0

Od kogo nowe pociągi dla SKM?

Szybka Kolej Miejska w Warszawie
Szybka Kolej Miejska – w Warszawie
fot. SKM

14 lutego, upłynął termin składania ofert w przetargu na zakup 21 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych dla warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej.

W postępowaniu wpłynęło zgłoszenie jednego z krajowych producentów taboru. Teraz oferta zostanie poddana ocenie komisji przetargowej.

Zadaniem zwycięzcy przetargu będzie dostarczenie 15 pociągów o długości od 85 do 95 metrów oraz sześciu o długości od 70 do 77 metrów. Do jego obowiązków będzie należało także zapewnienie 48-miesięcznej gwarancji na każdy z pojazdów oraz ich utrzymanie przez siedem lat. W tym zakresie producent zobowiązany będzie również do wykonania okresowych przeglądów wszystkich pociągów oraz przeszkolenia pracowników warszawskiej SKM w ich obsłudze. Nowe pojazdy powinny łączyć się mechanicznie i pneumatycznie z taborem obecnie eksploatowanym przez Szybką Kolej Miejską.

W postępowaniu na dostawę 21 sztuk elektrycznych zespołów trakcyjnych wraz z siedmioletnim okresem ich utrzymania wpłynęła jedna oferta. Złożyła ją firma:

  1. NEWAG S.A. (producent krajowy)
    667 928 686 zł brutto
    w tym
    556 821 000 zł za dostarczenie pociągów
    111 103 686 zł za usługi utrzymania.

Kwota, jaką stołeczny przewoźnik zamierzał przeznaczyć na realizację zamówienia to 779 328 000 zł brutto.

Każdy z nowych pociągów będzie klimatyzowany i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Ponadto, na pokładzie każdego z pojazdów znajdzie się monitoring, nowoczesny system informacji pasażerskiej, automaty biletowe, Wi-Fi, ładowarki USB oraz defibrylator AED. Wszystkie pojazdy powinny dotrzeć do SKM nie później niż 30 listopada 2022 r.

16 lutego 2020 15:08