0

Nowe stacje Warszawskiego Metra

Stacja Metro Szwedzka
Stacja Metro Szwedzka
fot. Małgorzata Karolina Piekarska

Dziś uruchomiono kolejne 3 stacje Metra: Metro Szwedzka, Metro Targówek Mieszkaniowy i Metro Trocka.

Na obywatelski odbiór wybrała się Małgorzata Karolina Piekarska.

Metro Szwedzka

W jej ocenie najbardziej interesująco umiejscowiona jest stacja Metro Szwedzka.
Postindustrialne, ceglane otoczenie daje ciekawe wrażenia. Wewnątrz stacji architekci zaplanowali wykończenia nawiązujące do naziemnej zabudowy. Jest miło.
W okolicy ulicy Szwedzkiej znajdziemy stare praskie klimaty i zajezdnię autobusową MZA na końcu ulicy Stalowej. To tam niegdyś była fabryka kosmetyków Pollena Uroda, a w pobliżu, zniszczona przez drapieżnych budowniczych, zabytkowa lokomotywownia.

Metro Targówek Mieszkaniowy

Otoczenie stacji Metro Targówek Mieszkaniowy to przestrzeń, kościół i blokowiska. Widno i dużo powietrza. Jasny kościół Chrystusa Króla ze strzelistą dzwonnicą otoczony jest pięknymi drzewami. W okolicy olbrzymia sypialnia na Targówku. Dwa kroki do jednego z najlepszych warszawskich teatrów. Przy ulicy Kołowej, na skraju Skweru Wiecha, solidna bryła Teatru Rampa, do którego można dojść ulicą Prałatowską. Jak niesie miejski przekaz, to tu w budynku teatru miała być stacja metra głębokiego budowanego w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Metro Trocka

Ostatnia z nowych stacji to Metro Trocka.
Wychodzimy spod ziemi w okolicy skrzyżowania ulic Trockiej i Pratulińskiej.
Ale pamiętajmy, że tu także jest słynna ulica Mokra, o której chłopcach śpiewał Jarema Stępowski w szlagierze Księżyc frajer. Dziś to mała uliczka pomiędzy blokami, ale jeszcze w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych stały tu małe domki pamiętające czasy sprzed wojny. To z Mokrej pochodził słynny Józef Balcerek, w którego rolę wcielił się znakomity aktor Witold Pyrkosz w filmie Stanisława Barei Alternatywy 4.
Z końcem ubiegłego wieku  cover piosenki Stępowskiego zaśpiewał również warszawski, heavy metalowy, zespół Hetman. Utwór zatytułowali Kaśka chłopców z Mokrej.
Oczywiście można ją również usłyszeć w wykonaniu nieodżałowanego Staśka Wielanka czy Orkiestry z Chmielnej.

15 września 2019 21:58