do 14 roku życia oraz zawody nordic walking na 6,5-kilometrowej trasie.

Liczby i cyfry
Bieg główny startuje o symbolicznej godzinie 11.11.
Przy tak dużej grupie start będzie odbywał się falami przez ponad 30 minut.
Zawodnicy z ostatnich stref startowych wyruszą więc na trasę, kiedy czołówka biegu dotrze już do mety.

Na liście startowej biegu głównego są 14 882 osoby.
Dodatkowo:
369 osób – pobiegnie wirtualnie,
644 osoby – w marszu nordic walking,
408 osób – w Mili Niepodległości.

Urzędnicy
zachęcją biegaczy do korzystania z komunikacji miejskiej.
Zgodnie z zarządzeniem prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego

uczestnicy 33. Biegu Niepodległości, na podstawie numeru startowego są uprawnieni do nieodpłatnego przejazdu pojazdami Warszawskiego Transportu Publicznego: autobusami, tramwajami, pociągami metra i Szybkiej Kolei Miejskiej oraz pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej, w granicach 1 strefy biletowej ZTM.

Samochody
Na potrzeby organizacji startu i mety, jako pierwszy, zostanie zamknięty odcinek alei Jana Pawła II od ronda „Radosława” do ulicy Anielewicza. W sobotę w godzinach 3:00-18:00 zostaną wyłączone z ruchu obie nitki tej arterii. Wówczas kierowcy nie  przejadą ulicą Stawki w poprzek alei Jana Pawła II.

Kolejne zmiany zostaną wprowadzone o godzinie 9:00. Wówczas zostaną zamknięte dla ruchu:

  • rondo „Radosława” – kierowcy przejadą wyłącznie z alei Jana Pawła II (od strony Żoliborza) w Okopową;
  • ulica Okopowa – brak dojazdu do ronda „Radosława”; kierowcy będą musieli skręcić w Powązkowską; dalej w stronę Żoliborza pojadą ulicami Burakowską i Kłopot do alei Jana Pawła II;
  • ulica Słomińskiego – na odcinku od ulicy Pamiętajcie o Ogrodach do ronda „Radosława”; w kierunku Żoliborza będzie można przejechać ulicami: Pamiętajcie o Ogrodach, Kłopot do alei Jana Pawła II.

Te odcinki dróg pozostaną zamknięte do godziny 14:30.

Od godziny 9:30 do 14:00 nieprzejezdny stanie się kolejny fragment alei Jana Pawła II – od ulicy Anielewicza do alei „Solidarności”. Od godziny 10:30 do 14:00 zamknięta będzie już cała trasa biegu. W tym czasie kierowcy nie przetną jej, jadąc ulicami: Anielewicza, Nowolipki, aleją „Solidarności”,  Elektoralną, Grzybowską, Świętokrzyską i Prostą, Koszykową, Nowowiejską, aleją Armii Ludowej i Wawelską (na górnym poziomie) oraz Stefana Batorego. Ruchem na tych skrzyżowaniach będą kierowali policjanci. Kierowcy jadący aleją Niepodległości od strony Ursynowa skręcą w Rakowiecką w stronę Puławskiej. Pojechać będzie można także w odwrotnej relacji. Natomiast z Rakowieckiej od strony Boboli będzie można pojechać na wprost lub skręcić w prawo.

Komunikacja miejska
Autobusy i tramwaje, które jeżdżą ulicami na trasie 33. Biegu Niepodległości oraz ulicami poprzecznymi, będą kierowane na trasy objazdowe przebiegające najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnymi. Możliwe są także skrócenia tras i chwilowe wstrzymania ruchu.

Nie będą kursowały tramwaje linii 22 i 73 oraz autobusy linii 160. Na trasy objazdowe będą kierowane tramwaje linii: 4, 7, 9, 10, 15, 17, 18, 20, 23, 24, 26, 33, 35 oraz autobusy: 119, 157, 167, 168, 174, 200, 409, 500, N12, N13, N46, N62, N63.

Tego dnia autobusy linii 178 pojadą między osiedlem Skorosze a rondem Daszyńskiego, natomiast 518 między Nowodworami a Metrem Marymont. Autobusy linii 520 będą kursowały z Marysina do Pomnika Lotnika, a 521 będą łączyć Falenicą z rondem Wiatraczna.

Miasto zachęca do korzystania z metra oraz połączeń kolejowych – Szybką Koleją Miejską i Kolejami Mazowieckimi. Obowiązuje wzajemne honorowanie biletów wszystkich rodzajów WTP i KM.

W sobotę w godz. 11.00-19.00 metro będzie kursowało częściej niż w standardowy dzień świąteczny – M1 co ok. 4 minut, M2 co ok. 5 minut. W razie potrzeby do ruchu zostaną skierowane dodatkowe składy.

Tego dnia na stronie internetowej WTP i w mediach społecznościowych prowadzona będzie relacja na żywo z wprowadzanych zmian w ruchu drogowym i kursowaniu pojazdów WTP. Na ulicach, w ważnych komunikacyjnie punktach, będzie pracowało kilkunastu informatorów. W mieście rozlokowanych zostanie kilkadziesiąt posterunków nadzoru ruchu.

10 listopada 2023 19:06
[fbcomments]