0

Otwarta Ząbkowska

Otwarta Ząbkowska 2019
Otwarta Ząbkowska 2019
fot. mat. prasowy

W weekend, 6-7 lipca, w kulturalnej ofercie stolicy ponownie zagości festiwal Otwarta Ząbkowska. Ulica po raz piąty stała się praskim deptakiem i centrum lokalnego życia.

W czasie trwania festiwalu, do 1 września, ulica Ząbkowska będzie sceną dla różnorodnych działań społeczno-kulturalnych. Najbliższy weekend, 6-7 lipca, otworzą Powitańce, czyli jam ruchowo-taneczny. Będą tańce i eksperymenty z różnymi formami ruchu. Później w przestrzeni ulicy pojawi się Warsaw Street Jam Session. Organizatorzy wydarzenia zarażają entuzjazmem do muzyki na żywo. Będzie można zagrać, zaśpiewać i posłuchać improwizowanych dźwięków. A kiedy uliczny jam ucichnie, do swoich wnętrz na spontaniczne granie zapraszają Fochy i Fanaberie (ul. Ząbkowska 3). Wieczór zakończy się retro potańcówką.

Nie zabraknie atrakcji dla dzieci. W samo południe rozpoczną się warsztaty upcyklingowe. Uczestnicy nauczą się robić kije deszczowe, którymi plemiona afrykańskie zaklinają deszcz. Poprowadzą je animatorzy inicjatywy Przerób-My.

Aktywnych i lubiących zgłębiać wiedzę na temat miasta zapraszamy na spacery. Pierwszy z nich pt. „Rzemieślnicy Starej Pragi” odbędzie się w sobotę (6 lipca) o godz. 10.00. Uczestnicy przejdą szlakiem pracowni rzemieślniczych, szyldów i architektury. Spacer poprowadzi Krzysztof Michalski, pasjonat, miłośnik i mieszkaniec Pragi, a także animator rewitalizacji ze Stowarzyszenia Porozumienie dla Pragi. Tego samego dnia o godz. 15.00 wyruszy kolejny spacer pod hasłem „Drzewa praskich ulic i Parku Praskiego”. Będzie można przekonać się, jak ważne w przestrzeni miejskiej są drzewa i poznamy je z bliska. Organizatorem spaceru jest Praska Ferajna.

W sobotę na murze Bazaru Różyckiego (obok BarBazaaru) zawiśnie wielkoformatowa wystawa fotografii Ignacego Cembrzyńskiego „Punktylizm”. Otwarcie wystawy o godz. 16.00. Tego samego dnia wieczorem, w BarBazaarze (Bazar Różyckiego), wystąpi Sebastian Madejski – wokalista i multiinstrumentalista (śpiew, cymbały, gitara, elektronika). W tym samym miejscu, w niedzielę (7 lipca), będzie można posłuchać na żywo akordeonisty – Rafała Gontarskiego.

W sobotę (6 lipca) odbędzie się również inauguracja działalności artystycznego pustostanu – Galerii Ząbkowska 11. Jako pierwszy swoją twórczość w duchu upcycling art zaprezentuje Adrian VOZNY. Otwarcie wystawy o godz. 18.00.

Anna Chudzik-Pawlik zaprezentuje projekt artystyczny „Komunikacja miejska”. Artystka zaprosi odwiedzających ulicę Ząbkowską do dialogu i stworzenia własnej linii komunikacyjnej poprzez wybrane hasła, wycięte z magazynów, gazet i reklam. Baza happeningu mieścić się będzie w kawiarnio-galerii Fochy i Fanaberie, na terenie podwórka przy ul. Ząbkowskiej 3, gdzie w sobotę (6 lipca) o godz. 14.00 otwarta zostanie wystawa prezentująca elementy projektu, m.in. filmy, kolaże oraz ogłoszenia.

Na ulicy tradycyjnie staną antykwariaty oraz zagoszczą Targi Sztuki i Rzemiosła Artystycznego – Otwarta Strefa Twórców. Będzie można obejrzeć lub kupić obrazy, rysunki, grafiki, fotografię lub ceramikę.

Przez cały weekend (5-6 lipca) będzie działał Miejski Serwis Rowerowy – mobilny punkt, w którym serwisanci bezpłatnie dokonają przeglądu i regulacji rowerów, a także drobnych napraw. Będzie można sprawdzić stan łańcucha, hamulców i przerzutek czy załatać dętkę. Dodatkowo, w niedzielę (7 lipca) pojawią się edukatorzy-animatorzy w ramach akcji „Rower to pojazd”. Będzie można przejechać się rikszą, trycyklami i innymi retro rowerami. Będą magiczne sztuczki i konkursy z nagrodami dla dzieci.

Ale to nie koniec atrakcji dla rowerowych pasjonatów. Przez cały lipiec i sierpień Stowarzyszenie Mierz Wysoko oferuje darmowe indywidualne lekcje poruszania się rowerem. Na lekcje można umawiać się indywidualnie wysyłając zgłoszenie drogą mailową: emilia@mierzwysoko.org.pl lub kontaktując się telefonicznie: 790-450-274. Dodatkowo do końca sierpnia, w siedzibie stowarzyszenia na terenie Bazaru Różyckiego, od wtorku do piątku w godz. 10.00-18.00 oraz w soboty w godz. 10.00-15.00 działa recykling rowerowy, do którego można oddać nieużywany pojazd.

Zmiany w ruchu drogowym

Fragment ulicy pomiędzy ul. Targową a Brzeską z charakterystyczną kamienną nawierzchnią i pozostałościami po torach tramwajowych stał się deptakiem. Ponownie samochody wrócą tu w nocy z niedzieli na poniedziałek, z 1 na 2 września. Wyłączony z ruchu odcinek ul. Ząbkowskiej będzie można ominąć na kilka sposobów. Do ul. Targowej prowadzący dojadą ul. Brzeską i Białostocką lub al. „Solidarności”. Do ul. Kijowskiej natomiast kierujący zostaną poprowadzeni objazdem ulicami Brzeską lub Markowską bądź Naczelnikowską i Trasą Świętokrzyską.

Autobusy linii 138 do ul. Targowej pojadą ulicami Markowską i Kijowską. Natomiast autobusy linii 170, 338 oraz nocnych N16 i N66 – w kierunku Ronda S. Starzyńskiego i Dworca Centralnego – dojadą ulicami Markowską i Białostocką do Targowej, zaś w drugą stronę – kursują Targową do Kijowskiej i skręcają w Markowską.

Otwarta Ząbkowska 2019

5 lipca 2019 15:31